'Çiğnenmiş sakızı çiğnemek orucu bozmaz'

'Çiğnenmiş sakızı çiğnemek orucu bozmaz'
'Çiğnenmiş sakızı çiğnemek orucu bozmaz'
Konya İl Müftülüğü'nün, resmi internet sitesinde daha önce çiğnenmiş olup içerisinde katkı maddesi kalmayan sakızı çiğneminin orucu bozmadığını belirtildi.

KONYA - Konya İl Müftülüğü’nün resmi internet sitesindeki ’Sorulu-cevaplı dini bilgiler’ bölümünde oruçla ilgili bilgilere yer verildi. Orucu bozan hallerin anlatıldığını bölümde ’Sakız çiğnemek orucu bozar mı?’ sorusuna cevap verilerken, daha önce çiğnenmiş olup içerisinde katkı maddesi kalmayan sakız ile katkı maddesi barındırmayan kenger sakızı çiğneminin orucu bozmadığı bildirildi.

Ağızda çözünen katkı maddeleri bulunduran sakızların çiğnendiği takdirde orucu bozduğu vurgulanan açıklamada şöyle denildi:

"Günümüzde üretilen sakızlarda ağızda çözülen katkı maddeleri bulunduğundan, ne kadar itina edilirse edilsin bunların yutulmasından kaçınılması mümkün değildir. Bu sebeple bu tür sakız çiğnemek orucu bozar. Ancak kenger sakızı gibi katkısı bulunmayan sakızlarla, daha önce çiğnenmiş olup içinde hiç katkı maddesi kalmamış olan ve çiğnendiğinde hiçbir eksikliğe uğramayan sakızların çiğnenmesi orucu bozmaz. Bununla birlikte, oruçlu iken bu tür sakızları çiğnemek mekruhtur."


UÇAKLA SEYEHATTA İFTAR


Müftülüğün internet sitesinde uçakla seyahat eden oruçlu kişilerin iftarını nasıl açması gerektiği de anlatılırken şu bilgilere yer verildi: "Seyahate çıkan kişilerin, imsak ve iftarları bulundukları yere göre yapmaları gerekir. Uçakla seyahat eden oruçlu kişiler de, uçuş esnasında uçağın üzerinde bulunduğu yere göre imsak ve iftar yapmalıdırlar. Ancak çok hızlı uçaklarla kıtalararası yolculuk yapılması durumunda, imsak ile iftar arasında süre, anormal ölçüde kısa veya uzun olabilmektedir. Bu durumda, yolculuk yapacak kişi orucunu kazaya bırakabilir. Ancak oruca başlamış ise, imsake başladığı yere göre iftar edebilir." (dha/ Mehmet Kayhan YILDIZ)


  ETİKETLER:

  İnternet

  ,

  KONYA

  ,

  seyahat

  ,

  iftar

  ,

  Resmi

  http://www.radikal.com.tr/114201011420105

  YORUMLAR
  (5 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Oruç - hyper

  Mevzu vücuda madde alınıp alınmamasında ibaret. Yıl 2013 ve biz hala bu konuyu çözemedik.

  Nelerle uğraşıyoruz. - kaşınan adam

  Yahu nelerle uğraşıyoruz.Kardeşim senin niyetin kötü ise her şey orucu bozar.Dünyada halk bilimle ilgilenirken,AKP nin bağnaz zihniyeti halkımızın düşünce yapısını öylesine sardıki ,insanlarımız nelerle uğraşıyor.

  Allah kabul etsin... - serseriser

  Önce Ezo Gelin Çorba, ardından Adana Kebap, son olarak da Kadayıf yiyip hesabı ödedikten sonra çiğnenmiş sakız çiğnerseniz ve Başbakan da uygun görürse orucunuz bozulmaz... Ama tabii ki Gezi'ye destek vermeyecek ve sakızı balon yapıp Ayşanım gibi patlatmayacaksınız...

  ey allaıımm,,..ey allahım.... - vardamir06

  mevzuya bak....ne boş işlerle zaman harcıyoruz.

  Bakın bu bilgi iyi oldu - sks222

  Mesela başbakan tutup bir yalanı ağzına sakız ediyor, sonra bakıyorsunuz aynı sakızı bakanı, valisi, tüm partilisi çiğniyor. Sonra medya alıyor sakızı ağzına cakkudu cukkudu... Demek oruç bozmuyor.