Cihan Kırmızıgül 25 ay sonra özgür!

Cihan Kırmızıgül 25 ay sonra özgür!
Cihan Kırmızıgül 25 ay sonra özgür!
Galatasaray Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Fakültesi öğrencisi Cihan Kırmızıgül "Terör örgütüne üye olmak" suçundan yargılandığı davada 25 ay sonra tahliye oldu.

Serpil KIRKESER

İSTANBUL - 2 yıl bir aydır tutuklu bulunan Galatasaray Üniversitesi öğrencisi Cihan Kırmızıgül bugün 8. kez hakim karşısına çıktı. Çağlayan'daki İstanbul Adliyesi 14. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davada tutuklu sanık Cihan Kırmızıgül ve avukatları Hasan Fehmi Demir ile Fikret İlkiz hazır bulundu. CHP İstanbul Milletvekili Melda Onur, Kırmızıgül'ün ailesi ve arkadaşları duruşmaya izleyici olarak katıldı. Mahkeme heyetindeki Başkan Rüstem Eryılmaz dışındaki üyelerin Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'nun Ankara'da düzenlediği seminere katılması nedeniyle başka mahkemelerin hakimleri heyette yer alırken, savcı İsmail Işık da duruşmada hazır bulundu. Mahkeme Başkanı Rüstem Eryılmaz, üye hakimlerin Ankara'da seminerde olduğu için karar çıkmayacağını belirtti.


"MÜVEKKİLİMİN SUÇ İŞLEMEDİĞİ SABİTTİR"


Duruşmada savcının mütalasına karşı savunma yapan sanık avukatı Fikret İlkiz, müvekkili Cihan Kırmızıgül'ün tahliyesini isteyerek, "Mahkemenin tahliye kararı vermemesi için hiç bir neden yoktur. Tutuklama kararının kaldırılmasını talep ediyoruz" dedi. Avukat Hasan Fehmi Demir ise " Müvekkilimin suç işlemediği sabittir. Müvekkilimin tahliyesine karar verilsin" diye konuştu.


SAVCI 'TUTUKLU KALSIN' DEDİ


Tahliye talebine ilişkin görüşü sorulan Cumhuriyet Savcısı İsmail Işık, "Sanığa isnat olunan suçların vasıf ve mahiyeti, mevcut delil durumu itibariyle sanığın tutukluluk halinin devamına karar verilmesi talep olunur" şeklinde konuştu.


MAHKEMEDEN TAHLİYE KARARI

Duruşmaya verilen kısa bir aranın ardından kararını açıklayan mahkeme heyeti, tutuklu sanık Cihan Kırmızıgül'ün tutuklu kaldığı süreyi gözününe alarak tahliyesine karar verdi. Duruşmaya katılan Kırmızıgül'ün arkadaşları ve ailesi tahliye kararını sevinçle karşıladıkları görüldü. 


'İÇERİDE 500 ARKADAŞIMIZ VAR'

Çağlayan'da bulunan İstanbul Adliyesi önünde basın açıklaması yapan Cihan Kırmızıgül'ün kardeşi Ferhat Kırmızıgül, tahliye kararından dolayı çok mutlu olduğunu belirterek, "Allah içerdekilere de bu mutluluğu yaşatsınİçerideki 500 öğrenci arkadaşımız var. Onları da alacağız" dedi. Galatasaray Üniversitesi Hukuk Fakültesi araştırma görevlisi Mehmet Karlı da, tahliye kararına sevinçle karşıladıklarını belirterek, ancak davanın henüz bitmediğini söyledi. Karlı, "Tahliye ilk adımdır. Biz Cihan'ın beraat etmesini bekliyoruz çünkü Cihan suçsuzdur" diye konuştu.


İDDİANAME 19 İLE 61,5 YIL ARASINDA DEĞİŞEN HAPİSLE CEZALANDIRILMASI TALEP EDİLİYOR

İstanbul Cumhuriyet Savcılarından Kasım İlimoğlu tarafından hazırlanan iddianamede, Kırmızıgül'ün, bir markete PKK adına eylem yapmak amacıyla molotofkokteylli saldırıda bulunduğu, markette yangın çıktığı ve zarar oluştuğu, yüzünü poşuyla kapattığı, örgüt üyesi olarak tanınmamaya çalıştığı, örgütün eylemlerini benimseyip, organik yapısı içinde yer aldığı belirtiliyor. İddianamede, tüm bu suçlardan Kırmızıgül'ün 19 ile 61,5 yıl arasında değişen hapisle cezalandırılması talep ediliyor. (dha)