Cihaner: Bölge hava sahasına, konvoy geçisine kapatılsın

Cihaner: Bölge hava sahasına, konvoy geçisine kapatılsın
Cihaner: Bölge hava sahasına, konvoy geçisine kapatılsın
Erzincan'da 'İrtica ile Mücadele Eylem Planı'nı uygulamaya koydukları iddiasıyla haklarında 'Ergenekon silahlı terör örgütüne üye olmak' suçlamasıyla dava açılan, aralarında 3'ncü Ordu Komutanı Orgeneral Saldıray Berk ile Erzincan Cumhuriyet Başsavcısı İlhan Cihaner'in de bulunduğu 14 sanığın yargılandığı davanın 4'üncü duruşması bugün yapıldı. Tutuklu yargılanan sanıklardan Başsavcı İlhan Cihaner, duruşmada ek deliller sundu. Bir de espri yapan Cihaner, "Bölge hava sahasına ve konvoy geçisine kapatılsın" dedi.
Özel Yetkili Erzurum İkinci Ağır Ceza Mahkemesi'nde saat 09.30’da başlayan bugünkü duruşmaya 3'üncü Ordu Komutanı Orgeneral Saldıray Berk Ankara’da görevli olmasını mazeret göstererek katılmazken, 10 tutuklu ile 3 tutuksuz sanık ve avukatları hazır bulundu. Mahkeme Başkanı Mustafa Karatay’ın yaptığı yoklamadan sonra ilk sözü tutuklu sanık Erzincan Cumhuriyet Başsavcısı İlhan Cihaner aldı.
Gazetelerden okuduğuna göre, duruşmanın yapıldığı saatlerde jetlerin ve askeri konvoyların geçtiğini anımsatan İlhan Cihaner, sözlerine espri ile başlamak istediğini belirtti, “Mahkemenin yapıldığı bölge, hava sahasına ve konvoy geçisine kapatılsın” dedi. Cihaner’in esprisi sanıklar, yakınları ve avukatları güldürdü.

“İSMAİLAĞA SORUŞTURMASI İHBAR ÜZERİNE BAŞLATILDI”
Mahkemeye kendisini aklayacak bazı belgeler sunacağını ve düzetlmeler yapacağını anlatan Cihaner, İsmailağa cematiyle ilgili olarak 2007’de başlattığı soruşturmayı iddianamede bahsedildiği gibi ‘durup dururken’ açmadığını bildirdi.
Soruşturmayı sağduyulu Erzincanlı bir grup tarafından gönderilen ihbar mektubu üzerine başlattığını kaydeden Başsavcı Cihaner, Cumhuriyet Başsavcı Vekili Taner Aksakal’ın dün duruşmada cemaatleri ‘STK’ (Sivil Toplum Kuruluşu) olarak nitelendirmesini eleştirdi. Cihaner, “Cemaatlere ‘STK’ denmez. Yargıtay zaten bizden önce Fethullah Gülen ismini suç örgütü demiş, fakat Gülen zaman aşımından beraat etmiştir. Cemaatlerle ilgili soruşturma tarafımdan açıldı. Beni aklayacak delil niteliğindeki belgeleri mahkemeye sunuyorum” diye konuştu. Konuşmasından sonra Cihaner, Mahkeme Başkanı Mustafa Karatay’a elindeki belgeleri teslim etti.

“ÇOK SİNİRLENİP KÜFREDERSEM ÖZÜR DİLERİM”
Daha sonra mahkeme heyeti tutuklu olarak yargılanan Jandarma İstihbarat Şube Müdür Yardımcısı Üsteğmen Ersin Ergut’un ifadesini aldı.
Suçlamaları ve fişleme yaptıklarını kabul etmeyen Üsteğmen Ersin Ergut, evinde yapılan aramalarda hiçbir şey bulunamadığını bildirdi. Ergenekon’u basından izlediğini tutuklandıktan sonra ise böyle bir örgüt iddiasının bulunmadığını gördüğünü ifade eden Üsteğmen Ersin Ergut, “Ben, ‘toplantı’ dedim. İddianameye ‘toplantılar’ olarak yazılmış. Bu nasıl şey anlamadım. Ben Karadenizliyim. Çok sinirlenip küfredersem, sizden özür diliyorum” dedi.
Bunun üzerine Mahkeme Başkanı Karatay, “Aman sen yine de dikkatli ol” diye uyarıda bulundu. Üsteğmen Ersin Ergut ifadesine şöyle devam etti:
“Yurda Allah’ın selamı ile girdik, Allah’ın selamı ile çıktık. Yaptığımız aramada insan haklarına uygun ve titiz davrandık. Saldıray Berk’le beni aynı karede gösteren bir fotoğraf varsa, tüm suçlamaları kabul ediyorum. İddianamede de görüleceği gibi, gizli tanıkların hiçbiri ifadesinde tarih ve saat söylemiyor. Ben suçsuzluğumu nasıl ispat edebilirim? Hakim İsmail Şahin, Jandarma santralı için dinleme kararı vermiş. O zaman o da mı Ergenekoncu. Çünkü ne yapsak, Ergenekon’a bağlanıyor. Açın Kuran-ı Kerimi okuyun. Yapılan iftiranın ne kadar günah olduğunu görürsünüz. Telefon dinlenmesinde tek bir Fethullah, imam, cemaat kelimesi geçmiyor. Burada Allah’ı şahit tutuyorum, tutanaklara yazın. Çünkü bunun hesabını ahirette soracağım. İlk kez hakim karşısına çıkıyorum. Gizli tanık Efe’nin iddiaları nedeniyle üç çocuğum ve ailemden altı aydır mahrum kaldım. Bizi din düşmanı olarak gösteriyorlar. Hastanede fişleme yapmışım. Sülelamin yüzde 90’ı dindardır. Hemşire olan kız kardeşim türbanlıdır. Cumhurbaşkanı bile istese, türbanlılar hakkında rapor tutmam. İddia makamının doldurduğu belgeler, şüphelerle dolu ve bana ait değildir. Baraj gölünde bulunan mühimmatın üzerinde TSK yazsaydı, ömür boyu hapisteydik. Emniyet tarafından uygulanan komploların kurbanıyım.”

AYETLER OKUDU, AÇIKLAMA YAPTI
Üsteğmen Ersin Ergut, “Bu beni sıkıntıya sokacak ama” dedikten sonra, yalancı şahitlikle ilgili Kuran’dan ayetler okudu ve açıklamalar yaptı.
Mahkeme heyetinden yetkileri elinden alınan Cumhuriyet Savcısı Osman Şanal’ın ‘yalanlarına ortak olmamalarını’ isteyen Üsteğmen Ergut, “Çünkü kimin ne zaman öleceği belli değil. Sizlere yazık olmasın. Osman Şanal’a verdiğim ifadeleri çok hatalı yazıldığı için kabul etmiyorum” dedi.