Cihangir'den siyasetçilere yanıt var!

Cihangir'den siyasetçilere yanıt var!
Cihangir'den siyasetçilere yanıt var!
Toplam oyu 3000'i bulmayan 'Cihangir Mahallesi' neden hedefe konuluyor? Bu soruyu uzun süredir Cihangir'de yaşayan Tuğrul Eryılmaz ve Cengiz Semercioğlu yanıtladı. Eryılmaz "Şu kahveden iki milletvekili çıktı bu da bunlara batıyor" diyor

RADİKAL - Türkiye ’de siyasetçilerin siyasetten daha kötü yaptıkları ender şeylerin başında şaka, mizah, espri meselelerinin gelmesine alışığız. Ha keza süfli çıta yükseltmelere de. Nitekim Yasin Aktay’ın kendisinden başka kimseyi güldürmeyen F-16 ‘şaka’sından kısa bir süre sonra gelen Yalçın Akdoğan’ın “HDP Diyarbakır’dan Cihangir’e eksen kayması yaşadı” açıklamasını da bu çıta yükseltmelere bir örnek olarak verebiliriz. Peki toplam oyu 3000’i bulmayan ‘Cihangir Mahallesi’ neden iktidar gündeminde bu kadar yer tutuyor?

Hürriyet gazetesinden Mehmet İren bu soruyu mahallede yaşayanlara sordu. Cihangir”de 26’ıncı yılını geçiren Tuğrul Eryılmaz’ın cevabı şöyle: “Şu kahveden iki tane milletvekili çıktı. Bu çocuklar hâlâ gelip oturuyorlar. İnsanlar gelip bunlarla konuşuyor. ‘Şunu becerdiniz, bunu beceremediniz’ diyorlar. Bunlar da mahçup mahçup gülümsüyorlar. Bu da bu lafları edenlere batıyor herhalde.” Bu kadar mı? Hayır: “Bu tip mahalleler ekonomik ve demokratik olarak belli standartları tutturmuş her ülkede vardır. İnsanların daha rahat hareket ettiği, öncü sergilerin açıldığı, tuhaf kılıkların giyildiği yerler... Paris’te, Londra’da, New York’ta da vardır, olacaktır. Nedir bu mahallerin özelliği? Farklılıklarına rağman bazı ortak surallarda buluşursun. Burada da öyle, insanlar komşuyu gözetlemiyorlar, eve üç kişi geldi diye kimse kimseyi ihbar etmiyor, polis saldırdığı zaman da mahalleli kapısını açıyor göstericilere. Dramatik olan şu. Buradaki yaşam tarzı diğerlerini rahatsız ediyor. Bazı haklar vardır. Herkes de bunlara alışmak zorundadır. Nasıl ki ben kasabada yaşayan herhangi bir insanı yaşam biçimi olarak benim gibi hareket etmeye zorlayamazsam. Onun veya bir başkasının da beni kendine benzetmeye hakkı yok. Kentli olmak meselesinin ne HDP ile ilgisi var, ne AKP ile, ne CHP ile.”

Bir başka Cihangirli Cengiz Semercioğlu, “Siz kaç kişisiniz, bu mahallenin ne etkisi var” sorusuna şöyle yanıt veriyor:  “Rakam olarak hiçbir etkisi yok. Lakin nitelik değil, nicelik… Burası edebiyatçıların, sanatçıların, gazetecilerin yoğun olduğu bir mahalle dolayısıyla buradan atılan bir laf tartışmaya harekete geçiriyor, dış çemberlere doğru yayılıyor. Bir etki gücü var yani.”

‘Cihangir Entelleri’nden bahsediyorusunuz?” sorusuna Semercioğlu,  “Buranın entelektüel ortalamasının Türkiye ortalamasının üzerinde olduğu bir gerçek. Bu tanım da hep yapılır. Okumuş, yazmış insanları insanları aşağılamak için kullanılan bir kavram. Saçma bir şey” yanıtı veriyor.

Tuğrul Eryılmaz’ın aynı konuyla ilgisi cümlesi de şöyle: “Şurada Orhan Pamuk, şurada da Vedat Türkali oturuyor. Bunlar ‘Cihangir entelleri’ ve bu ülkenin değerleri. Ha okumuş yazmış olmak kötü bir şeyse o başka... Bir de bu lafların altında bir zenginlik iması var. Zengin yerler içine kapalıdır. Burası gayet açık bir yer. Sokak konseri vereceğiz deyin verirsiniz, yürüyüş yapacağız deyin yaparsınız, eğlenmeye geleceğiz deyin gelirsiniz. Ne biçim zengin mahallesiyse bir sürü yer var 8 liraya üç kap yemek yiyebileceğiniz. Burada profesyoneller yaşar. Doktor, bankacı, reklamcı, akademisyen oyuncu...”

“Her şey iyi hoş da F-16’ları ne yapacağız?” sorusu karşısında Semercioğlu net: “F-16’ların hiçbir yerde uçmasını istemiyoruz. Ne Cihangir üstünde ne başka bir yerin üstünde. Saçma sapan espirilere de gerek yok.” Edyılmaz’ın da şöyle bir haklı çıkışı var: “Bu arkadaşlar abuk sabuk konuşarak insanların günlük yaşamlarını etkilediklerinin farkında değiller. Bunu akıl edemeyen adamın zaten mizah yapma şansı yok bunu bir kenara koyun. İnsanlar kızdığından rahatsız olmuyor. Kimse iki tane ayarsız siyasetçiyi ciddiye alıp da kızacak değil ama manasız tepkiler oluyor Türkiye’de. Vazife çıkarıp gelip burada birilerine saldıran oluyor, şu oluyor, bu oluyor.”