Cihaz pahalı, duymayıverin!

Tasarrufun böylesi

Fiyat arttığı için sosyal güvenlik kapsamında işitme cihazı verilmesi haziranda durdu. Yetkililer, "Çalışmalar sürüyor" diyor. Hekimler tepkili: Hastayı mağdur ederek tasarruf olmaz, cihaza geç kavuşan çocukların konuşma yeteneği zarar görür.
Haber: NESRİN COŞKUN / Arşivi

İZMİR - Sağlıkta tasarruf uygulamaları, bu kez sessizlerin dünyasına darbe vurdu. Haziran'da yürürlüğe giren Sağlıkta Uygulama Tebliği'nde işitme cihazlarına eski fiyatların iki -üç katı fiyat verildiği gerekçesiyle önce SSK, ardından da Emekli Sandığı hastalara cihaz verilmesini durdurdu.
Yaklaşık altı aydır SSK'lı hastaların işitme cihazlarının karşılanmadığını belirten bir SSK yetkilisi, "Sosyal Güvenlik Kurumları Sağlıkta Uygulama Tebliği'nde (SUT) işitme cihazlarının karşılanmasıyla ilgili bölümde fiyatlar bizim fiyatlarımızın çok üzerinde verilmiş. SSK olarak eskiden bu cihazları biz alıyor ve hastalara veriyorduk. Ucuza mal ediyorduk. Ama SUT'la bizim rakamlarımız arasında iki-üç kat fark var. Bu farklar üzerine yeniden bir fiyat belirleme durumunda kaldık. Çok farklı türde kulaklık var. Bunların fiyat belirlemeleri sürüyor. Bu çalışmalar bittikten sonra bir genelge yayımlanacak ve biz de bu genelge doğrultusunda davranacağız. Önce biz işitme cihazı verilmesini durdurduk, sonra Emekli Sandığı" dedi.
Hem İzmir Tabip Odası Başkanı hem de KBB uzmanı olarak konuşan Dr. Suat Kaptaner, uygulamaya tepkili: "Pahalı geldiği gerekçesiyle hastanın mağdur edilmesini anlamak mümkün değil. İşitme cihazı sıradan bir cihaz değil. Özellikle erken teşhisle işitmeyen bebeklerin, çocukların normal hayata kavuşturulmasında çok önemli. Çünkü bu cihaza çocuk hasta ne kadar geç ulaşırsa konuşma kabiliyeti o ölçüde olumsuz etkilenir."
Pek çok çeşidi olan işitme cihazlarının fiyatları 800 YTL-30 bin YTL.