Çıkan silah kaçak girdi

Çıkan silah kaçak girdi
Çıkan silah kaçak girdi
Afrika ve Arap ülkelerine ihraç edileceği beyan edilen 2 bin kurusıkı silah, kaçak şekilde Türkiye'ye sokulmak istenirken yakalandı.
Haber: İSMAİL SAĞIROĞLU - ismail.sagiroglu@radikal.com.tr / Arşivi

Hakkâri’de Irak ve Suriye ’ye ihraç edilmek için gönderilen 2 bin kurusıkı silah tekrar Türkiye ’ye sokulurken yakalandı. Radikal 24 Ağustos’ta ‘Rotaları Afrika ve Arap ülkeleri’ başlığıyla yayımladığı haberde İstanbul ’da son dört ayda 13 bin 760 kurusıkı silah ele geçirildiğini yazmıştı. Haberde, söz konusu silahların ‘gerçeğe’ dönüştürülebileceği, Mısır, Libya gibi Ortadoğu ve Arap ülkelerine gönderildiği anlatılmıştı. Haberde yasal boşluk nedeniyle ihracatı yapılabilen bu silahların, kaçak olarak yurtiçine dağılma tehlikesinden söz edilmişti. 

İki baskında yakalandı

Korkulan oldu. Hakkâri’de Irak ve Suriye’ye ihraç edilmek için gönderilen kurusıkı silahlar, kaçak olarak tekrar Türkiye’ye sokulurken yakalandı. Hakkâri Emniyeti’nin Yüksekova’da iki ayrı adrese yaptığı operasyonda 2 bin kurusıkı silah yakalandı. Emniyet kaynakları, silahların yasadışı örgütlere ve tezgâh altından sokaklarda satılmak istendiğini belirtti.

Kolayca gerçek oluyor


Türkiye’de çeşitli silah firmalarının ürettiği kurusıkı tabanca ve tüfeklerin en önemli özelliği çok kolay bir şekilde gerçek silaha dönüştürülebilmesi. Tabancaların namlu içerisinde bulunması gereken namlu emniyet sacı ve namlu emniyet pimi yerine namlu içerisin vida adımlarıyla tutturulmuş bir parça konuluyor. Namlu içerisine konulan yüzük şeklindeki parça kolay bir şekilde sökülebilecek tarzda olduğundan bu tabancalarla atılan kurşun küreleri normal silahlar gibi insanı yaralayabiliyor veya öldürebiliyor.