@idrisemen

Çıkış noktamız Gezi Parkı oldu

Çıkış noktamız Gezi Parkı oldu
Çıkış noktamız Gezi Parkı oldu
'Başörtüsüz' kadınlar, hazırladıkları, 'Haksızlığa Son Verin: Erteleme Değil, Çözüm İstiyoruz!' başlıklı 'başörtüsüne özgürlük' metninin çıkış noktasının Gezi Parkı eylemleri olduğunu dile getirdiler.
Haber: İDRİS EMEN - idris.emen@radikal.com.tr / Arşivi

Gazeteci, yazar, sanatçı, akademisyen ve siyasetçi 57 kadın başörtüsüne ayrımsız özgürlük verilmesi için çağrı yaptı. ‘Başörtüsüne özgürlük’ metnine imza atan kadınlar çıkış noktalarının Gezi Parkı protestoları olduğunu dile getiriyor. ‘Haksızlığa Son Verin: Erteleme Değil, Çözüm İstiyoruz!’ başlıklı çağrı metnine imza atan ve “Hizmet alan–hizmet veren ayrımı yapmıyoruz” diyen ‘başörtüsüz’ kadınlar, Gezi Parkı eylemleri sırasında Kabataş’ta başörtülü bir kadına yapılan çirkin saldırıyı kınadıklarını ve kadına yönelik her türlü ayrımcılığa karşı olduklarını söylediler.

‘Gezi Parkı’nda hep beraber mücadele ettik’

Başörtüsü meselesi üzerinden çok fazla simgeleşen bir ayrım olduğunu ve Gezi Parkı olayları sonrasında başörtüsünün daha fazla siyasete alet edildiğini söyleyen kadınlar, başörtüsü yasağına karşı yayımladıkları bildiriyi neden imzaladıklarını şu sözlerle açıkladılar:


Bircan Yorulmaz:Biz bu metne imza atan kadınlar zaten normal şartlarda başörtülü kadınlara yönelik uygulanan ayrımcılığın farkındayız. Ancak Gezi Parkı olayları sırasında özellikle Başbakan’ın konuşmaları kadınlar arasında bir ayrıştırmaya sebep oldu. Biz başörtüsüz kadınlar olarak Gezi Parkı’nda mücadele ederken başörtülü kadınlar da bizimle beraber mücadele ediyordu. Onlar da Gezi Parkı’na yapılması düşünülen kışla ve AVM’ye karşıydılar. Dolayısıyla bu metnin çıkış noktası Gezi Parkı direnişidir diyebiliriz. Biz de başörtülü kadınların siyasete daha fazla alet olmaması için böyle bir bildiriye imza attık.


Cansu Çamlıbel:
Gezi protestoları sırasında Kabataş’ta yaşanan meseleye hepimiz çok üzüldük ve tabii faillerin bulunması için çağrı yaptık. Fakat sonradan, sanki Gezi’dekilerin hepsi bu eylemi tasvip edermiş gibi sunulmaya başlandı. Başörtüsü siyasette her sıkışıldığında kullanılıyor. Şimdi de toplumdaki bölünme, başörtüsü üzerinden yapılmaya başlandı. Daha önce Köşk’e çıkacak siyasetçinin eşi üzerinden tartışma olmuştu. Esas işbaşında olan adamların kafasının içindekiler yerine konuyla ilgisi olmayan kadınlar gündeme getiriliyor. Politikaları üreten adamların doğruları ve yanlışları ile ilgili tartışma geride kalıyor. Ben bu tartışma son bulsun istiyorum.


Çiğdem Mater:
28 Şubat sürecinde üniversitedeydim. Dolayısıyla başörtülü kadınların okulsuzlaştırılmaları karşısında öğrenci halimizle elimizden gelen eylemliliği yapmamıza rağmen gücümüz elbette ki yetmedi. Dolayısıyla o dönemin başörtülü kadınları okulsuz kaldı. 28 Şubat’tan itibaren kadın odaklı süren bu büyük hak ihlali yaklaşık 10 yıllık AKP iktidarında da tam olarak çözülemedi.
Ben şahsen nerede ve ne şekilde olursa olsun, kadınların haklarına yapılan her türlü müdahaleye karşıyım.
Bu bildiriye de hizmet alan ve hizmet veren ayrımı yapmaksızın başörtülü kadınların toplumun her alanında olmak istedikleri gibi olmaları için imza attım. Gezi direnişinde başörtülü, başörtüsüz, inançlı, inançsız bütün kadınlar bir aradaydı. Kabataş’ta bir başörtülü kadına yapılan o çok çirkin saldırıya Gezi Parkı’nda direnen bütün kadınlar birlikte tepki verip, mücadeleyi birlikte yürüttüler.
Dolayısıyla “Aramızda başörtülüler de vardı” diye bir dil oluşturmayı, bunu dile getirmeyi zulüm sayarım. Başbakan salı günkü grup toplantısında Kabataş’ta yaşanan saldırıya değinip sorumluların bulunacağını söyledi.
Bu konuda kendisiyle aynı fikirdeyim. Tıpkı Gezi direnişinde yaralanan ve hayatını kaybedenlerin sorumlularının bulunup en ağır şekilde cezalandırılmasını istediğim gibi Kabataş’taki ağır tacizin sorumlularının da cezalandırılmasını istiyorum.’’

Hizmet alan hizmet veren ayrımı yapmıyoruz

‘Haksızlığa Son Verin: Erteleme Değil, Çözüm İstiyoruz!’ başlıklı ‘başörtüsüne özgürlük’ bildirisinde şunlar dile getirildi: “Türkiye’nin son 20 yılına damgasını vuran Müslüman-laik çatışması eksenine oturtulmuş siyasetin en büyük mağdurları hep kadınlar oldu. Ülkemizin en önemli meselelerinden birisi kadınların konumunun güçlendirilmesi ve toplumsal hayatın her alanına katılması iken başı örtülü ve başı açık kadınlar arasında ayrım yaratmaya yönelik söylem ve uygulamalar, en büyük zararı yine bu hattın her iki tarafındaki kadınlara verdi. Bizler, başı örtülü kadınlara yönelik eşitsizlik yaratan her türlü uygulamaya karşı çıkıyoruz. Başörtülü kadınların kamu hizmetlerinde görev alma, başta milletvekilliği olmak üzere merkezi ve yerel yönetimlere seçilme haklarının önündeki her türlü yasal ve yasal olmayan engelin ortadan kaldırılmasını talep ediyoruz. Hizmet alan–hizmet veren ayrımı yapmıyoruz. Emek piyasasında başörtülü kadınlara yönelik örtük ayrımcılığa son verilmesini istiyoruz. Başta iktidar partisi olmak üzere, TBMM içindeki ve dışındaki tüm siyasi partileri başörtülü kadınların haklarından yararlanmalarını engelleyen yasal mevzuatın değiştirilmesi için önkoşulsuz harekete geçmeye çağırıyoruz.”

Amberin Zaman, Ayça Damgacı, Ayça İnce, Ayşe Çavdar, Ayşegül Okan, Ayşegül Sönmez, Balçiçek İlter, Bediz Yılmaz, Beral Madra, Bircan Yorulmaz, Burçak Madran, Cansu Çamlıbel, Çiğdem Mater, Demet Şahende Dinler, Didem Danış, Didem Gençtürk, Doğa Kılcıoğlu, Duygu Akın, Ebru Çapa, Ekim Tan, Elif Bereketli, Elif Cemal, Evren Balta, Fatma Türe, Figen Yüksekdağ, Hale Akay, Hale Gönültaş, İnci Furni, Işın Eliçin, İştar Gözaydın, Jaklin Çelik, Mebuse Tekay, Necmiye Alpay, Neval Güven Türkeli, Nil Mutluer, Nilüfer Göle, Nurcan Akad, Oya Baydar, Perihan Özcan, Perrin Öğün, Pınar Öğünç, Rana Şenol, Raziye Kubat, Sebahat Tuncel, Sevda Alankuş, Sevgi Ortaç, Sevil Turan, Sevilay Demirci, Sibel Yardımcı, Şirin Payzın, Verda Özer, Yasemin İnceoğlu, Yeşim Burul, Zehra Gülbahar, Zehra Kafkaslı, Zeynep Gürcanlı, Zozan Özgökçe.

 

Başörtüsüne özgürlük metnine kimler imza attı?


  http://www.radikal.com.tr/114016011401608

  YORUMLAR
  (8 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Özgürlük - Canbaba68

  Destekliyorum. Bizler tutarlı olmalı, özgürlükleri herkes için, her yaşam biçimi için sonuna kadar savunmalıyız. Özgürlükçü bir laiklik ve ülke için Temel hak ve özgürlüklerden hiç bir gerekçe ile karşı çıkmamalıyız. Varsın bazıları daece kendileri için özgürlük istemeye devam etsinler...

  bircan yorulmaz - aliceylan

  haberde ilk fotografi olan bircan yorulmaz in yorumu cok ilginc. diyor ki biz bu metne su sebepten imza attik. " gezideki basürtülülerin yanimizda olmasi" nedeniyle. Ablacim basörtüsü haksizligini dile getirmek icin illa haklarinizi savunan basörtülüler mi olmali ? bu ne bicim adalet anlayisi. kafa hep ayni kafa. bir de derler ki niye dindar kesim böyle. sen böyleysen ben de böyle.

  senin gibiler - aliceylan

  "dilek balkan" isimli yorumcu: senin gibiler yüzünden akpeyi destekliyoruz. acik söylüyorum. yoksa akpeyi hatasiz buldugumuzdan degil. senin gibilerin kafasi degismedikce akpeyi destekliyecegiz. akp nin her hatasina ragmen hem de. cünkü senin düsünce ceklin bir toplum icin olmasi gereken son düsünce sekli. nokta

  Elinize saglik! - Ilkay

  Universitede kayıt yaptırmaya giderken bası ortulu oldugu ıcın kayıt kogusuna (kogusa benzeyen bir yerde yapılmıstı o yıl IU kayıtları) alınmayan ya da kogusu bastan sona kayıt olarak gecebilenlerin basını acmak zorunda kaldıkları o gunler beni cok wtkilemisti. O gunden sonra bası ortulu ogrenci bayanların yaptıgı protestolara da destek verip katılmıstım. Bunu hem bana bası acık olabilme ozgur secimini tanimis bası ortulu ve bu seciminden dolayı da hic utanmamıs annemin asıladıgı bilincden dolayı hem de ozgurlugun fikir, cinsiyet, irk tanimadan her vatandasa esit ve tam tanınması gerektigine inandıgım ıcın yaptım. O gunlerde sosyoloji bolumunden tanıstıgım iki cok zeki bayan arkadasın o gunleri nasıl mucadele ile gecirip ulkeyi terketmediklerine ve sonrasında yuksek lisans icin Ingiltere'nin nasıl unlu bir universitesine de hak kazandıklarına tanık oldum. Pisman degilim ve bugun de aynı seylerin arkasındayım bu yuzden Gezi parkı ile ortaya cıkabilen taleplerin "terorist, Allahsız bunlar" damgası yemesi ve gordukleri siddetin mazur gorulmesi de oyle agir bir yara vicdanımda. Herkesin kibirinden kurtuldugu; siddetin siddetle karsılanmadıgı, siddeti uygulayanın odullendirılmedigi, adaletin herkese adil bir sekilde yayıldıgı, kimsenin asagılanmadıgı, dıslanmadıgı, ezilmedigi, cinsel ve her turlu tacize ugramadıgı, durust, onurlu bir ulke icin kalbimi acık tutmaya umut etmeye devam edecegim.

  Itham var, ispat yok - Dilek Balkan

  Gezi olayları sırasında tacize uğradığı iddia edilen hanım hakkında tek bir ispat yok, sadece birileri konuşuyor, birileri de doğruluyor. Bozacının şahidi şıracı olurmuş. Ben bunlara güvenemem. Fakat Ethem Sarısülük'ün nasıl katledildiğini, kırmızılı genç kızmızın hemen dibinden yüzüne nasıl gaz sıkıldığını, gözlerini kaybeden evlatlarımızın nasıl yaralandığını gösterir yüzlerce fotoğraf var.

  Artık "Bir" olalım istiyoruz, bu Gezi'nin de ruhudur!!! - mavilituruncu

  Kimse kimseyi kimseye karşı kullanmasın istiyoruz! Yıllardır duyduğumuz söylemlerden sıkıldık! Dindar erkeğe filtre koyamayan zihniyet kadınları bu şekilde kolayca toplumun dışına itebiliyor! Bu zihniyet artık prim yapmasın istiyoruz! Başı kapalı kardeşim dışlanmadığını bilsin, onun için de sokaklarda olduğumuzu bilsin istiyoruz!!! On yılı aşkındır onun haklarını korumak için orada olduğunu söyleyenlerin ipliği artık pazara çıktı, bu oyunlara artık gelmeyeceğiz bilinsin istiyoruz!!!

  bana göre siz başbakana dua edin - pispor

  başbakan kadını içeri tıkamak istedi çok çocuk doğur sana iş gezme yok ha öyle gösteriş olsun fizikim bozulmasın diye sezaryen yasak kürtaj yasak yani başbakan kadın üzerindeki baskıları haklarını kısıtlayınca Gezi kadınlar için bir patlama noktası oldu ama bana göre bunun asıl sebebi başbakan Erdoğan'ın ve ak parti iktidarı (aslında Başbakan demek yeterli)kadın üzerindeki son bir yıldır yaptığı haksızlığın gezide dışa çıkışıdır şimdi başbakan kadınların bu istediği hakları tekrar verirse oyları toplar bunlar hep seçim öncesi olan hadiseler yoksa belediyeden gelen bir insan hep halka göre kendi icraatlarını yapar bütün bu olaylar başbakana puan kazandıracak ilerde bak görüşeceğiz zaten baş örtüsünü adam kaldırmak için çırpınıyor ama bir yol bulamıyor bir türlü 12 eylül faşist anayasadan kendini kurtaramıyor bunun sebebi de kendi çevresi ve partilileridir rantçıları gecekondudan saray villaya getirdiği yöneticileridir Erdoğan artık tek başına ve halkın isteğine göre kararlar almalı