'Cilalı İbo'dan elveda

"Yavyumm benim şinek aykadaşım" repliğine can veren, Cilali İbo tiplemesiyle Türk sinemasında kendine özgü ve parlak bir yer edinen, sinemanın ve tiyatronun renkli ismi Feridun Karakaya dün kalp yetmezliğinden yaşamını yitirdi.

İSTANBUL - "Yavyumm benim şinek aykadaşım" repliğine can veren, Cilali İbo tiplemesiyle Türk sinemasında kendine özgü ve parlak bir yer edinen, sinemanın ve tiyatronun renkli ismi Feridun Karakaya dün kalp yetmezliğinden yaşamını yitirdi.
Son olarak Turkcell reklamlarında boy gösteren ve "Özgür Çocuk, Çocuk Özgür, özgürler..." söylemiyle karşımıza çıkan Karakaya komedi oyunculuğundaki enerjik tavrı ve ortaoyunu, doğaçlamaya olan tutkusuyla tanındı.
"Üstüme perde açılmazsa ben ölüyüm" diyerek sanat yaşamında her zaman için tiyatronun öncelikli olduğunu vurgulayan Feridun Karakaya 1928 yılında İstanbul'da doğdu. Kabataş Erkek Lisesi mezunu olan Feridun Karakaya, İstanbul Şehir Tiyatroları'ndaki çocuk oyunlarıyla sahneye adımını attı. 'Hiperaktif' yapısı ve komedideki yeteneğinden ötürü ilerleyen yıllarda kurumun kadrosuna geçen Feridun Karakaya, emekli olana kadar İstanbul Şehir Tiyatroları'nda çalıştı. Karakaya bu dönemde sinemada da ufak tefek rollerde oynadı.
1957'de Zeki Müren'in başrolünü oynadığı 'Berduş' filminde komik adamı oynayacak Münir Özkul hastalanınca bu rol Feridun Karakaya'ya verildi. Zeki Müren'in önce "Ama bu meşhur değil ki" diye itiraz ettiği Karakaya için 'Berduş' filmi tam bir dönüm noktası oldu. Karakaya Müren'in yanında bulunan boyacı İbrahim rolüyle başarılı bir kompozisyon çizdi. Öyle ki Karakaya zaman zaman kendiliğinden oluşturduğu mizansenlerle kimi sahnelerde Zeki Müren'i gölgede dahi bıraktı.
Cilalı casuslar arasında
'Berduş'un ardından oynadığı 'Gurbet' filmiyle boyacı İbrahim, yani Cilalı İbo tiplemesini iyiden iyiye perçinleyen sanatçı, 1959'da çekilen
'Cilalı İbo Casuslar Arasında'yla yıllarca maceradan maceraya koşacak bir kimliği de sinema seyircisinin belleğine kazıdı. Cilalı İbo'yu "Komik, saf, cesur, temiz yürekli, sapına kadar erkek, erkeklerin yardımına koşan, sevdikleri için canını veren bir Türk insanı" diye tanımlayan Feridun Karakaya, Cilalı İbo başlığı altında tam 11 filmde oynadı. Karakaya, Cilalı İbo filmlerinin yanı sıra 'Vuruldum Bu Kıza', 'Gönül Kimi Severse', 'Mısır'dan Gelen Gelin' ve 'Sinekli Bakkal' gibi filmlerde de rol aldı.
Karakaya 1980 yılından sonra tam 22 yıl boyunca hiçbir filmde oynamadı. Sinemaya verdiği uzun arayı Sinan Çetin'in henüz gösterime girmemiş
'Banka' filmiyle bozan Feridun Karakaya en son yine Çetin'in çektiği Turkcell reklamlarıyla kamera karşısına geçti.
Aralarında 'Bir Kavuk Devrildi', 'Balaban Ağa', 'Sen Sen misin?',
'Sarıpınar 1914', 'Döne Döne' 'Fotoğrafçı'nın da bulunduğu onlarca oyunda rol alan Karakaya, alaylı olarak oyunculuğun sırrını şöyle açıklıyordu:
"Konservatuvar nedir? Boğaz'da balık yersin 50 liraya, balık pazarında aynı balığı 5 liraya yersin. İkisi de aynı balıktır. Ama Boğaz'da yediğin balığın yanında garnitürü vardır. Bir oyuncunun en mühim malzemesi yeteneğidir. O yeteneğin ardından gelenler garnitürdür. Yetenek olmadan da oyuncu olunmaz." İsmail Dümbüllü ödülünü alan Feridun Karakaya, 'Scape'nin Dolapları' adlı oyunda gösterdiği performans dolayısıyla 'Legion D'Honneur' ödülünü de almıştı.
Cenaze töreni yarın
Sahnedeki aşırı enerjisi yüzünden vücudundaki kırık çıkıkları olağan kabul eden, rolüme konsantre olayım diyenlere sadece gülen ve Tobleron çikolatalarından asla vazgeçemeyen Karakaya için yarın saat 11.30'da Harbiye Şehir Tiyatroları'nda bir tören düzenlenecek. Karakaya, Teşvikiye Cami'inde kılınacak cenaze namazından sonra Zincirlikuyu Mezarlığı'nda toprağa verilecek.
(Kültür Sanat)