Çile beş yıl daha sürecek

Büyükşehir Belediyesi'nin, günlerdir trafikte insanları çileden çıkaran 49 noktada yol yapımı, 300 noktada da bakım ve onarım çalışmaları sürüyor.

İSTANBUL - Büyükşehir Belediyesi'nin, günlerdir trafikte insanları çileden çıkaran 49 noktada yol yapımı, 300 noktada da bakım ve onarım çalışmaları sürüyor. Şu anki çalışmaların büyük bölümünün yıl sonuna kadar tamamlanacağını belirten Büyükşehir Belediyesi Trafik Daire Başkanı Rafet Bozdoğan, daha sonra yeni çalışmaların başlayacağını, trafiğin, raylı sistemin 200 km.'ye ulaşması planlanan beş yıl sonra rahatlayacağını söyledi. Bozdoğan, şu bilgileri verdi:
'Tek çözüm raylı sistem'
"Bakım-onarım çalışmaları her gün azalıyor. Ancak yol yapım çalışmaları azalmayacak. Çünkü yeni kavşaklar, yeni yollar yapılacak. Beş yıl içinde her yıl ortalama 25 yol yapım çalışması olacak. Trafiğin rahatlaması için 45 km. olan raylı sistemin en az 200 km.'ye ulaşması gerekiyor. Bunun planları yapıldı. Raylı sistem taşımacılığı 200 km.'ye ulaşırsa, araç artışının getireceği yükü stabilize edecek. Bu da önümüzdeki beş yıl içinde tamamlanacak. Şu an 60 km. raylı yol sisteminin inşaatı sürüyor. 18 km. de tüpgeçit çalışması var. Ulaşım sorunu, beş yıl sonra İstanbul'da arzu edilebilir seviyede çözülecek." Bazı çalışmalardaki son durum şöyle:

 • Maslak'ta süren oto sanayi kavşak ve yol düzenlemesi çalışmaları, yaklaşık üç ay sonra bitirilecek. Ama, hemen ardından Tarabya kavşağının çalışması başlayacak.
 • Edirnekapı tüneli ve bağlantı yolları inşaatı 2006 sonunda bitecek. Çünkü tünel tamamen kaldırılacak ve iki altgeçit yapılacak.
 • Zeytinburnu kavşağı ocakta bitecek.
 • Milliyet gazetesi önündeki altgeçit çalışması 31 Ekim'de trafiği rahatlatacak ölçüde tamamlanacak. Ancak çalışmanın tamamen bitirilmesi bir buçuk ayı bulacak.
 • Okmeydanı-Kasımpaşa güzergâhında, Maltepe minibüs yolunda ve Bostancı-Küçükyalı arasındaki minibüs yolunda İSKİ kazı çalışmaları iki ay içinde bitirilecek.
 • Bağdat Caddesi'nde süren yol çalışması bu yılın sonunda tamamlanacak.


  • http://www.radikal.com.tr/7589477589470

   YORUMLAR

   Bu habere henüz yorum yazılmamış.