Çilekeş film izleyerek soyguna hazırlanmış

Çilekeş film izleyerek soyguna hazırlanmış
Çilekeş film izleyerek soyguna hazırlanmış
17 kişiyi rehin alıp korkulu saatler yaşatan, kendine 'çilekeş' diyen soyguncunun olaydan önce şöyle notlar aldığı ortaya çıktı...Aydın'ın Kuşadası İlçesi'ndeki dün banka şubesinde 17 kişiyi silahla rehin alıp korkulu saatler yaşatan, polisin müdahalesiyle etkisiz hale getirilip gözaltına alınan Serkan Sağlam'ın, bir süre önce ihtiyaç kredisiyle kendisine bir market açtığı, ancak iflas ettiği anlaşıldı..

Evine haciz gelince yıkılan Sağlam'ın, borcunu da ödeyemeyince soygun yapmayı planladığı belinlendi. Serkan Sağlam'ın izlediği filmlerden yola çıkarak, soygunu nasıl gerçekleştireceğine ilişkin plan yapıp gerekli malzemeler ve izlenecek yolu maddeler halinde not haline getirdikten sonra harekete geçtiği anlaşıldı. Kendisini tanıyanların “karıncayı bile incitmezdi” dediği Sağlam'ın bankaları kendisine düşman olarak gördüğü belirtildi.

Olay, dün saat 10.30 sıralarında,

Kuşadası'nda Atatürk Bulvarı üzerindeki bir banka şubesine dün saat 10.30'da yüzünü kar maskesiyle gizleyip, pompalı tüfek ve tabancayla giren 28 yaşındaki Serkan Sağlam, 13 çalışanı ve 4 müşteriyi etkisiz hale getirdi. ‘Bu bir soygundur’ diyen Sağlam'ın eylemini fark eden banka çalışanlardan birinin alarm butonuna basmasıyla da polis alarma geçti.
Eylemi sırasında güvenlik kameralarına da ateş eden Sağlam'ı ikna etmek için şube çevresinde geniş güvenlik önlemi alınırken, müdahale olasılığına karşılık Aydın Emniyet Müdürlüğü'nde görevli Özel Harekat polisleri de ilçeye geldi. Herhangi bir talebi olmayan, sesini ve banka mağdurlarının yaşadıklarını duyurmak için eylem yaptığını söyleyen Sağlam, görüşmeler sırasında ikisi kadın ikisi erkek dört kişiyi serbest bıraktı.

Kendisini ‘Çilekeş’ olarak tanıtan, eyleminin gazete ve televizyonlarda yayınlanıp yayınlanmadığını da takip eden Sağlam, polislerle yaptığı görüşme sırasında dalgınlığından yararlanılıp 7 saat sonra etkisiz hale getirildi. Karga tulumba yakalanan Sağlam, gözaltına alınırken, rehinelerde Kuşadası Devlet Hastanesi'ne kaldırılıp tedavi edildi.


REHİNELERİ BİRBİRLERİNE KELEPÇELETTİRMİŞ


İlçedeki ünlü bir otelde bellboy olarak görev yapan Sağlam'ın, eylemi sırasında banka şubesi içerisinde yaşananlar da ortaya çıktı. Sağlam'ın, soygun amaçlı tam teçhizat gittiği, yanına bir tabanca, pompalı tüfek, yiyecek, plastik kelepçeler aldığı anlaşıldı.
Sağlam'ın banka şubesindeki rehineleri, kelepçe ve iplerle birbirine bağlattığı, tümünü yere yatırıp cep telefonlarını kapattırdığı, “Ben karıncayı bile incitmem, size zarar vermeyeceğim” dediği öğrenildi. Sağlam'ın, alarm butonuna basılmasıyla kısa sürede gelen polisleri görünce paniğe kapıldığı, asıl amacının, parayı alıp gitmek olduğu kaydedildi. Rehineleri konuşturmayan Sağlam'ın, yaşadığı maddi sıkıntılar nedeniyle, hükümetin aleyhinde de sözler söylediği belirtildi.


FİLM İZLEMİŞ, NOTLAR ALMIŞ

Gözaltında halen sorgusu süren Serkan Sağlam'ın, maddi sıkıntılarını çözmek için izlediği filmlerden yola çıkarak, soygunu nasıl gerçekleştireceğine dair planlamalar yaptığı, gereken malzemeleri ve izlenecek yolları maddeler halinde not tutarak eylemi için düğmeye bastığı ortaya çıkarıldı. Sağlam'ın, maddeler halinde yazdığı, “Bankayı belirle, Silah al, Önce güvenlikçiyi etkisiz hale getir, İçerdekileri etkisiz hale getir, paraları cekete koy” notları da bulundu.
Soygunu gerçekleştirmesi halinde paraları koyacağı ceketi de banka müdürünün üzerinden çıkarıp aldığı belirlenen Serkan Sağlam'ın, sorgusunda, “Çektiğim kredi beni bitirdi. Başka şubelerden yeni kredi istedim, vermediler. Amacım banka mağdurlarının sesini duyurmaktı. Çoğunun sorununu dile getirdim” dediği öğrenildi.


ANNEANNESİ: NASIL YAPAR ANLAMADIK

Sakin kişiliğiyle tanınan Serkan Sağlam'ın, böyle bir olayı gerçekleştirmesi yakın çevresinde de şaşkınlık yarattı. Sağlam'ın birlikte kaldığı 70 yaşındaki anneannesi Feride Akbaş, şunları söyledi:

“Elimde büyüttüğüm, kimseye zararı olmayan, sabıkası bile bulunmayan torunum, sabah, ‘işe gidiyorum’ diyerek evden ayrıldı. Aslında çektiği kredi 20 bin TL değildi. Çektiği ihtiyaç kredisiyle bir market açtı. Ancak işleri yürümedi. Daha sonra borçlarını ödeyemedi, faiz bindi haciz geldi. Annesiyle birlikte ödüyorlardı ama demek ki olmadı. Onun bu olayı yaptığını televizyonlardan duyunca şoke olduk. Nasıl böyle bir şey yaptığını anlamadık. Bunları yapacak bir çocuk değildi.”
Bir de ağabeyi olan Serkan Sağlam'ın anne ve babasının ayrılması nedeniyle duygusal çöküş de yaşadığı belirtildi. Sağlam'ın çalıştığı oteldeki arkadaşları da müşterilerin verdikleri bahşişlere hiç dokunmadan, ortak kumbaralarına attığını, para hırsı bulunmayan, dürüst birisi olduğunu dile getirdi.


ŞUBEDE TADİLAT


Olayın yaşandığı banka şubesinde ise, Genel Müdürlük tarafından gönderilen görevliler inceleme yaptı. Kurşunlanan güvenlik kameralarının yerine yenileri takılırken, asma tavanlar da boyandı.
Rehin alınan banka çalışanlarına da basın mensuplarına konuşmamaları yönünde talimat verildiği dile getirildi. Şubedeki tadilatın ardından banka şubesinin normale dönüp hizmete başlayacağı belirtildi.


REHİNELER DEHŞETİ ANLATTI


Eylem sırasında Serkan Sağlam tarafından serbest bırakılan rehinelerden İbrahim Ö. ve Ayla Yereyakın, yaşadıkları dehşet dakikalarını anlattı.
Bir asansör firmasında işçi olarak çalışan İbrahim Ö., yaşadıkları şöyle anlattı:
“Soyguncu yakalanmadan bir saat önce serbest bırakıldım. İzmir'deki görevli arabulucu polis geldikten sonra bizi iki kişi olarak dışarı çıkardı. Rehine olarak biz en son çıkanız. Bankaya, para çekmeye gitmiştim. O an işlemlerin yapıldığı sırada bir arkadaş girdi içeri, kara gözlük ve kırmızı şapkası vardı. Bir el ateş etti tavana. ‘Kimse kıpırdamasın’ dedi. Bizden önce güvenlikçi kaçtı. Sonra gitti müdür beyi teslim aldı. ‘Herkes ortaya gelsin’ dedi. Herkes ortaya geldi. Ondan sonra beyaz plastikten olan kablo sıkacaklarını banka memurunun eline verdi. Herkesin ellerini bağla dedi. Herkesin ellerini bağladıktan sonra güvenliği etkisiz hale getirdi. Ondan sonra müdür beye sprey boyaları verdi. Camları boyattı. Herkesi rehin aldıktan sonra kameralara ateş edip patlattı.


POMPALI GİTAR ÇANTASINDA


Gitar çantasından pompalı tüfeğini çıkarttı. Maskeyi de içeride taktı. Duvara dönük taktı. O yüzden göremedik. Kimseye bir şey yapmadı. Davranışı çok normaldi. Gayet iyiydi. Yüzü koyun yatıyorduk bir ara. Bize dedi ki, ‘rahatsız olduysanız yan yatabilirsiniz.’ Biz de yan yattık. Bir müddet sonra ‘herkes oturabilir’ dedi. Kalktık oturduk. ‘Susayan varsa su vereyim’ dedi. Su verdi. Ondan sonra kayısı suyu ve bisküvi getirmiş yanında. ‘Bisküvileri kendime aldım. Kayısı sularını isteyen varsa vereyim’ dedi. Oradan bir kadın acıktığını söyledi. Ona kendi eliyle bisküvi yedirdi. Suyu da bana kendi eliyle verdi. Gerçekten kötü niyeti yoktu. ‘Zaten benim sizinle bir alakam yok’ dedi. ‘Siyasi benim işim’ dedi. ‘Benim boykotum sadece AKP'ye karşı’ dedi. Bunu bağıra bağıra söyledi. Soygunla hiçbir alakası yoktu gibi görünüyordu. Bankolardaki paralara dokunmadı. Bir kahramanlık yapmayıp bizim canımızın yanmasını istemediği için bizi bağladı. Bayağı korku vardı içeride. Dibimizde ateş ediyordu. Bir yelek giydi. Ne ararsanız vardı. Fişek ve şarjör vardı içinde. Ben yerde yattığım halde yanımdan gelip geçerken korktum, elinde silah vardı.”


ARABULUCU POLİS ETKİLİ OLDU

Arabulucu polisin etkili olduğunu söyleyen İbrahim Ö., “Polis memuru içeri girdiğinde, soyguncuya, ‘Ben girdiğime göre 4 kişiyi dışarı çıkarırım’ dedi. O ise, ‘Buna ben karar veririm’ dedi. O zaman müşterilerin dışarı çıkarılmasına karar verildi. ‘Kaç tane müşteri var’ dedi. Biz de iki müşteri olduğumuzu söyledik bizi çıkardı. Normal bir şekilde. Üstüne basa basa söylüyorum kötü niyeti yoktu. Polisle normal bir konuşma yaptılar. Polis ‘isteklerini sun’ dedi. Ne için eylemini yaptığını sordu. Kendisine kötülük gelmeyeceği söylendi. Arabulucu polise çok güvendi. Hiç birşey istemedi sadece bir kağıt çıkardı. Gazetecilerin ismini söyledi, en son ‘televizyoncularla görüşeceğim’ dedi. Polis de ‘sen boykot yapmak istiyorsan çağırıyım kameraları konuş, ama buradaki arkadaşları serbest bırak’ dedi. ‘Ben dışarı çıkaracağım saati bilirim’ dedi. Görüşmek istediklerinin gelmesi halinde rehinelerden birer kişi bırakacağını söylüyordu. Bizi de iyi niyetli davranıp bıraktı. Kolumdaki kelepçenin yarasından dolayı beş gün rapor aldım” dedi.

ÇOK KORKTUM

İlk serbest bırakılan rehine Alya Yereyakın ise “Pompalı tüfekle güvenlik kameralarını patlatınca çok kortum. Kamera başımın üzerindeydi. Pompalı tüfekle patlatınca çok korktum. Tansiyonum düştü. Fenalaştığım söylenince beni dışarı çıkarttı. Müdür bey beni kapıya kadar götürdü. Müdür beyi kaçması halinde vuracağıyla tehdit etti. Sonra beni hastaneye kaldırdılar. Serum verdiler” dedi.