'Çılgın proje' açıklanıyor

'Çılgın proje' açıklanıyor
'Çılgın proje' açıklanıyor
Başbakan Erdoğan, Sabah yazarı Hıncal Uluç'a açıkladıktan sonra ülke gündemine oturan 'Çılgın Proje'sini bugün kamuoyuyla da paylaşacak.

Erdoğan " İstanbul projesi olacak" dediği projeyi animasyonlar ve slaytlarla kamuoyuna tanıtacak. 'Çılgın proje' bugün saat 11.00'de açıklanıyor.

İlk duyulduğu günden bu yana bir spekülasyon çılgınlığına da yol açan proje hakkında şimdiye kadar basında öne çıkan teoriler ise şöyle:
Haliç’e Mega Kanal: Bu projeyle ortaya dev bir ada çıkacak. Türkiye ’nin 3. büyüğü olacak bu ada Beyoğlu, Şişli, Kağıthane, Beşiktaş ve Sarıyer ilçelerini içine alacak. Haliç’in devamında 15-20 kilometrelik bir kanalla bu ada Büyükdere’de Boğaz ile buluşacak.

Uygarlıklar Köprüsü: Çeşitli şirketlere danışmanlık hizmeti veren Murat Şaylan’ın blogunda yer verdiği bu projenin, Boğaz’ın iki köprüsünün arasına yapılması öngörülüyordu. Avrupa ve Anadolu yakalarında 4 ayak olacak. Bu ayaklar ortada, Boğaz’ın üstünde birleşecek ve büyük bir dairesel alan oluşacak. İstanbullular yürüyerek bu ayaklardan ortadaki geniş alana ulaşabilecek, burada yemek yiyip gezinti yapabilecek.

Ataşehir’e Selimiye: Bu alternatiflerin dışında, Mimar Sinan’ın Edirne’de yaptığı Selimiye Camii'nin birebir Ataşehir’de inşa edilmesinin “Erdoğan’ın çılgın projesi” olduğu da iddia edilmişti.


  http://www.radikal.com.tr/1047511104751114

  YORUMLAR
  (14 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Hayırlısı.... - isacelep

  İstanbul ve ülke için hayırlı olsun....

  Montreu Boğazlar Sözleşmesininden başka kaçış yok. - efe7511

  Montreu Boğazlar Sözleşmesininden başka kaçış yok.. Istanbulun güvenliği için düşünülmüş çılgın proje...Başka teklifi olan varsa söylesin...

  ihale büyüdükçe... - bensenonlar

  Neden Projeler hep inşaat sanayisine dayalı? Fransa da neden Türk vatandaşlarına gelin bu TOKIlerden alın diye reklam yaptı? Türkiye çapında inşaat faaliyetiyle uğraşan 70 bin şirket bulunmasına rağmen, TOKI ihalelerinin yüzde 90'ından fazlası AKP'ye yakınlığıyla bilinen Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSIAD), Anadolu Aslanları İşadamları Derneği (ASKON), Türkiye Sanayici ve İşadamı Dernekleri Konfederasyonu (TUKSON) üyesi şirketlere veriliyor. TOKI'nin milyonlarca liralık bütçesi olan ihalelerin aslan payını alanların başında Kuzu Toplu Konut İnşaat Limited Şirketi, Soyak İnşaat ve Ticaret A.Ş, Varyap Varlıbaşlar-Teknik Yapılar Sanayi, Mesa Mesken Sanayi A.Ş- Aktürk Yapı-Emlak Pazarlama, Eren Talu Mimarlık, Siyah Kalem Mühendislik, Eryapı Sanayi ve Ticaret, Kontaş İnşaat, Ayhan Demirci İnşaat, Izka İnşaat, Türkerler İnşaat, Erkut İnşaat, Barsa İnşaat geliyor. Sadece 2004-2010 yılları arasında AKP'ye yakın firmalara iş bitirmeleri sonucu dağıtılan paranın 20 milyar lirayı aştığı göz önüne getirilirse, rantın yandaş firmalara ne kattığı da ortaya çıkıyor. www.toki.gov.tr

  ÇILGIN PROJE - amaurot

  Merkez Bankası'nı Ankara'dan İstanbul'a taşıma fikri çılgın projenin aslı değil midir? Merkez Bankası İstanbul'da olunca diğer kurum ve kuruluşların Ankara'da olmasının hiç bi anlamı kalmayacak, başkenti de İstanbul'a taşıyacaklardır. Hal böyle olunca bunun bir rejim projesi olduğuna kuşku duymamak mümkün mü?

  ne projeymiş bee - lustral

  önce ben açıklasam olurmu çılgın projemi(:proje ile zerre kadar ılgılenmıyıyorum ben saddece bır kaç aydan berı yok çılgın yok falan fılan ..sıze bır sey soylıyımmı bence butun bu projelerın altında kendı işadamlarına mutahıtlerıne para kazandırmak.ve zengın elıt kesıme guzel yatırımlar yapmak proje ıstıyorsa gelsın bızım maheledekı dereyı kapatsın

  @citizen - omerL.

  Ben de senin gibilerin varlığından rahatsızım. Ne yapacağız şimdi? Senin zihniyetinde hareket edersem sen ve senin gibilerin ortadan kaldırılması lazım, fakat ben Mevlana okumuş bir insanım neyse ki, seni de severim, merak etme...

  akp nin çılgın projesi nükleersantral, barajlar,yeni cezaevleri gibi "çıldırmış-projeler" olmasın? - medimparatorum

  Her gün insanların feryad ettiği ,yaralandığı,öldürüldüğü bir memlekette çılgın-projeden söz eden akp çıldırmış olmalıdır.eğer yatırım yapma niyetiniz varsa "Dogu" orda Tayyıp nerede... Gap projesi Özal döneminde başlatılmış en insani 'projelerden biridir. Yarım yamalak kalmış can çekişiyor. Orası Türkiyenin bir parçası değil mi, neden Dogu'nun maddi ve manevi meselelerini görmüyorsunuz? [körlük mü var yoksa kötü niyet mi hangisi?] Bence ikincisidir. Akp 2 dönemdir vaatlerle iktidar olduğu hiçbir vaadinin arkasında doğru durmadı hep yamuk durdu şimdi seçim zamanı gelmiş... Çıldırmış projenin gölgesine girmiş toplumu kandırmaya devam ediyor.