'Çılgın proje' açıklanıyor

'Çılgın proje' açıklanıyor
'Çılgın proje' açıklanıyor
Başbakan Erdoğan, Sabah yazarı Hıncal Uluç'a açıkladıktan sonra ülke gündemine oturan 'Çılgın Proje'sini bugün kamuoyuyla da paylaşacak.

Erdoğan " İstanbul projesi olacak" dediği projeyi animasyonlar ve slaytlarla kamuoyuna tanıtacak. 'Çılgın proje' bugün saat 11.00'de açıklanıyor.

İlk duyulduğu günden bu yana bir spekülasyon çılgınlığına da yol açan proje hakkında şimdiye kadar basında öne çıkan teoriler ise şöyle:
Haliç’e Mega Kanal: Bu projeyle ortaya dev bir ada çıkacak. Türkiye ’nin 3. büyüğü olacak bu ada Beyoğlu, Şişli, Kağıthane, Beşiktaş ve Sarıyer ilçelerini içine alacak. Haliç’in devamında 15-20 kilometrelik bir kanalla bu ada Büyükdere’de Boğaz ile buluşacak.

Uygarlıklar Köprüsü: Çeşitli şirketlere danışmanlık hizmeti veren Murat Şaylan’ın blogunda yer verdiği bu projenin, Boğaz’ın iki köprüsünün arasına yapılması öngörülüyordu. Avrupa ve Anadolu yakalarında 4 ayak olacak. Bu ayaklar ortada, Boğaz’ın üstünde birleşecek ve büyük bir dairesel alan oluşacak. İstanbullular yürüyerek bu ayaklardan ortadaki geniş alana ulaşabilecek, burada yemek yiyip gezinti yapabilecek.

Ataşehir’e Selimiye: Bu alternatiflerin dışında, Mimar Sinan’ın Edirne’de yaptığı Selimiye Camii'nin birebir Ataşehir’de inşa edilmesinin “Erdoğan’ın çılgın projesi” olduğu da iddia edilmişti.