Çilingiroğlu kansere yenildi

İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde uzun süredir kanser tedavisi gören Prof. Dr. Kaya Çilingiroğlu, dün sabaha karşı vefat etti.

İSTANBUL - İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde uzun süredir kanser tedavisi gören Prof. Dr. Kaya Çilingiroğlu, dün sabaha karşı vefat etti. Prof. Dr. Çilingiroğlu, iki gün önce durumunun ağırlaşması üzerine Reanimasyon Servisi'ne kaldırıldı. Yapılan tüm müdahalelere cevap vermeyen Çilingiroğlu, dün sabah saat 05.00 sıralarında öldü.
Ölüm haberini alan Kaya Çilingiroğlu'nun eşi Gülümser, oğlu Kaya ve gelini Hülya Avşar da hastaneye geldi. Oldukça üzgün olduğu görülen Avşar, "Söylenecek bir şey yok. Beş aydır tedavi görüyordu. Sabaha karşı kendisini kaybettik" diye konuştu. Avşar, Prof. Dr. Kaya Çilingiroğlu'nun cenazesinin, yarın Teşvikiye Camii'nde öğleyin kılınacak cenaze namazının ardından Zincirlikuyu Mezarlığı'nda toprağa verileceğini söyledi.
Prof. Dr. Kaya Çilingiroğlu, 1930'da Trabzon'un Sürmene ilçesine bağlı Muratlı Köyü'nde oğdu. İlkokulu Trabzon'da, ortaokulu Erzurum ve İstanbul'da okudu. 1956 yılında İstanbul Tıp Fakültesi'nden mezun oldu. Bu yıllar içinde İstanbulspor'da profesyonel olarak futbol oynadı. Üniversite aracılığıyla dört yıl Almanya'daki bir üniversitede çalışmalarını sürdürdü. 1967'de doçent, 1973'te de profesör oldu. Çilingiroğlu, İ.Ü. Tıp Fakültesi Cerrahi Bölümü'nde öğretim üyesiydi.