'Cilve yaptı' indirimi

İzmir'deki cinayette F.A., kot pantolon giyip alışveriş merkezine giden ve bir erkeğe saat soran eşini bıçaklayıp öldürmüştü. F.A., kendisini "Bana inat kot giydi. Saati de cilveli şekilde sordu" diye savunmuştu. Sanığa dün önce müeebbet hapis cezası verildi.
Ancak ölenin, 'kot pantolon giyip, tanımadığı erkeğe cilveli şekilde saat sorması', 'haksız tahrik' sayıldı ve ceza 24 yıla indirildi. F.A.'nın "Pişmanım" demesi de cezayı 20 yıla düşürdü. Sanık mahkemeye
"Allah razı olsun" sözleriyle teşekkür etti.
Haber: BAHRİ KARATAŞ / Arşivi

İZMİR - Eşini alışveriş merkezinde tanımadığı bir erkeğe cilveli bir biçimde saat sorduğu gerekçesiyle öldüren sanığa indirim üstüne indirimle 20 yıl hapis verildi.
İzmir 11. Ağır Ceza Mahkemesi, 7 Ağustos'ta 24 yaşındaki eşi Sevgi A.'yı öldüren F.A.'yı önce ağırlaştırılmış müebbet hapse mahkûm etti. Sonra 'eskiden türbanlı olan eşin' kot pantolon giyip tanımadığı erkeğe cilveli şekilde saati sorması ve eşine ağır hakaretlerde bulunmasını
'haksız tahrik' saydı ve cezayı 24 yıla indirdi. "Ailemi seviyorum. Ama ilaç kullanıyordum. Pişmanım" diyen F.A., pişmanlık indiriminden de faydalandı ve cezası 20 yıl hapse indirildi.
Sanık, karar sonrası mahkemeye "Allah razı olsun" diye teşekkür ederken ölen Sevgi A.'nın anne ve babası "Kızımız 24 yaşında mezara gitti. Sanık damadımız ise 10 yıl sonra özgürce dolaşacak" diye isyan etti.
Ağır tahrik indirimi istendi
Sevgi A. ve eşi 31 yaşındaki F.A., 7 Ağustos günü iki çocuklarıyla birlikte İzmir'in İnciraltı semtinde bir alışveriş merkezine gitmiş, F.A., çıkışta 24 yaşındaki Sevgi A.'yı çocuklarının gözleri önünde bıçaklayarak öldürmüştü. 11'inci Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya tutuklu sanık F.A. ile ölen Sevgi. A.'nın annesi ve babası katıldı. Cumhuriyet savcısı sanık hakkında ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezası istedi.
F.A. daha önceki savunmalarında şöyle konuşmuştu: "Sürekli erkeklik gururumu incitici sözler söylüyordu. Olay günü de yüzüme tükürdü. Eşim devamlı başını bağlayan, pardösü giyen birisiydi. Oysa o gün, bana inat olsun diye dar kot pantolon giydi. Her zamanki kıyafetleri giymesini söyledim. İstediklerimi yapmadı. Alışveriş merkezinde cilve yaparcasına yoldan geçen erkek gruba saati sordu. Ben kendisine çocuklarımızın yanında böyle yapmamasını söyledim, ama beni dinlemedi. Yüzüme tükürdü. O anda tüm şuurumu kaybettim" demişti.
Dünkü duruşmada son sözü sorulan F.A., "Ailemi çok seviyordum. Pişmanım. Daha önceden psikolojik tedavi gördüm. İlaç kullanıyorum. Sinirlendiğim zaman bir anda aklımı kaybediyorum" dedi. F.A.'nın avukatı da 'ağır tahrik' indirimi istedi.
Mahkemeyse önce sanığı eşini öldürmek suçundan ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezasına çarptırdı. Sonra 'ölenin, kot pantolon giyip, tanımadığı erkeğe cilveli şekilde saati sorması, eşine ağır hakaretlerde bulunmasını 'haksız tahrik' saydı ve cezayı 24 yıla indirdi. F.A., pişmanlık indiriminden de faydalanarak 20 yıl hapis cezasına çarptırıldı.
'Kızımız 24 yaşında mezara gitti...'
Sanık karar sonrası mahkeme heyetine "Allah razı olsun" diye teşekkür etti. Ölen Sevgi A.'nın babası Ahmet Kırcalı ile annesi Mürşide Kırcalı ise karara isyan etti:
"Kızımız 24 yaşında mezara gitti. Sanık damadımızsa 10 yıl sonra özgürce dolaşacak. Böyle ceza olmaz. Ölen öldüğüyle kaldı."