Cilvegözü açıldı: Yaya olmaz, yalnız araçla

Cilvegözü açıldı: Yaya olmaz, yalnız araçla
Cilvegözü açıldı: Yaya olmaz, yalnız araçla

Patlamanın ardından kısmen açılan kapıda yaya Suriyeliler, kamyonet kasalarında sınırı geçti

Haber: SERKAN OCAK - serkan.ocak@radikal.com.tr / Arşivi

Hatay’ın Reyhanlı ilçesine bağlı Cilvegözü Sınır Kapısı kısmen açıldı. Küçük araçların Türkiye ’den Suriye ’ye geçişine izin verilirken, yayalara izin verilmedi. TIR’ların geçişine ise dün de izin verilmedi.
Pazartesi günü ara bölgede bir otomobilin patlatılmasıyla dördü Türk 14 kişinin öldüğü olayın ardından Cilvegözü Sınır Kapısı’nda kısmen de olsa geçişlere izin verildi. Küçük araçlar gümrük sahasına alındı. Yaya olarak geldikleri kapıda bekleyen Suriyeliler araçsız geçişe izin verilmeyeceğini öğrenince boş araçlara ve kamyonetlerin kasalarına binerek gümrük sahasına girdi. Aynı şekilde Suriye tarafından da Türkiye’ye geçişlere izin verildi.
Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın talimatıyla Cilvegözü’ne getirilen mobil x-ray cihazı da gün boyu gümrük sahası içinde çalıştırıldı.
Soruşturmayı yürüten Reyhanlı Adliyesi’ndeki dört savcı da eşkâli belirlenen üç bombacının izini sürüyor. Soruşturma çerçevesinde 50’den fazla kişinin ifadesi alındı. İddiaya göre, kimliği tespit edilen bombalı aracın sürücüsü ile diğer iki kişinin eşkali Suriye’deki muhaliflere verildi.