Cilvegözü'nde El Muhaberat izi

Cilvegözü'nde El Muhaberat izi
Cilvegözü'nde El Muhaberat izi
Cilvegözü'ndeki saldırıyla ilgili 5 kişi mahkemede. Zanlıların El Muhaberat'la bağlantılı olduğu ve eylem karşılığı 35 bin dolar aldığı belirtiliyor.
Haber: İSMAİL SAĞIROĞLU - ismail.sagiroglu@radikal.com.tr / Arşivi

Suriyelilere insani yardımların yapıldığı Hatay’ın Cilvegözü Sınır Kapısı’nda 17 kişinin yaşamını yitirdiği bombalı saldırının failleri yakalandı. Suriye gizli servisi El Muhaberat bağlantılı oldukları belirtilen zanlılar çıkarıldıkları mahkeme tarafından tutuklandı. Zanlılardan biri saldırı için 35 bin dolar para aldıklarını itiraf ederken, şüphelilerin Kilis Öncüpınar’da bulunan kamplara yönelik ikinci bir saldırı hazırlığı yaptığı da ortaya çıktı.
Sınır kapısında 11 Şubat’ta bomba yüklü araçla yapılan saldırıda 14 kişi hayatını kaybetti, 26 kişi de yaralandı. Olayla ilgili Reyhanlı Cumhuriyet Başsavcılığı, Emniyet İstihbarat Dairesi ve Hatay Emniyet Müdürlüğü işbirliğinde operasyon başlatıldı. Edinilen bilgilere göre operasyon adım adım şöyle yapıldı:
Patlama sonrası ilk olarak, olay yerindeki tüm güvenlik kameraları incelendi. Saldırıdan kısa bir süre önce, Suriye yönünden gelen bomba yüklü aracın, patlamanın gerçekleştiği yere park ettiği belirlendi.
Uzmanlar, araçta bulunan 3 kişiden 2’sinin Suriye’ye geri döndüğü ve 1 kişinin ise Türkiye ’ye giriş yaptığını saptadı. Olay yerindeki tüm araçların analizini yapan istihbarat ekipleri, titiz bir çalışmayla patlama öncesi Suriye’ye dönen kişilerin kimliğine ulaştı, ardından eylemi gerçekleştiren kişilerin kimlikleri bir bir tespit edildi.
A. B. isimli kişinin olayın organizatörleri arasında bulunduğunu belirleyen görevliler, patlamadan önce Suriye’ye dönen 2 kişinin saldırıyı organize eden A. B.’nin kardeşi Y. B. ve Y.B.’nin karısı Z. Ş. olduğunu tespit etti.
İz süren istihbaratçılar, A.B.’nin Türkiye’ye giriş yaptığı gün olan 7 Mart’ta harekete geçti. Sınırda tedbir alan görevliler, A.B.’yi nefes kesen bir takiple kıskıvrak yakaladı.
A.B.’nin yakalanmasıyla birlikte saldırının şifreleri de birer birer çözüldü. İlk etapta saldırıyı kabullenmeyen A.B., polisin önüne koyduğu fotoğraflar ile itiraflarda bulundu. Zanlı şunları söyledi: “Saldırıdan önce araca kadın alarak aile görüntüsü verdik. Suriye’ye yapılan insani yardım kapısı olması sebebiyle Cilvegözü’nü seçtik. Cilvegözü Sınır Kapısı, Suriye’de Esed’den kaçan insanlara yardımların yapıldığı en önemli geçiş güzergâhı. Amacımız insani yardımın önünü kesmek ve suçu muhaliflerin üzerine yıkmaktı. Eylemi gerçekleştirmek için 35 bin dolar para aldık. Ayrıca Kilis Öncüpınar’da bulunan kamplara yönelik ikinci bir saldırı hazırlığı yapıyorduk.”
Saldırı emrini El Muhaberat’la ilişkili olduğu öğrenilen ve Suriye Ordusu’na bağlı zırhlı birliklerin komutanlığını yapan ‘Ebu Şufettir’ lakaplı komutandan aldığını açıklayan A.B., Ebu Şufettir’in gerçek isminin ‘Ammıd Havvas’ olduğunu söyledi.
8 ve 9 Mart günü operasyonu sürdüren Hatay polisi, 8 kişiyi gözaltına aldı.
Üç kişi bırakılırken, biri Türk, dördü Suriyeli 5 zanlı, Adana Cumhuriyet Başsavcılığı’nda ifadelerinin alınmasından sonra sevk edildikleri mahkemece, “ülkenin birliğini ve bütünlüğünü bozmak, tasarlayarak ve bomba ile 17 kişiyi öldürmek, patlayıcı madde bulundurmak” suçlarından tutuklandı.

Kameralar adım adım görüntüledi

Cilvegözü Sınır Kapısı’nda 11 Şubat 2013 tarihinde meydana gelen bombalı araçla yapılan saldırı güvenlik kameralarınca saniye saniye görüntülendi. Bir numaralı görüntüde patlayan aracın tampon bölgeye girişi görülüyor. İkinci karede araçtan inen üç kişi görülüyor. Bunlardan biri kadın. Üçüncü fotoğrafta zanlılardan ikisinin Suriye’ye kaçışı yer alıyor. Diğer zanlınınsa Türkiye’ye giriş yaptığı biliniyor. Görüntünün sonundaysa bombalı aracın patlama anı bulunuyor.

‘Suriye’den getirildiler’

İçişleri Bakanı Muammer Güler olayla ilgili şu açıklamayı yaptı: “Şahısların ikisi patlamayı gerçekleştiren araçta gelen kişiler. Suriye istihbaratıyla ordu yetkilileriyle irtibatlı olduklarını tespit ettik. Bir kişi organizasyonu yapan kişi. Bir kişi ise aranıyor. Şahısların ikisi Suriye’ye kaçmıştı oradan getirildi. Suriye’ye yapılan insani yardımı önleme amacıyla yapıldığını biliyoruz. Daha önce de benzeri hazırlıklar içerisinde olmuşlar. Ancak güvenlik tedbirleri nedeniyle buna fırsat bulamamışlar. Olaya farklı görüntü verilmeye çalışıldığı anlaşılıyor. Emniyet görevlilerini kutluyorum.“ Emniyet Genel Müdürlüğü’nün açıklamasındaysa “Patlayan araçta üç şahsın bulunduğu, ikisinin araçtan inerek Suriye’ye geri döndüğü, birinin ülkemize giriş yaptığı anlaşılmış, ülkemize giriş yapan şahsın da kısa bir süre sonra Yayladağı Sınır Kapısı’ndan çıkış yaptığı görülmüştür. . 7 Mart’ta operasyon başlatılmış, 8-9 Mart’ta patlayan aracı olay yerine getiren iki şahsın da aralarında bulunduğu 8 şahıs gözaltına alınmıştır” denildi.