Çimene çıkıp durabildi

Onur Air'e ait Kayseri-İstanbul seferini yapan yolcu uçağı Atatürk Havalimanı'na indikten sonra pistte kayarak toprak zemine saplandı.

İSTANBUL - Onur Air'e ait Kayseri-İstanbul seferini yapan yolcu uçağı Atatürk Havalimanı'na indikten sonra pistte kayarak toprak zemine saplandı.
Kayseri'den beş mürettebat ve 118 yolcu ile İstanbul'a gelen MD-88 tipi 'ECE' adlı uçak dün saat 10.02'de Atatürk Havalimanı'na indi. Pistte ilerleyen uçak, yağıştan kayganlaşan zeminde yavaşlayamadı. Uçak, pist sonundaki 60 metrelik 'stop way' denilen durma noktasını da geçmek üzereyken sola dönerek toprak zemine saplandı. Tekerlekleri toprağa saplanarak durabilen uçakta bulunan yolcular, görevliler tarafından hızla tahliye edildi. Onur Air'in açıklamasında, 10 bin saatlik uçuş, 6 bin saatlik de MD 8 tecrübesi bulunan Fransız kaptan pilot Slim Mechedou'nun, pist üzerinde duramayacağını anlayınca güvenlik prosedürleri gereği uçağı bilerek pist dışına çıkardığı anlatıldı.
Atatürk Havalimanı yetkilileri, daha önce de pek çok uçağın durmakta güçlük çektiği piste 'sabıkalı pist' adı verildiğini söyledi. Yetkililer, pistin uluslararası standartlara uygun ancak hata kabul etmeyen bir yapıda olduğunu ifade etti. Yolcular ise olay sırasında uçakta panik yaşanmadığını söyledi.


    http://www.radikal.com.tr/7576147576140

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.