'Cin Ali' YÖK eyleminde!

'Bir dolmuşu kaçır', 'Bugün karşılaştığın hiç kimseyi tanıma', 'Bir travestiye çiçek ver, bir dilenciden para al'... Yüksek lisans tezi olarak, çevresindekilerin desteğiyle bir 'imkânsızlar işler ajandası' hazırlayan Hacettepe Üniversitesi öğrencisi Ali Sarugan, ajandasına yazılanları uygulamak üzere harekete geçti!

ANKARA - 'Bir dolmuşu kaçır', 'Bugün karşılaştığın hiç kimseyi tanıma', 'Bir travestiye çiçek ver, bir dilenciden para al'... Yüksek lisans tezi olarak, çevresindekilerin desteğiyle bir 'imkânsızlar işler ajandası' hazırlayan Hacettepe Üniversitesi öğrencisi Ali Sarugan, ajandasına yazılanları uygulamak üzere harekete geçti!
1 Kasım: Ali Sarugan, ilk olarak arkadaşı ressam Ali Kotan'ın ajandasına yazdığı işi gerçekleştirdi. Sarugan, Kotan'ın Bestekâr Sokak'ta bulunan atölyesine giderek ressamın saçlarını şampuanladı.
2 Kasım: Stajyer avukat Alev Tevfik'in notunu hayata geçiren Ali, önce bir kadın kuaföründe uzun saçlarını kırmızıya boyattı. Aynı gün kulağına tam saçlarının renginde kırmızı bir küpe taktı.
3 Kasım: Bu gün, Ali için biraz daha sakin geçti. Şeniz Aksoy'un isteği üzerine evinde yeşil bir tişört giyen Sarugan, mantarlı omletle güne başladı. Öğleden sonra bir kafeye giderek Ankara'da bir ressamın iki saatiyle ilgili hikâye yazdı.
Bugün herkes ressam
4 Kasım: Bir başka ressam arkadaşının düştüğü not üzerine Ali, ajandada ismi bulunan herkese 30x30 ebatında tuval hediye etti. Ama Ali'nin bir şartı var: Tuvali alan herkes ajandaya not düştükleri güne dair bir resim yapacak ve altını imzalayacak. Bu tuvaller daha sonra sergilenecek. Yani kısacası herkes Ali gibi birer ressam olacak.
5 Kasım: Tez hocası Ferhat Özgür, Ali'ye hiç de insaflı davranmamıştı. Özgür'ün isteği üzerine Ali, Kurtuluş Kavşağında kırmızı ışıkta bekleyen bir otomobilin üzerinden yürüyerek geçti. Geçmeden önce otomobilin sahibinden izin alan Ali, kazasız belasız bunu da atlattı.
Pankart elinde kaldı
6 Kasım: Ali, arkadaşı Sevcan'ın isteği üzerine bugüne 'epey protest' başladı ve YÖK'ün kuruluş yıldönümü nedeniyle düzenlenen YÖK karşıtı eyleme katıldı. Ajandanın aksayan yanı da bu oldu. Ankara'daki protestolar sırasında çıkan olaylarda polisin biber gazı atması, eylemcilerin de kaldırım taşlarını fırlatması üzerine Ali hemen ayrılmak zorunda kaldı. Günler öncesinden 'www.ajanda.projesi.com' yazılı bir döviz de hazırlayan Ali, pankartını bile açamadı.
Nereden çıktı bu proje?
Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi'nde 'Cin Ali' diye tanınan Ali Sarugan'ın projesi bir şakayla başladı. Ajandasına "Bugün şu yapılacak" diye düşülen bir notu geliştiren Sarugan, sanatçılar ve okul arkadaşlarından ajandasına birer not yazmalarını istedi. Ajandayı okuluna 'yükses lisans bitirme tezi' olarak sunan Ali Sarugan, bunları birer birer gerçekleştirip fotoğraf ve videoyla kaydedeceğini söyledi. Hareketli bir haftaya daha 'Merhaba' demeye hazırlanan Ali Sarugan, ajandanın ilerleyen günlerinde bir travestiye çiçek verecek, bir dolmuşu kaçıracak, şiir yazacak, Dolmabahçe Sarayı'nda askerlerle birlikte yas tutacak, Berfu adında bir sevgili bulacak ve sonunda da ajandasını yakacak!