Çin Büyükelçiliği önünde Sincan arbedesi

Çin Büyükelçiliği önünde Sincan arbedesi
Çin Büyükelçiliği önünde Sincan arbedesi
BBP, Türkiye Kamu-Sen, Doğu Türkistan Kültür ve Dayanışma Derneği ile Mazlum-Der üyeleri, Sincan Uygur Özerk Bölgesi'nde yaşanan olayları protesto ederek, Çin Büyükelçiliği önüne silah çelenk bıraktı. Elçilik binasına yürümek isteyen gruba çevik kuvvet polislerinin engel olması üzerine grup ile polis arasında kısa süreli arbede yaşandıÇin Büyükelçiliği yakınında toplanan grup, Urumçi’de yaşanan olayları protesto eden dövizler açarak slogan attı. Grup, ayrıca Sincan Uygur Özer Bölgesi’nde meydana gelen olaylarda ölenler için saygı duruşunda bulundu ve dua etti.
Doğu Türkistan Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Seyit Tümtürk, burada yaptığı açıklamada, Sincan Uygur Özerk Bölgesi’nde yaşanan olaylarda 140 kişinin hayatını kaybettiğini, 800’den fazla kişinin de yaralandığını söyledi.
Kaşgar ve Gulca gibi diğer bazı büyük şehirlerde gerçekleştirilen gösteriler nedeniyle de Çin’in, Uygur Türkleri’ne karşı geniş çaplı "katliam" yapacağından endişe ettiklerini belirten Tümtürk, uluslararası örgütleri devletleri ve sivil toplum örgütlerini "yaşanan vahşetin engellenmesi için" harekete geçmeye çağırdı.
"Katliamı nefretle ve şiddetle kınadıklarını" ifade eden Tümtürk, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın da olayların durdurulması için girişimde bulunmasını istedi.
Tümtürk, "Sayın Başbakan, Doğu Türkistanlılar ’One minute’ bekliyor. Bunun tam zamanıdır. Türk’ün gücü Adriyatik’ten Çin Seddi’ne kadar uzanıyor. Başbakan’dan ’One minute’ bekliyoruz. Bu katliamlar Türkiye’ye terbiyesizlik, Türkistan’a gözdağıdır" diye konuştu.
Konuşmasının ardından Tümtürk, telefonla bir Uygur gencini arayarak bölgede yaşananlar hakkında aldığı bilgileri gazetecilere aktardı.
Tümtürk, bugün öğleden sonra 5 kişinin daha kent meydanında kurşuna dizildiğini, şiddet olaylarının devam ettiğini, gece boyunca Uygur Türklerinin evlerinin basıldığını ve birçok Türk’ün başları kesilerek öldürüldüğünü öğrendiğini söyledi.
Telefondaki Uygur gencinin, bölgedeki Türklerin, tüm Türk ve İslam dünyasından yardım beklediklerini söylediğini kaydeden Tümtürk, olayların önüne geçilememesi halinde Çinlilerin saldırıları nedeniyle bugün 300 kişinin daha ölebileceğini savundu.
Tümtürk, telefondaki gencin ayrıca "Başbakan Erdoğan’a yardım için yalvardığını kendilerine Türkiye’den başka yardım edebilecek bir ülkenin olmadığını söylediğini" bildirdi.

"ÇİN, DOĞU TÜRKİSTAN’IN BAĞIMSIZLIĞINA ENGEL OLAMAYACAK"
BBP Genel Başkanı Yalçın Topçu da Sincan Uygur Özerk Bölgesinde yaşayan Türklere yıllardır uygulanan "soykırım"ı kınadığını ifade etti.
Topçu, "Çin ne kadar zulüm ederse etsin, Doğu Türkistan’ın bağımsızlık mücadelesine engel olamayacak" dedi.
Dünyanın gözü önünde "insan hakları zulmü" yapıldığını kaydeden Topçu, "Hür dünyanın sesinin çıkmamasının manidar olduğunu" belirtti.
Topçu, asıl sesi çıkması gerekenin Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti olduğunu belirterek, şunları kaydetti:
"Ne enteresandır ki Türkiye Cumhuriyeti yetkililerinin Çin’e gitmesinin akabinde Çin, soykırıma başvurmaktadır. Acaba Türkiye’yi yönetenler bundan ders almayacak mı?
Hükümet, Çin ile ekonomik ilişkileri gözden geçireceğini dünyaya deklare etmeli. TBMM acilen toplanarak, katliamla ilgili kınama kararı almalı. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Çin Devlet Başkanı’nı bizzat arayarak bilgi almalı, hesap sormalı ve bunları kamuoyuna açıklamalı."
Bu arada, Mazlumder Genel Başkanı Ahmet Faruk Ünsal da "Çin gizlemeye çalışsa bile yaşanan olayların arkasındaki nedenin insanlık dışı muameleler ve en temel hak ve özgürlüklerin despotça ihlal edilmesi" olduğunu kaydetti.
Çin hükümetinin "despot uygulamalarından ve temel insan hakları ihlallerinden derhal vazgeçmesi gerektiğini" ifade eden Ünsal, "Çin, Müslüman Uygurların insanca yaşam haklarına saygı göstermelidir. Ayrıca, son olayları dünyanın gözü önünden kaçırmak için katı bir şekilde engellediği iletişim hakkını evrensel hukuka uygun olarak hem Doğu Türkistan halkına hem de uluslararası tüm kuruluşlara tanımalıdır" dedi.

GRUP, ELÇİLİK BİNASINA YÜRÜMEK İSTEDİ
Açıklamaların ardından, BBP Genel Başkanı Yalçın Topçu, Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Bircan Akyıldız ile Doğu Türkistan Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Seyit Tümtürk elçilik önüne siyah çelenk bıraktı.
Bu sırada, telefon bağlantısı yapılan Uygur gencinin verdiği bilgilerin aktarılmasının ardından gruptaki gençlerden bazıları, elçilik binasına taş ve yumurta attı.
Elçilik binasına yürümek isteyen gruba çevik kuvvet polislerinin engel olması üzerine grup ile polis arasında kısa süreli arbede yaşandı. Polisin uyarı anonslarının ardından gerginlik sona erdi.(aa)
"