'Çin füzesi bizi endişelendiriyor'

'Çin füzesi bizi endişelendiriyor'
'Çin füzesi bizi endişelendiriyor'

ABD elçisi Ricciardone, ABD-İran görüşmelerinde Türkiye nin rol üstlenebileceğini söyledi.

ABD'nin Ankara Büyükelçisi Francis Ricciardone, Türkiye'nin Çinli şirketten almayı planladığı füzelerle ilgili endişeleri olduğunu dile getirdi.

ABD ’nin Ankara Büyükelçisi Francis Ricciardone, Diplomasi Muhabirleri Derneği (DMD) üyeleri ile dün Ankara’da bir araya gelip gündeme ilişkin soruları yanıtladı.
Türkiye ’nin Çinli şirketle yaptığı füze anlaşmasından endişe duyduklarını dile getiren ABD Büyükelçisi Francis Ricciardone, ABD basınında MİT Müsteşarı Hakan Fidan hakkında çıkan haberleri ise ‘ifade özgürlüğüne’ bağladı. Ricciardone, ülkesinin Türkiye’de yürütülen çözüm sürecine destek verdiğini, taraflar isterse sürece dahil olabileceklerini de dile getirdi.
Türkiye’nin füzeleri almaya karar verdiği Çin şirketi hakkında ABD’nin ‘yaptırım kararı’ olduğunu hatırlatan Ricciardone şunları söyledi: “Füzeleri üreten şirkete karşı ABD’de yaptırım uygulanması konusunda iki yürütme kararı ve bir de kanun var. Türkiye ile Çinli bir firma arasında varılması muhtemel anlaşma konusunda büyük endişe duyduğumuz sır değil. Bu ticari bir karar ve Türkiye, savunma alımları ile ilgili kendi bağımsız kararını verme hakkına sahip ancak bizim müttefiklerin füze ve hava savunmasına ilişkin endişelerimiz var.” ABD’li ve Türk uzmanların konuyla ilgili görüşmelere başladıklarını belirten Ricciardone,“Türkiye, verileri tamamen ve düşünerek ele aldıktan sonra kendi kararını verecek” dedi.

Hakan Fidan yorumu

ABD basınında MİT Müsteşarı Hakan Fidan hakkında çıkan haberleri de değerlendiren ABD Büyükelçisi Ricciardone, demokrasilerde her türlü bakış açısına yer olduğunu, ancak kayda geçen resmi açıklamaların önem taşıdığını belirtti. Büyükelçi Ricciardone şöyle konuştu: “Kendisine mesleki ve kişisel açıdan büyük saygı duyuyorum. En fazla sorumluluk ve hassasiyet gerektiren görevlerden birini yürüten, kendini işine adamış, sadık ve yetkin bir üst düzey yetkili. Onunla çalışmak bir ayrıcalık ondan çok şey öğreniyorum.”

‘Sürece dahil olabiliriz’
Çözüm sürecine ilişkin de konuşan Ricciardone, süreci ilgiyle izlediklerini ve desteklediklerini belirterek, “Türkiye bu konuda bir çözüme ulaşacak. Çünkü taraflar etkili bir iletişim içinde” dedi. ABD Elçisi, ilgili tarafların talep etmesi halinde sürece dahil olabileceklerini ancak şu ana kadar böyle bir talep gelmediğini söyledi.
ABD Büyükelçisi Ricciardone, Ergenekon ve Balyoz davaları ile Gezi Parkı eylemleri konusunda ise tutumlarının değişmediğini söyledi.