Çin lokantası saldırıya uğradı, Uygur aşçı korkudan işi bıraktı

Çin lokantası saldırıya uğradı, Uygur aşçı korkudan işi bıraktı
Çin lokantası saldırıya uğradı, Uygur aşçı korkudan işi bıraktı
Çin'de Doğu Türkistan Türklerine yönelik baskılar olduğunu bahane eden bir grubun saldırısına uğrayan İstanbul Tophane'deki Happy China isimli restoranın Uygur Türkü olan aşçısının, olaydan sonra korkup kaçtığı ve bir daha işe gelmediği öğrenildi.

RADİKAL – Tophane’nin Boğazkesen Caddesi’nde 6 ay önce açılan Happy China isimli Çin lokantası, geçen 1 Temmuz günü, “Çin’in Doğu Türkistan Türklerine uyguladığı baskıları” gerekçe gösteren bir grubun saldırısına uğramıştı.

Milliyet gazetesinden Seray Yalçın’ın haberine göre, Çin restoranına yapılan saldırının ardından restoranın Uygur Türkü olan aşçısı korkup kaçtı ve bir daha işe dönmedi.

Saldırının ardından gazetecilere verdiği ilk demeçlerde restoranı kapatacağını söyleyen Çin restoranının sahibi ve eski turist rehberi Cihan Yavuz, bu karardan vazgeçtiğini söyleyerek şöyle konuştu:

“Aşçımız 35 yaşlarında Uygur Türküydü. İşe yeni başlamıştı, 2 hafta kadar oluyordu. Çince biliyordu, Uzak Doğu kültürüne hâkim oldukları için Uygur Türkleri tercih sebebimizdi. Olay günü ellerinde taşlar olduğunu gördüğüm, ‘Burada Çin lokantası istemiyoruz, defolup gidin’ diyen 5-6 kişi camımızı indirdi. Can havliyle yukarı kaçtık, sonra ben kepengi indirdim. Aşçımız da korktu, başta ne olduğunu anlamadı. Şimdi de işe gelmiyor. Olaydan sonra kaçtı gitti, kendisinden haber de alamadık. Birkaç sene önce ailesiyle Türkiye ’ye yerleşmiş, Uygur Türklerinin çoğu Aksaray ve civarında kalıyor. Olayı tüm dünya duydu, restorana da artık kimse gelmiyor.”

RESTORANLARDA ENDİŞE

Beyoğlu ve çevresinde bulunan diğer Çin restoranları çalışanları ve işletme sahipleri de kaygılı. Happy China adlı restorana yapılan saldırıdan sonra müşterilerinin azaldığını ifade eden işletmeciler endişe duyuyor. Sosyal medya aracılığıyla yayılan görsellerin, halkı Çin’e karşı kışkırttığını ve bu olayların yaşanmasına neden olduğunu söyleyen bir Çin restoranı işletmecisi Ercan Demirhan, “Çalışanlarımız arasında Uygur Türkü de var. Çin, Japon, Taylandlı da var. Telefonla yerini arayıp telefona çıkan kadın çalışana küfürler savurabilir, tehdit edebilir hale geldiler. İnsanlar gördüklerinin ardını arkasını araştırmıyor ve maalesef böyle olaylar yaşanıyor” dedi.

Çin'den vatandaşlarına 'Türkiye' uyarısı: Tek başınıza gezmeyin

Balıkesir'de Mao'nun maketini astılar