Çin ve ABD'den Irak konusunda aynı ses: Operasyon yapılmasın

Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt'ın Kuzey Irak'a sınır ötesi harekât konusundaki ısrarını sürdürmesi ABD ve Çin'den tepki aldı. İki ülkeden yapılan açıklamalarda Kuzey Irak'a bir operasyon yapılmasının kabul edilmeyeceği açıklandı.

İSTANBUL/İZMİR - Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt'ın Kuzey Irak'a sınır ötesi harekât konusundaki ısrarını sürdürmesi ABD ve Çin'den tepki aldı. İki ülkeden yapılan açıklamalarda Kuzey Irak'a bir operasyon yapılmasının kabul edilmeyeceği açıklandı. Orgeneral Büyükanıt, önceki gün Eğridir'de basına verdiği brifingde şöyle demişti: "12 Nisan'da Kuzey Irak'a operasyon yapılmasının ihtiyaç olduğunu söylemiştim. Bu konuda düşüncelerimizde bir değişiklik yok. Sınır ötesi harekâta ilişkin hükümetten bir direktif almadık. Bazı çalışmalar var, ancak bunları açıklayamam."
Bu sözlere ilk tepki ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Sean McCormack'tan geldi. Sınır ötesi operasyonun ne kısa ne de orta ve uzun vadede bir çözüm getirmeyeceğini belirten ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü McCormack, "Tepkimiz, geçen haftalarda bu konu gündeme geldiğinde verdiğimiz tepkilerle aynı. Burada çözüm Türk hükümetiyle Irak hükümetinin tehdide karşı birlikte çalışması" dedi.
Wilson: PKK şiddeti şoke etti
Amerikan Ulusal Bağımsızlık Günü etkinliklerine katılmak için İzmir'e giden ABD'nin Ankara Büyükelçisi Ross Wilson, PKK terörünün bitmesi ve Irak'ın Türkiye için bir terör tehdidi olmaktan çıkmasının, Irak'ın bütünlüğüne bağlı olduğunu söyledi. Wilson şöyle konuştu: "Öncelikle şunu söylemek istiyorum ABD, PKK'nın şiddet eylemlerinden şoke olmaktadır. Bu eylemleri de kınamaktadır. PKK terörizminin durdurulması konusunda neler beklediğimizi, mesajlarımızı güçlü bir şekilde Iraklı yetkililere ilettik ve bu mesajlarımızın gerektiği şekilde değerlendirilmesini umuyoruz. Biz PKK terörizmine son verilmesine müthiş önem veriyoruz. Diğer önem verdiğimiz bir konu da Irak'ın, birliği güvenliği ve istikrarı."
Pekin: Karşıyız
Çin Dışişleri Bakanlığı da Türkiye'nin Irak'a müdahalesine sıcak bakmadığını açıkladı. Pekin yönetiminden yapılan açıklamada, "Son günlerde basından izlediğimiz kadarıyla Türkiye'nin Irak sınırına asker yığınağı yaptığı ve sınırı aşarak kuzey Irak'taki Kürt bölgesine yapılacak olası bir askeri operasyondan bahsedildiği dikkatimizi çekmiştir.
Çin hükümeti tüm terör ve şiddet olaylarına karşıdır. Aynı zamanda Irak'ın bağımsızlığına, egemenliğine ve toprak bütünlüğüne son derece saygı gösterilmesini istemektedir" denildi.
Rehn'den soru önergesine yanıt
AB Komisyonu'nun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Olli Rehn de Avrupa Parlamentosu Üyesi Philip Claeys'in Büyükantı'ın 12 Nisan'daki konuşmasından sonra verdiği soru önergesini yanıtladı. Rehn, "Komisyon, Türk silahlı güçlerinin Kuzey Irak'taki büyük ölçekli herhangi bir askeri operasyonu için hazırlanmış herhangi bir plandan haberdar değildir. 12 Nisan 2007'deki basın toplantısında, Genelkurmay Başkanı General Büyükanıt'ın bizzat kendisi, bir operasyonun parlamentonun iznini gerektireceğini belirtmiştir" dedi. (dha, aa, anka)