Cinayet bilgisi İstanbul'a verildi ama teyit edilmedi

AGOS Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink suikastinin, olaydan yaklaşık bir yıl önce Erhan Tuncel'in ihbarı üzerine Trabzon Emniyeti'nce İstanbul Emniyeti'ne bildirildiği kesinleşti.

ANKARA / İSTANBUL - AGOS Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink suikastinin, olaydan yaklaşık bir yıl önce Erhan Tuncel'in ihbarı üzerine Trabzon Emniyeti'nce İstanbul Emniyeti'ne bildirildiği kesinleşti. Emniyet kaynakları, ihbar yazısının varlığını, resmen olmasa da dün kabul etti. İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nün, Trabzon'dan gelen ihbarı teyit edemediği; bu nedenle de Dink'i korumaya alma gereği duymadığı belirtildi. Tuncel'in muhbirlikten çıkarıldığı bilgisi de İstanbul Emniyeti'ne bildirilmemiş. Cinayetle ilgili gözaltına alınanların sayısı beşe yükseldi.
Hrant Dink suikastindeki 'derin ihmalin' ayrıntıları yavaş yavaş netleşiyor. Edinilen bilgiye göre; Yasin Hayal'in McDonalds'ı bombalamasından sonra Dink suikastinin altı tutuklu zanlısından biri olan Erhan Tuncel dönemin Trabzon Emniyet Müdürü Ramazan Akyürek döneminde muhbir olarak kullanılmaya başladı. Akyürek'in İstihbarat Daire Başkanlığı'na atanmasının ardından 15 Mayıs 2006'da Trabzon Emniyet Müdürlüğü'ne getirilen Reşat Altay'ın döneminde Tuncer muhbirlikten çıkarıldı. Tuncel'in muhbirlikten atılması, mevzuat gereği İstihbarat Daire Başkanı Akyürek'in onayıyla gerçekleşti.
'Hedef kontrol dışında'
Radikal'e bilgi veren üst düzey bir Emniyet yetkilisi, Trabzon Emniyet Müdürlüğü'nün, Tuncel'in muhbirlikten çıkartıldığının İstanbul Emniyeti'ne bilidirilmediğini söyledi. Yetkili, "Tuncel'in muhbirlikten çıkarılması, Yasin Hayal ve arkadaşlarının polisin kontrolü dışında kalması anlamına geliyor. Tuncel muhbirlikten çıkarılınca İstanbul'un 'hedef kontrol dışı kaldı' diye uyarılması ve İstanbul polisinin de Dink'i korumaya alması gerekirdi" dedi.
Yeni gözaltılar
Dink cinayeti soruşturmasında Trabzon'da üç kişi daha gözaltına alınarak İstanbul'a getirildi. Erhan Tuncel'in arkadaş çevresinden oldukları belirtilen bu kişilerle birlikte gözaltındakilerin sayısı beşe çıktı. Üç kişiden ikisinin Tuncel'in arkadaşları Seyfi ve Erdal adlı kişiler oldukları öğrenildi. Önceki gün gözaltına alınan bir kişinin de 28 Mart 2004 yerel seçimlerinde BBP Trabzon Belediye Başkan adayı Ali Kemal Hacısalihoğlu'nun oğlu Salih Hacısalioğlu olduğu ileri sürüldü.