Cinayet geliyorum dedi

Cinayetin faili belli
Kulüp yönetimleri, maçlara tribün kapasitesinin çok üstünde insanın sokulmasına göz yumuyor. Bu insanları içeri sokanlar ise tribün mafyası. Beşiktaş-Rize maçında cinayetin işlendiği kapalı tribünde 2 bini aşkın fazla kişi vardı.
Herkesin bildiği gerçek
Tribünlere fazla seyirci alındığını ve bunun tribün mafyasına rant sağlamak için uygulanan yasadışı bir faaliyet olduğunu Türkiye'de bilmeyen yoktu, ama kulüplerin önlem alması için 16 yaşında bir çocuğun ölümü beklendi.
Futbol Federasyonu: Toplu bilet satışı yasak
Tribün terörüne önlem almak için olağanüstü toplanan Futbol Federasyonu Yönetim Kurulu şu kararları aldı: Stat güvenliğinde UEFA kriterleri esas alınacak. Toplu bilet satışı yasak. Stat merdivenleri boş değilse maç başlamayacak.

İSTANBUL - Tribün terörü dün bir kez daha Türkiye gündemindeydi. İstanbul Valisi Muammer Güler, Cihat Aktaş'ın ölümüne tribünün aşırı derecede doldurulmasının yol açtığını açıkladı, Beşiktaş Kulübü yetkilileri bunun doğru olmadığını savundu. Aktaş'ın katil zanlısı Fatih Sözüer ise maça bir arkadaşının kombine biletiyle iki kişi olarak girdiklerini söyledi. Konu Bakanlar Kurulu'nda da gündeme geldi.
İnönü Stadyumu'nun kapalı tribünü, localar ve VIP tribünleriyle birlikte 6 bin 300 kişilik kapasiteye sahip. Bu yerlerin 5 bin 220'si kombine olarak satıldı. Futbolcu yakınları için 300 kişilik kontenjan ayrılıyor. Geriye 780 kişilik bilet kalıyor. Ama bu biletlerin çoğunu da yöneticiler satın alarak çevresine dağıtıyor. Kapalı tribünde Çarşı, Karagümrüklüler ve Asya Kartalları adlı taraftar grupları arasında çekişme yaşanıyor. Çaykur Rizespor maçında bu tribünde 7 bin kişinin bulunduğu ve kapasitenin aşıldığı iddia edildi.
Vali: Başka bıçaklar vardı
İstanbul Valisi Muammer Güler düzenlediği basın toplantısında, "Tribündeki kargaşanın tümüyle önüne geçilememiştir. Bu da maalesef tribünlere kapasitesinin üzerinde seyircinin alınmasından kaynaklanmaktadır. Fazla bilet basılmaması için dağıtım kaynaklarının önüne geçilmeli, barkod sistemine geçilmeli ve tribünlere maksimum sayıda giriş yapıldıktan sonra sistem kendini kilitlemeli. Tribünde olayın ardından yapılan aramalarda başka bıçaklar da bulundu" dedi.
Bu iddialara Beşiktaş Kulübü Asbaşkanı ve Futbol Şube Sorumlusu Kıvanç Oktay'dan cevap geldi. Oktay, bazı kesimlerin yönetimin kapalı tribüne
5 bin bedava bilet verdiği iddialarını reddetti. Kapalıdaki 'tribün liderleri' ile her hafta düzenli bir şekilde görüştüklerini anlatan Oktay, "Bu, grupların kavgası, rant kavgası veya bilet kavgası değil. Bireysel olarak ve aniden gelişen olaylara tribün liderleri de engel olamıyor. Bu sadece Beşiktaş'ta değil, her tarafta oluyor" diye konuştu.
Oktay, bu olayı Beşiktaş camiasına mal etmemek gerektiğini ifade ederek, "Münferit bir olaydır. Toplum olarak bilinçlenmemiz lazım. Bir insan 7-8 santimlik bıçağı ayakkabısında saklıyorsa, bunda özel güvenliğin de, polisin de yapacağı bir şey yok. Maalesef sokakta da bu tür şeyler yaşanıyor. Beşiktaş olarak statta üstümüze düşen her şeyi yapıyoruz. İlave almamız gereken önlem varsa, bunu da yapacağız. Merhum Cihat Aktaş'ın cenazesi için bütün masrafları biz üstleniyoruz. Bunu Beşiktaş kulübünün bir vecibesi olarak değil, insanlık adına yapıyoruz" dedi.
Asbaşkan Fikret Ercan da, "Zanlı sabıkalı, uyuşturucu kullanıyor. Psikopat. Spor yorumcuları arasında da reyting uğruna sahte kavgalar düzenleniyor. TV yorumcularının senaryolarıyla taraftar kışkırtılıyor. BJK, 'Tribün terörünü önleme komitesi' kuran ilk takım. Bu sadece Beşiktaş'ın değil Türk futbolunun sorunudur" diye konuştu.Federasyon karar aldı, sıra uygulamada
İSTANBUL - Türkiye Futbol Federasyonu, tribün terörünün önüne geçilmesini sağlamak amacıyla bir dizi önlem alınmasını kararlaştırdı. Federasyonun Levent'teki binasında dün yapılan olağanüstü yönetim kurulu toplantısına İstanbul Valisi Muammer Güler ve Süper Lig kulüplerinin başkanları da katıldı. Kararları açıklayan Basın Sözcüsü Zekeriya Alp, "Futbolu çirkinleştiren, futbolun değerlerini yok etmeye yönelen her türlü eylemin karşısında durulacaktır. Hiçbir galibiyet ya da şampiyonluk, insan hayatıyla ölçülecek değerde değildir. Bu elim olay, sağduyu sahibi her kesimi olduğu gibi yönetim kurulumuzu da derinden etkilemiştir" dedi. Toplantıdan çıkan kararlar şöyle:
 • Bilet satışı ve dağıtımında yeniden düzenleme yapılacak.
 • Kulüpler deplasmana taraftar götürmeyecek, taraftarları için bu maçlarda bilet organizasyonunu üstlenmeyecek. Statlara biletsiz girişin kesinlikle önüne geçilecek.
 • Kulüplerin toplu bilet satışına yasak getirilecek.
 • Maçlarda merdivenler tamamen boş bırakılacak. Müsabakada görevli temsilci, merdivenler boşaltılmadığı takdirde maçın başlamasına izin vermeyecek.
 • Biletlerde belirtilen numaralı yerde oturmayan seyirciye, güvenlik görevlileri müdahale edecek. Kesinlikle herkes yerinde oturacak.
 • Kapı otomat ve stat kamera güvenlik sistemleri UEFA kriterle-rine uygun hale getirilecek.
 • Akreditasyon sistemi yaygınlaştırılacak ve her maçta uygulanacak. Bu konularda talimatlara uymayan kulüplere en ağır müeyyideler uygulanacak.
 • Güvenlik için eşgüdüm toplantılarına bu hafta İstanbul'da oynanacak Süper Lig maçları öncesinde başlanacak. Bu toplantılara maçın hakemleri, gözlemcisi, temsilcisiyle birlikte güvenlik, sağlık, itfaiye ve kulüp temsilcileri katılacak.
 • 2. ve 3. liglerle ilgili önlemlerin görüşülmesi için bugün ve yarın Ankara'da kulüp temsilcileriyle toplantılar yapılacak.
  3 maç seyircisiz oynama cezası
  Beşiktaş-Çaykur Rizespor arasında önceki gün oynanan karşılaşma sırasında yaşanan olayı inceleyen Futbol Federasyonu, üç maç seyircisiz oynama cezası verdiği Siyah-Beyazlı kulübü Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu'na (PFDK) sevk etti. Federasyon açıklamasında "Müsabaka Talimatı'nın 33. maddesiyle düzenlenen 'saha olayı' kavramı çerçevesinde değerlendirilen olay nedeniyle Beşiktaş Kulübü tedbirli olarak PFDK'ya sevk edilmiştir. Olayın toplumda yarattığı infiali de göz önünde bulunduran yönetim kurulumuz, Futbol Müsabaka Talimatı'nın 18/A maddesi gereği, Beşiktaş'ın üç resmi maçta seyircisiz oynamasına karar vermiştir" denildi.
  Güvenlik kamerası olayı görüntüleyemedi
  Mardinli Aktaş ailesinin sekiz çocuğundan biri olan 16 yaşındaki Cihat Aktaş için Beşiktaş her şeydi. Geçim sıkıntısı nedeniyle babası, annesi ve yedi kardeşi Adana'dan İstanbul'a göç ederken, Cihat Adana'da halasıyla kalıp bir yandan okudu bir yandan da benzin istasyonunda çalıştı. Açık Öğretim Lisesi'ne kayıt yaptırdı. Bayram öncesi işyerinden izin aldı, Çağlayan'da oturan ailesinin yanına geldi. Özlem giderdi. Adana'ya dönmeden Beşiktaş'ı İnönü Stadyumu'nda seyretmek istiyordu. Beşiktaş-Çaykur Rizespor maçı sayesinde hayatında ilk kez İnönü Stadyumu'ndan içeri girdi. Kapalı tribüne yöneldi.
  Kapalıda başka bir yerde oturan Beytullah Aktaş, önce bir arbede sonra yerde kanlar içinde yatan amcaoğlu Cihat'ı gördü. Kucaklayıp dışarı çıkardılar. 15 dakika sonra ambulans gelebildi. Taksim İlkyardım Hastanesi'ne kaldırılan Cihat, kurtarılamadı. 16 yaşındaydı.
  Olaydan sonra gözaltına alınan katil zanlısı Fatih Sözüer ise olayın, maçın 10. dakikasında koridorda dolaşan bir kişiye omuz atılmasından çıktığını belirterek, "Kargaşa anında oldu, pişmanım" dedi. Sözüer ve bir arkadaşının tek kombine biletle, turnikelere sıkışarak kapalıya girdiği anlaşıldı.
  'Bıçağı atıp maçı izledik'
  22 yaşındaki Fatih Sözüer ve gözaltına alınan dört arkadaşının sorguları sürüyor. Edinilen bilgiye göre zanlılar, Sözüer'in iki darbeyle Cihat Aktaş'ı yaraladığını, bıçağı koltukların arasına attıklarını, ardından maçın devamını izlediklerini, ölümü ise yapılan anonsla duyduklarını söyledikleri öğrenildi.
  Cinayet Büro Amirliği'nde sorguları süren Fatih Sözüer'in, sakinleştirici hap kullandığı ve 1997'de 'Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu'na muhalefet', 1998'de 'darp' ve 2001'de 'silahla yaralamaya karışmak' suçlarından sabıkasının bulunduğu ifade edildi.
  Stadın güvenlik kameralarında ise olay yerinin 'kör nokta' oluşu nedeniyle kavgaya ilişkin herhangi bir görüntüye rastlanmadı.
  'Oğlum çok efendiydi'
  Cihat Aktaş'ın cenazesi dün memleketi Mardin'in Dargeçit ilçesi, Altıyol Köyü'ne yollandı. Ayakta duramayan baba Seyfettin Aktaş, "Benim canım yandı başkasının canı yanmasın. Çocuğum çok efendiydi" diye konuştu. Aktaş'ın dayısı Rıdvan ise, "Beşiktaşlı yöneticilerden hiçbiri yanımıza gelmedi. Kendini Beşiktaş 2. Başkanı Murat Aksu diye tanıtan bir kişi baş sağlığı diledi. Sorumlular hakkında dava açacağız" dedi.
  'Kulübe para verilmesin'
  Tribün terörü Bakanlar Kurulu'nda da ele alındı. Toplantıda spordan sorumlu Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, olayla ilgili bilgi verdi. Toplantı sonrası açıklama yapan Adalet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek, şiddeti önlemek için daha önce yasa çıkardıklarını söyledi ve "Eğer yetmiyorsa, yeni yasa çıkarır, yeni tedbirler alırız" dedi.
  Komisyon kuruluyor
  Hükümetin de desteğiyle Meclis'te bugün bir araştırma komisyonu kurulacak. Komisyon, şiddet olaylarına ve şike iddialarına karşı önlemlere ilişkin rapor hazırlayacak. TBMM Genel Kurulu'nda bugün AKP ve CHP milletvekillerince verilen başta futbol olmak üzere sporun her dalındaki 'rüşvet, şike, şiddet, tehdit, doping, haksız rekabet' iddialarının araştırılması amacıyla verilen beş ayrı önerge birleştirilecek.
  Öte yandan TBMM Başkanı Bülent Arınç, Cihat Aktaş'ın öldürülmesini
  'vahşet' diye nitelerken; Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, statlardaki şiddeti engellemek üzere bütün yasal önlemleri alacaklarını söyledi. Erdoğan, "Bu sporu dinlence imkânı gören halkımızı ürküten bir konu. Dikkat ederseniz, karşıt takımların seyircisinden çok, aynı takım seyircileri arasında bu tür olaylara rastlamaya başladık. Bu konuda elimizden gelen bütün imkânları seferber ederek olayların üzerine gitmekte kararlıyız" dedi.
  AKP'li Mehmet Zekai Özcan ise spor kulüplerinin tribün terörünü artırdığını savundu. Özcan, "Sanayi Bakanlığı'na aktarılmayan kaynakları spor kulüplerine aktardık. Ama onlar tribün terörünü artırıyor, amigo yetiştiriyor" diye konuştu. Özcan, kulüplere artık para verilmemesini de istedi.
  'Şiddet' şefkat görüyor
  Statlarda şiddet kapıdan çıkıyor, pencereden giriyor: Cihat Aktaş'ın ölümüyle ilgili tartışmalar, geçen sezon Beşiktaş-Galatasaray maçı sonrasında, sarı kırmızılı oyuncu Ayhan'ı yumrukladığı için görevine son verilen 'Boksör İbrahim' lakaplı güvenlik görevlisinin yeni yönetimce yeniden işe alındığını ortaya çıkardı.