Cinayet gibi kürtaj

Nuray Günaydın, 16 haftalık hamileyken eşinin istemediği çocuğu aldırdı. Ancak rahminde unutulan cenin parçası yüzünden öldü. Yasal sınır 10 hafta olmasına rağmen ameliyatı yapan doktor: Suçluyum.

KIRIKKALE/ANKARA - "Eşim istemiyor" diyerek, Almanya'dan Türkiye'ye kürtaj olmaya gelen dört aylık hamile kadın, operasyon sırasında rahminde unutulan parça yüzünden öldü. 33 yaşındaki Nuray Günaydın, Ankara'da doktor Hulusi Soylu'nun özel muayenehanesinde kürtaj olduktan sonra Kırıkkale'deki baba ocağına dönmüştü. Dört gün önce aniden sancılanan genç kadın, Kırıkkale Hastanesi'ne kaldırıldı. Burada rahimde kalan parça alındı ama komaya giren ve üç gün yaşam mücadelesi veren Günaydın, dün öldü.
Ameliyatı gerçekleştiren Genel Cerrah Mustafa Adıbelli, "Hasta bize geldiğinde durumu ağırdı.
Ameliyattan sonra da septik şoka girmişti" dedi. Cenaze otopsi için Ankara Adli Tıp Kurumu'na gönderildi. Ameliyatı gerçekleştiren doktor Soylu ise suçunu itiraf ederek, cezasını çekmeye razı olduğunu söyledi.
Sınır 10 hafta
Günaydın'ın ölümü, gözleri kürtajdaki 10 haftalık yasal sınıra çevirdi. Ankara Büyük Doğum Hastanesi Başhekim Yardımcısı Şenol Kalyoncu, "Mevzuata göre kürtaj tam teşekküllü hastanelerde ya da donanımlı kliniklerde yapılır. Ayrıca kürtaj yapılmasında yasal sınır gebeliğin 10. haftasıdır. Eğer annenin can sağlığı tehlikede ise ya da bebekte bir sorun varsa kürtaj bir gereklilik olarak düşünülebilir. Bunun için de üç uzmandan oluşan bir sağlık kurulu oluşturulur ve heyet raporu verilir" dedi.
Kadın doğum uzmanı Dr. Kağan Kocatepe ise kürtajda eşin rızası, 18 yaşın altındaki kadınlar için ailenin izni gerektiğini söyledi.
Bu arada Ankara İl Sağlık Müdürlüğü, dün yaptığı açıklamada, konunun icelemeye alındığını belirtti. Açıklamada şöyle denildi: "Ankara İl Sağlık Müdürlüğümüz tarafından, Özel
UHUD Polikliniği ve doktor Mehmet Hulusi Soylu hakkında yazılı ve görsel basında yer alan haberler dikkate alınarak başlatılan inceleme ve soruşturma devam etmektedir." (Radikal, dha)


    http://www.radikal.com.tr/7643077643070

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.