Cinayet sanığı: Suriyeli sevgilime hakaret edince öldürdüm

Cinayet sanığı: Suriyeli sevgilime hakaret edince öldürdüm
Cinayet sanığı: Suriyeli sevgilime hakaret edince öldürdüm
Antalya'da eski patronu Mahmut Yılmaz'ı, ağzına havlu sokup ellerini ve ayaklarını kabloyla bağladıktan sonra bıçaklayarak öldüren Harun Sevgili, "Suriyeli sevgilime ağır hakaretlerde bulundu. Kendisini uyardım. Ama küfürlü konuşmalarına devam etti. Bunun üzerine öldürdüm" dedi.

ANTALYA – Antalya’da yılın ilk günlerinde işlenen korkunç bir cinayete ilişkin duruşmada sanığın soğukkanlı anlatımları, kurbanın yakınlarını isyan ettirdi.

Olay, geçen 10 Ocak günü Muratpaşa İlçesi, Meltem Mahallesi'ndeki bir sitenin 6'ncı katındaki dairede meydana geldi.

Marmara depreminde eşi ve çocuklarını kaybeden 44 yaşındaki Harun Sevgili, sonrasında Antalya'ya yerleşti. Sevgili, uzun yıllar evli ve iki çocuk babası işadamı 63 yaşındaki Mahmut Yılmaz'ın yanında çalıştı. Sonrasında kendine hediyelik eşya dükkanı açan Sevgili, işler umduğu gibi yürümeyince dükkanı kapatıp Manavgat ilçesi Evrenseki Mahallesi'ne yerleşti. Sevgili, burada bir süre arkadaşlık yaptığı Suriyeli kadın tarafından da terk edildi. Harun Sevgili, geçen 10 Ocak tarihinde eski patronu Mahmut Yılmaz'la buluştu. İkili, ardından Yılmaz'ın Meltem Mahallesi'ndeki evine gitti. Sevgili, eski patronunun ağzına banyo havlusunu sokup, ellerini arkadan siyah kabloyla, ayaklarını da saç kurutma makinesinin kablosuyla bağladıktan sonra bıçaklayıp öldürdü. Sevgili, patronunun cüzdanındaki kredi kartlarını ve cep telefonunu da alıp kaçtı.

Cinayetin işlendiği günün akşamı Yılmaz'ın kredi kartıyla İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı'nda bulunan ATM'den para çekildiğini tespit eden polis, havalimanındaki görevlilerle irtibata geçti. Taksiyle havalimanından ayrıldığı tespit edilen şüpheli, ertesi gün yasa dışı yollarla yurt dışına kaçmaya çalışırken Edirne'de yakalandı. Sevgili, çıkarıldığı mahkemece tutuklandı.

'KÜFÜR ETTİ

Hakkında Antalya 5. Ağır Ceza Mahkemesi'nde ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezası istemiyle dava açılan Harun Sevgili, ilk duruşmada cinayeti neden ve nasıl işlediğini anlattı. Harun Sevgili, Mahmut Yılmaz'ın kendisine çok yardımı olduğunu söyledi. Geçen yıl Suriyeli bir kadınla tanışıp arkadaşlık yapmaya başladığını söyleyen Sevgili, bu ilişkiye Yılmaz'ın karşı çıktığını iddia etti. Hatta Suriyeli kadına Mahmut Yılmaz'ın hakaret ettiğini, bu yüzden de sevgilisinin kendisini terk ettiğini iddia eden Sevgili, "Mahmut Yılmaz olay günü de kız arkadaşıma ağır hakaretlerde bulundu. Kendisini uyardım. Ama küfürlü konuşmalarına devam etti. Bunun üzerine rastgele bıçakladım" dedi

Olay nedeniyle çok pişman olduğunu aktaran Sevgili, "Cinayetten iki saat sonra kendime geldim. Ben bu eylemi para için yapmadım. Olay günü kendisiyle boğuştuk. Bağırmasın diye ağzına bez tıkadım. Ellerini ve ayaklarını bağladım. Bu olaydan dolayı vicdan azabı çekiyorum" dedi.

'HÜCRELERDEN ÇIKARTILMASIN'

Hasan Yılmaz'ın eczacı eşi Hatice Yılmaz ise olay günü kendilerinin il dışında olduklarını anlattı. Yılmaz, Marmara depreminde eşini ve çocuğunu kaybeden sanığa, eşinin maddi ve manevi destek verdiğini söyledi. Karşılığında sanığın Mahmut Yılmaz'ı öldürdüğünü söyleyen Yılmaz, "Eşim Harun'un Suriyeli kadınla birlikteliğine karşı da değildi. Aksine evlenmeleri için gayret etti. Hatta Suriyeli kadının babasının prostat ameliyatını eşim yaptırıp parasını da kendi cebinden karşıladı. Harun eşimden sürekli para isterdi. Kendisinden şikayetçiyim" dedi.

Öldürülen işadamının kızı Ebru Yılmaz da sanığın cezaevinde hücrede tutulmasını istedi, "Babamı bizden çalarak en büyük hırsızlığı yapmıştır" dedi.

Mahmut Yılmaz'ın diğer kızı Didem Yılmaz da babasının ağzından hiç küfür duymadıklarını söyledi. Sanığın yalan söylediğini iddia eden Didem Yılmaz, Sevgili'nin ömür boyu hücrede tutulmasını talep etti. Duruşma eksikliklerin tamamlanması için ertelendi.

(Mustafa KOZAK / DHA)