Cinayetin altından korucu zulmü çıktı

Mardin'de korucu katliamının yakınları sürerken Diyarbakır'ın Hazro ilçesinde bir korucu zorbalığı örneği ortaya çıktı
Haber: ÖZGÜR CEBE / Arşivi

DİYARBAKIR - Hazro ilçesinde geçen ay Mehmet Nesif Urakçı’nın öldürülmesi, ablası Leyla Urakçı’nın ağır yaralanması olayı ile ilgili 10 korucu tutuklandı.
Hazro’ya bağlı Terdöken köyünde 25 Mart günü meydana gelen olayla ilgili Hazro İlçe Jandarma Komutanlığı tarafından düzenlenip Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderilen fezlekede olay anlatıldı. Buna göre, Terdöken köyünde annesi Fatma Urakçı ile birlikte hayvanlarını Hazine arazisi olan meraya çıkaran Mehmet Nesif Urakç 4-5 kişilik korucu gruplarla karşılaştı. Bu arazide hintkeneviri yetiştirdikleri öne sürülen korucular Mehmet Nesif Urakçı’ya “Buraya hayvanlarını getirmemeni söylemiştik” diyerek Kalaşnikof tüfeklerle ateş açtı. Silah sesleri üzerine  40 metre uzaklıkta kuzularını otlatan anne Fatma Urakçı, oğlunun öldürüldüğünü anlayınca koşarak olay yerine gitmeye çalıştı, ancak iddiaya göre koruculardan Sami Kaydaş önünü keserek, “Çek git burdan seni de öldürürüz” dedi.

Şahit bırakmamak için...
Korucular daha sonra aynı meranın farklı noktasında bulunan ve öldürülen Mehmet Nesif Urakçı’nın amcasının oğlu olan Şahin Urakçı’ya ateş açtı. Ancak Şahin Kurakçı kurtulmayı başardı.
Anne Fatma Urakçı Jandarma Komutanlığı’na verdiği ifadesinde, “Korucuların hepsi oğluma ateş etti” dedi. İfadeler üzerine dokuz korucu Hazro ilçe Jandarma Komutanlığı’nda sorgulandıktan sonra tutuklandı. Olayda kullanılan devletin zimmetli verdiği dokuz Kalaşnikof tüfek balistik incelemesi ardından savcılık emanetine alındı.
Mehmet Nesif Urakçı’nın köy mezarlığında toprağa verilmesi olayından iki gün sonra kardeşinin mezarına giden abla Leyla Urakçı mezarlık dönüşü korucuların evinin önünden geçtiği sırada sinir krizi geçirdi ve eline geçirdiği taşlarla Kaydaş’ın evine saldırdı. Bunun üzerine evin damında Kalaşnikof silahla dolaşan korucu Salim Kaydaş, Urakçı ailesinin üzerine yaylım ateşi açtı. Açılan ateş sonucu abla Leyla Urakçı, ağır yaralandı.
Öldürülen Mehmet Nesif Urakçı’nın amcası Ahmet Urakçı ise, korucuların köyde terör estirdiklerini, bu nedenle köyden çok sayıda ailenin göç etmek zorunda kaldıklarını söyledi. Urakçı, şöyle dedi: “Devletin verdiği silah ve yetkinin arkasına sığınarak her türlü zorbalığı bize yapıyorlar. Meraya hintkeneviri ektikleri için merayı bize yasaklıyorlar.”