'Cinayetin amacını boşa çıkaralım'

'Cinayetin amacını boşa çıkaralım'
'Cinayetin amacını boşa çıkaralım'
Diyarbakır'da her köşe başında cinayetler konuşuluyor. Herkes 'yabancı parmağı' konusunda hemfikir, tören için ise sağduyu hâkim.
Haber: RİFAT BAŞARAN - rifat.basaran@radikal.com.tr / Arşivi

Diyarbakır, Paris’te öldürülen Sakine Cansız, Fidan Doğan ve Leyla Söylemez’in cenaze törenine kilitlenmiş durumda. Kentte her köşede bir senaryo var. Diyarbakırlılar daha çok komşu ülkelerin Türkiye ’deki çözüm sürecini sabote etmek için böyle bir saldırıyı gerçekleştirdiğine inanıyor. Saldırının nedeni çözüm süreci olunca, herkes temkinli. BDP , yaptığı açıklamalarla vatandaşları sağduyulu davranmaya çağırırken, sokaktaki vatandaş da cinayetin amacını boşa çıkarma girişimlerine destek vermek konusunda kararlı.
Saldırının öfkesi ve hüznü kentin sokaklarına da çökmüş. Tedirgin bir yas havası hâkim. Sessiz bir bekleyiş var. Bir haftadır kentin değişik yerlerinde herkes bu cinayeti tartışıyor. Ulucami önünde namaz vaktini beklerken çayını yudumlayan Mahmut Durkan, İmralı’da başlayan görüşmelerin kendileri için yeniden bir umut olduğu günlerde gelen cinayet haberinin verdiği üzüntüyü anlatırken, “Umarım, bu provokasyonu yapanlar yarın da bir şey yapmaz. Korkuyoruz” diyerek anlattı duygularını. Halit Tagil ise “Bu barışı istemeyenlerin yaptığı bir sabotaj. Bunu yapanların Türkiye dışından olduğunu düşünüyoruz. Barış olursa, bizim de huzurumuz olur. Ama bırakmıyorlar. Barışı sahiplenmek için cenazeye gideceğiz” dedi.

Provokasyona gelmeyiz

BDP ise bir haftadır cenaze töreninin sakin ve yas havasında geçmesi için çalışıyor. Diyarbakır’da çalışmaların başında olan BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş, “Ben, BDP ve halkımızın beklentisi, cenaze töreni ötesinde bir şey değildir. Provokasyon tartışmalarının bu kadar öne çıkartılması doğru değil. Sonuçta insanlar bu katliamdan acı duyuyor. Katledilen insanları sahiplenmek istiyorlar. Bununla birlikte onların şahsında başlayan süreci de desteklemek istiyorlar, bunu göstermek istiyorlar. Yapılacak cenaze töreninin böyle algılanması lazım” dedi.
Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir ile törenin yapılacağı alanda sohbet imkânı bulduk. Baydemir, “Bu suikast barış umuduna, barış iklimine, birlikte yaşam arzusuna yöneltilen bir suikasttır. Karanlıkta kalan, aydınlatılmayan her suikast, karanlıkta kalan, aydınlatılmayan her yaşam hakkı ihlali, yeni yaşam haklarının ihlallerinin zemin hazırlayıcısıdır. Bu itibarla Diyarbakır halkı 7’den 70’e misafirlerini ağırlayacak, misafirlerini karşılayacak ve uğurlayacaktır. Bu sahip çıkış her açıdan barışa, nihai barışa, adalete, özgürlüğe sahip çıkmadır aynı zamanda. Yüz binlerin sahip çıkmasıyla suikastın ve cinayetin aydınlatılması talebine sahip çıkmadır aynı zamanda” dedi. Baydemir, Diyarbakır halkının süreci provoke etmek isteyenlerin çabasını boşa çıkartacağını belirterek, şöyle konuştu:

Yas için siyah,barış için beyaz

“Diyarbakır halkının duruşu, provokatörleri açığa çıkartma duruşu olacaktır, barış iklimine sahip çıkma duruşu olacaktır. Diyalog sürecine sahip çıkma duruşu olacaktır. Daha doğrusu diyalogların kalıcı müzakereye, kalıcı barışa katkı sunan bir duruş olacaktır. Diyarbakır halkına, 7‘den 70’e yarın yasımızın ifadesi olarak karalar giymeyi ve barış umudumuzun da sembolü olarak beyaz atkı, beyaz şal takarak, bu alanda bir kez daha barış umuduna, özgürlük umuduna sahip çıkmayı bekliyoruz.”
Diyarbakır’daki sivil toplum örgütlerinde de aynı hassasiyet göze çarptı. Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi, “Elbette orada örgüt gövde gösterisi yapacaktır. Güvenlik güçleri kitle psikolojisini gözetirse bir sorun olmaz. Duygusal bir ortam olacaktır. Çünkü 3 kadın canice katledilmiştir. Ve durum, mağduriyet algısını daha da güçlendirmiştir. Toplum aynı zamanda hükümetin bu meselede bir dahli olduğunu düşünmüyor. Öyle bir algı yok. Halk İmralı görüşmelerini önemsiyor, değer veriyor. Sürece zarar vermeyi gerektirecek bir durum yok. BDP’lilerin sağduyu çağrıları var. Bunun barış sürecine sıkılmış bir kurşun olduğunu ifade ediyorlar” dedi. GÜNSİAD Başkanı Şahismail Bedirhanoğlu ise “Herkes temkinli ve sürece zarar gelmesinden çekiniyor. Herkes bu saldırının sürece yönelik bir saldırı olduğu konusunda hemfikir. Herkes cinayetin amacını boşa çıkarma girişimlerine destek veriyor” dedi.

İsmail Cansız: Barış istiyorum

Cenazeleri İstanbul Atatürk Havalimanı’nda BDP’lilerle birlikte Sakine Cansız’ın annesi Zeynep Cansız ve babası İsmail Cansız da karşıladı. İsmail Cansız, “Hunharca yapılan bu katliama sessiz kalmayacağınıza ben de inanıyorum. Lanet olsun bu savaşa. Barış, istiyorum. Barış, barış barış...” dedi. 

Tabutu kadınlar taşıyacak

Üç kadının cenazesinde kadınlar ön planda olacak. Cenazeleri BDP’li kadınlar kaldıracak. Tören alanına getirilen tabutları kadınlar omuzlayacak. Tabutların tören alanından götürülmesinde de yine kadınlar ön planda olacak ve törende kadınlar konuşacak. İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, töreni bakanlıktan takip edecek. Diyarbakır Valiliği ve Emniyet Genel Müdürlüğü, İçişleri Bakanı Şahin’i sürekli bilgilendirecek. Ayrıca bakanlık ve Emniyet Genel Müdürlüğü’nce cenaze törenlerinde provokasyon ve tahrik amaçlı hareketlerin de hassasiyetle takip edileceği bildirildi.


  http://www.radikal.com.tr/111725511172557

  YORUMLAR
  (7 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Barış - Aşiti - ismet65

  Türkiye’nin en can yakıcı sorununa çözüm için başlatılan yeni sürece destek her geçen gün artıyor. Ama barış istemeyenler her türlü provokasyon ve sabotaj yapmaya devam ediyorlar ve edeceklerde. Kanla beslenen vampirler ülkede sürekli kan akmasını isteyecekler. Buna rağmen Amed halkı, barışa yönelik adımların atıldığı şu günlerde sürecin sekteye uğratılmasına ve barış umutlarının bir başka bahara kalmasına asla izin vermeyecektir. Yaşasın Barış, Biji Aşiti...

  Devlet karıştırmazsa provokasyon olmaz. - çıkarsız

  Kitle gösterilerine ve insanların istemlerini dile getirmelerine devlet tahammülsüzlük yapmadığı sürece sorun çıkmaz. TRT'nin olanaklarını, yandaşlarının medyasını babalarının malı gibi kullanarak belli görüşlerle toplumu şartlandırmaya çalışıyorlar. Barış istemlerinin böyle güçlendiği dönemlerde siyasi operasyonlarla binlerce tutuklama ile vevap veriyor. Devlet toplumun farklı kesimlerinin birbirini anlamasına engel olmadığı, toplumsal aktörlerin dilini çarpıtmadığı sürece, göreceğiz, insanlar barışçı davranacaktır.

  Barisin yolu - Ari Zerdüst

  Barisin yolunu Kürtler degil,savasta cikari olan gücler tikiyor.Barisin yolunu Kürt halki degil,kendi cikarini savasta görenler kapatiyor.Barisin yolunu Kürt Özgürlük Mücadelesi degil,ortadoguyu kana bulayan silah tücarlari ve isbirlikci devletler tarafindan engeleniliyor.Bugün kendi devrimcilerini bagrina basacak olan milyonlardan korkmayin...Siz irkci,milliyetci,fasist inanliktan nasibini almayan ulusal-devletci kesimlere cagri yapin.Kürtler ve dostlari barisa dün oldugu gibi bugünde herzamankiden daha hazir.

  Akp = Bdp - savage

  Ak Parti siyaset hayatına başladığında "değişdik milli görüş gömleğimizi çıkardık" diyordu, sonra "değişmedik geliştik" demeye başladı - bdp, dtp olarak meclise geldiğinde sesi bu kadar gür çıkmıyordu keza zaman zaman "biz pekaka nın siyasi uzantısı değiliz" diyorlardı sonra sonra "velevki öyleyiz" demeye başladı... işte kürt meseleside bu iki partinin elinde bu şekilde oyuncak edildi ayaklar baş oldu katiller kahraman oldu halihazırda zaten kardeş olan halklar yine müzakereler ile kardeş edilmeye çalıldı... Doğu illeri artık resmi olarak olmasada abd rusya ve avrupanın gözünde ve türkiyede bir çok siyasi kanadın gözünde kürdistan olarak görülmektedir. hani osmanlıya çok meraklı muhteremler varya onlarda kızmasın osmanlı döneminde de kürdistan vardı taa yavuz selime dayanır kökleri... benim kanaatim şudur ki 33 yıllık süreç hedefine ulaşmıştır, artık sadece resmi açıklamalar ve bölgesel güçlerin pay dağıtımı kalmıştır. yakında türkiyeye sadece maddi olarak bağlı küçük küçük kürdistan eyaletleri hizmete geçer ve hayatını kaybeden onbinlerce insanında boşu boşuna öldüğü yine halkların değil emperyalizmin kazandığı orataya dökülür... Bu kan stkların siyasilerin girişimleriyle durmayacak eğer büyük patron tamam artık bu oyundan sıkıldık derse o zaman kan durur 12 eylül 80de 24 saatde sona eren sözümona terör ve anarşi, bugünde 24 saatde sona erer. Kardeşliğimiz müzakerelerden ibaret ise ben öyle kardeşlik istemiyorum bana kağıt üzerinde kardeşlik lazım değil. Bütün Dünya halkları kardeştir bunun için resmi bir belgeye imza atmaya gerek yoktur... Saygılar.

  Empati - farqini

  son zamanlarda çokça dillendirilen bir sözcük " empati" türkler kürdleri ne zamanki anlamaya başladı o zaman sorun hal olur, başbakanın dili ve bahçelinin fili ile hareket edilirse bunun olacağınıda pek sanmıyorum, kürtlerinde türklerinde asıl sorunu sistemdir, sistem vatandaşı kendisi için değilde, kendisinin vatandaş için varolduğunu anladığı anda bir çok sorun halolacaktır. yeryüzünde hiç bir sistem hiç bir fikir yada yönetim, insanın kutsiyetinden üstün değildir. Her şey insan için varolmalıdır.

  braymın... - sadoge

  Hadi braymın, hadi gardaşım. Hadi gakkoşlar. Hadi Denizlili efeler Yörükler tatarlar Ahıskalılar çeçenler. Hadi üç bejler hadi romanlar hadi aczmendiler hadi cerrahiler hadi Said’i Nursiler. Hadi abe yav diyen yurtseverler kürdünü türkünü eşit sevenler. Hadi Trabzonlu Laz uşağı. Hadi gün bugündür. Gün bugün. Gün demokrasiye hukuk devletine giden yolda adalete aydınlığa o güzel günlere koşalım hep beraber savaştan kandan beslenmediğimiz gösterelim. Her şeye her bedele karşın. Bizim kulvarımızda bu olsun. Bizim kulvarımızda başlama ateşi barışa giden yoluda biz verelim. Öyle sevinç dolmalı ki içimiz. Ölümlerden değil artık barıştan el sıkışmaktan geçsin günlerimiz geleceğimiz. Barışa giden herkesi o kadar seviyorum ki. Ölmeden görmeliyim dostlar. Ölmeden bana bunu bağışlayın. Bana dünyayı verseniz bana evreni verseniz Kürt Türk kardeşliğinden daha değerli hazine yoktur.

  Bugün yine 1 şehidimiz var. - MahmutYahya

  Allah rahmet etsin bugün yine bir şehidimiz var.Pkk hiç bir zaman silah bırakmaz pkk'nın içinde silah bırakmak istyenler varsada yoldaşları kafalarına sıkar bunu dillendirmeye dahi cesaret edemezler.Bunların Barış diye yaptıkları bu çağrı Türkiye cumhuriyetini siyasi bir parti ile dize getireceklerine inanmalarıdır.Bu yüzden artık bu ağzı tercih ediyorlar.Silahlı mücadelenin artık filiz vermeye başladığına bölücü başının muhattap kabul edildiğine ikna oldukları için bu ağzı kullanıyorlar.