'Cinayetin amacını boşa çıkaralım'

'Cinayetin amacını boşa çıkaralım'
'Cinayetin amacını boşa çıkaralım'
Diyarbakır'da her köşe başında cinayetler konuşuluyor. Herkes 'yabancı parmağı' konusunda hemfikir, tören için ise sağduyu hâkim.
Haber: RİFAT BAŞARAN - rifat.basaran@radikal.com.tr / Arşivi

Diyarbakır, Paris’te öldürülen Sakine Cansız, Fidan Doğan ve Leyla Söylemez’in cenaze törenine kilitlenmiş durumda. Kentte her köşede bir senaryo var. Diyarbakırlılar daha çok komşu ülkelerin Türkiye ’deki çözüm sürecini sabote etmek için böyle bir saldırıyı gerçekleştirdiğine inanıyor. Saldırının nedeni çözüm süreci olunca, herkes temkinli. BDP , yaptığı açıklamalarla vatandaşları sağduyulu davranmaya çağırırken, sokaktaki vatandaş da cinayetin amacını boşa çıkarma girişimlerine destek vermek konusunda kararlı.
Saldırının öfkesi ve hüznü kentin sokaklarına da çökmüş. Tedirgin bir yas havası hâkim. Sessiz bir bekleyiş var. Bir haftadır kentin değişik yerlerinde herkes bu cinayeti tartışıyor. Ulucami önünde namaz vaktini beklerken çayını yudumlayan Mahmut Durkan, İmralı’da başlayan görüşmelerin kendileri için yeniden bir umut olduğu günlerde gelen cinayet haberinin verdiği üzüntüyü anlatırken, “Umarım, bu provokasyonu yapanlar yarın da bir şey yapmaz. Korkuyoruz” diyerek anlattı duygularını. Halit Tagil ise “Bu barışı istemeyenlerin yaptığı bir sabotaj. Bunu yapanların Türkiye dışından olduğunu düşünüyoruz. Barış olursa, bizim de huzurumuz olur. Ama bırakmıyorlar. Barışı sahiplenmek için cenazeye gideceğiz” dedi.

Provokasyona gelmeyiz

BDP ise bir haftadır cenaze töreninin sakin ve yas havasında geçmesi için çalışıyor. Diyarbakır’da çalışmaların başında olan BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş, “Ben, BDP ve halkımızın beklentisi, cenaze töreni ötesinde bir şey değildir. Provokasyon tartışmalarının bu kadar öne çıkartılması doğru değil. Sonuçta insanlar bu katliamdan acı duyuyor. Katledilen insanları sahiplenmek istiyorlar. Bununla birlikte onların şahsında başlayan süreci de desteklemek istiyorlar, bunu göstermek istiyorlar. Yapılacak cenaze töreninin böyle algılanması lazım” dedi.
Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir ile törenin yapılacağı alanda sohbet imkânı bulduk. Baydemir, “Bu suikast barış umuduna, barış iklimine, birlikte yaşam arzusuna yöneltilen bir suikasttır. Karanlıkta kalan, aydınlatılmayan her suikast, karanlıkta kalan, aydınlatılmayan her yaşam hakkı ihlali, yeni yaşam haklarının ihlallerinin zemin hazırlayıcısıdır. Bu itibarla Diyarbakır halkı 7’den 70’e misafirlerini ağırlayacak, misafirlerini karşılayacak ve uğurlayacaktır. Bu sahip çıkış her açıdan barışa, nihai barışa, adalete, özgürlüğe sahip çıkmadır aynı zamanda. Yüz binlerin sahip çıkmasıyla suikastın ve cinayetin aydınlatılması talebine sahip çıkmadır aynı zamanda” dedi. Baydemir, Diyarbakır halkının süreci provoke etmek isteyenlerin çabasını boşa çıkartacağını belirterek, şöyle konuştu:

Yas için siyah,barış için beyaz

“Diyarbakır halkının duruşu, provokatörleri açığa çıkartma duruşu olacaktır, barış iklimine sahip çıkma duruşu olacaktır. Diyalog sürecine sahip çıkma duruşu olacaktır. Daha doğrusu diyalogların kalıcı müzakereye, kalıcı barışa katkı sunan bir duruş olacaktır. Diyarbakır halkına, 7‘den 70’e yarın yasımızın ifadesi olarak karalar giymeyi ve barış umudumuzun da sembolü olarak beyaz atkı, beyaz şal takarak, bu alanda bir kez daha barış umuduna, özgürlük umuduna sahip çıkmayı bekliyoruz.”
Diyarbakır’daki sivil toplum örgütlerinde de aynı hassasiyet göze çarptı. Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi, “Elbette orada örgüt gövde gösterisi yapacaktır. Güvenlik güçleri kitle psikolojisini gözetirse bir sorun olmaz. Duygusal bir ortam olacaktır. Çünkü 3 kadın canice katledilmiştir. Ve durum, mağduriyet algısını daha da güçlendirmiştir. Toplum aynı zamanda hükümetin bu meselede bir dahli olduğunu düşünmüyor. Öyle bir algı yok. Halk İmralı görüşmelerini önemsiyor, değer veriyor. Sürece zarar vermeyi gerektirecek bir durum yok. BDP’lilerin sağduyu çağrıları var. Bunun barış sürecine sıkılmış bir kurşun olduğunu ifade ediyorlar” dedi. GÜNSİAD Başkanı Şahismail Bedirhanoğlu ise “Herkes temkinli ve sürece zarar gelmesinden çekiniyor. Herkes bu saldırının sürece yönelik bir saldırı olduğu konusunda hemfikir. Herkes cinayetin amacını boşa çıkarma girişimlerine destek veriyor” dedi.

İsmail Cansız: Barış istiyorum

Cenazeleri İstanbul Atatürk Havalimanı’nda BDP’lilerle birlikte Sakine Cansız’ın annesi Zeynep Cansız ve babası İsmail Cansız da karşıladı. İsmail Cansız, “Hunharca yapılan bu katliama sessiz kalmayacağınıza ben de inanıyorum. Lanet olsun bu savaşa. Barış, istiyorum. Barış, barış barış...” dedi. 

Tabutu kadınlar taşıyacak

Üç kadının cenazesinde kadınlar ön planda olacak. Cenazeleri BDP’li kadınlar kaldıracak. Tören alanına getirilen tabutları kadınlar omuzlayacak. Tabutların tören alanından götürülmesinde de yine kadınlar ön planda olacak ve törende kadınlar konuşacak. İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, töreni bakanlıktan takip edecek. Diyarbakır Valiliği ve Emniyet Genel Müdürlüğü, İçişleri Bakanı Şahin’i sürekli bilgilendirecek. Ayrıca bakanlık ve Emniyet Genel Müdürlüğü’nce cenaze törenlerinde provokasyon ve tahrik amaçlı hareketlerin de hassasiyetle takip edileceği bildirildi.