Cinayetin işlendiği evi gören 16 kamerayı polis nasıl görmedi?

Cinayetin işlendiği evi gören 16 kamerayı polis nasıl görmedi?
Cinayetin işlendiği evi gören 16 kamerayı polis nasıl görmedi?

Münevver Karabulut 106 gün önce öldürüldü.

Münevver Karabulut'un ailesinin avukatı, polisin 'yok' dediği olay yeri kamera kayıtlarını kendisinin bulduğunu açıkladıktan bir gün sonra davayı bıraktı

İSTANBUL - Geçen mart ayında Etiler’de bir çöp konteynırında başı gövdesinden ayrılmış olarak bulunan Münevver Karabulut’un katil zanlısı Cem Garipoğlu yakalanamazken, Karabulut ailesi cephesinde dün önemli gelişmeler yaşandı. Hürriyet Gazetesi’nden Ayşe Arman’a polisin ‘yok’ dediği kamera kayıtlarını kendisinin bulup savcılığa teslim ettiğini söyleyen avukat Faruk Zorba’yla meslektaşı Tülay Tonkuş, ailenin bazı yakın akrabalarının ‘uyumsuz tavırları’ nedeniyle istifa ettiklerini açıkladı. Baba Süreyya Karabulut, ‘avukatların davadan çekilmediğini, kendileri tarafından çektirildiğini’ belirterek, “Kamera kayıtlarını aile olarak ortaya çıkaran biziz” dedi.

Polis kameraları biliyordu
Karabulut ailesinin avukatı olan Faruk Zorba dünkü Hürriyet Gazetesi’nde gazeteci Ayşe Arman’a önemli açıklamalarda bulundu. Polisin cinayetten sonra ‘yok’ dediği kamera kayıtlarını kendisinin ele geçirip savcılığa teslim ettiğini söyleyen Zorba, şöyle konuştu:
“Cinayetin işlendiği Bahçeşehir Şelale Villaları’nın neredeyse her yerinde kamera var. Tam 16 kamera, cinayetin işlendiği evi görebiliyor. Ama ilk günden beri, ‘Kamera kayıtları yok’ dendi. Polisin, bu kayıtların olmadığına dair tuttuğu üç tutanağı görünce de gerçekten yok zannedildi. Biz araştırdık, olay yerine defalarca gittik... Mağdurun avukatı olarak ben ve bilgisayar konusunda teknik bilirkişi. Bir de ne görelim, hayır kameralar bal gibi kayıt yapıyor, o günler zarfında da yapmış.. ...Kameraların kayıt yaptığı, polisin de bildiğini öğrendik.
Buna rağmen kayıtları almamışlardı. Üstelik cinayetin üzerinden 36 gün geçmişti. ...Sitenin yönetimiyle irtibata geçtik. 

‘Silinmeye çalışılmış’
4 - 5 saatlik bir çalışma sonucu, resmen Allah yardım etti. Ve kamera kayıtlarına rastladık... Meğer, 7 Mart tarihinde bu görüntülerin üzerine başka görüntü kaydedilmeye çalışılmış. Fakat diskte, yeterli hafızaya olmadığı için bu kayıt gerçekleşmemiş. Silmeyi denemişler. Evin alt girişine ait kamera kayıtlarını silmeyi başarmışlar. Üst girişin kayıtlarını kaydetmeye çalışırken, bilgisayar onları yedek belleğe atmış... Yapan her kimse delilleri ortadan kaldırdığını düşünüyordu.”
Avukat Zorba, 8 Nisan’da aldığı görüntülerle ilgili açıklamayı neden şimdi yaptığı yönündeki soruyaysa şu yanıtı verdi: “...Bu kadar zaman geçti, gerçekten bir arpa boyu yol kat edilemedi. Vali de o görüntüleri alıp imaj tazeleme olayına girince, açıklamaya mecbur kaldım...”
Bu açıklamaları yapan Zorba dün meslektaşı Tülay Tonkuş’la ortak bir basın toplantısı yaptığı ve ailenin avukatlığından istifa ettiğini açıkladı. Zorba şunları söyledi: “Müvekkilimizle hiçbir sorun olmadığı halde mağdur ailenin yakın akrabalarının uyumsuz tutumları ve soruşturmayı olumsuz etkileyen kontrolsüz tavır ve davranışları mesleğimizi gereği gibi layıkıyla ifa etmemize mani olmuştur... Tamamen mesleki ilkelerimize olan inancımız ve mesleki kaygılarımızdan dolayı soruşturma dosyasındaki vekillik görevimizden istifa ediyoruz.”

‘Görüntüleri biz bulduk’
Avukatlar bu açıklamayı yaparken baba Süreyya Karabulut, NTV’nin yayınına katılarak ‘avukatların davadan çekilmediğini, kendileri tarafından çektirildiğini’ söyledi. “Kamera kayıtlarını aile olarak ortaya çıkaran biziz” diyen Karabulut, emniyetin elinden geldiğini yaptığını, avukatın elindeki bilgileri mahkeme yerine basınla paylaşmasının yanlış olduğunu söyledi. (Radikal)