Cinayetin sırrı tırnaklarında

Cinayetin sırrı tırnaklarında
Cinayetin sırrı tırnaklarında

Karabulut cinayeti giderek ?kalabalıklaşıyor.?

Adlı Tıp Raporu'ndaki bütün izler, Münevver Karabulut cinayetine bir değil birden fazla kişinin karıştığı şüphesini kuvvetlendiriyor
Haber: ERTAN KILIÇ / Arşivi

İSTANBUL - Adli Tıp Raporu, Münevver Karabulut’un bir değil, birden fazla kişi tarafından katledildiği kuşkularını kuvvetlendirdi. Karabulut’un takma tırnaklarında  ‘birden fazla kadına ait karışık DNA izi’  ile Garipoğlu soyağacından erkeklere ait DNA profili bulundu.
Türkiye İnsan Hakları Vakfı Başkanı ve Adli Tıp Uzmanı Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı bulguyu değerlendirdi: “Münevver Karabulut’un takma tırnakları arasında kendisi dışında kadınların DNA’larının bulunmasının iki nedeni olabilir: Biricisi, takma tırnaklarını arkadaşları ile ortak kullanmış olma ihtimali. Ancak bu, düşük bir ihtimaldir. İkincisi ve en önemlisi ise şu: Boğuşma sırasında kendisini korumak veya karşı tarafı kendisinden uzaklaştırmak isterken meydana gelmiş olabilir.”
 Karabulut’un iç çamaşırlarında,  cesedinin konulup atıldığı valizde ve suç aleti olarak kullanılan testerenin konulduğu poşette de  Garipoğlu ailesinden erkeklere ait  DNA izine rastlandı.
19 yaşındaki Münevver Karabulut, mart ayında öldürüldü. Başı bir gitar kutusuna, bedeni valize konularak Etiler’de Cem Garipoğlu’nun dedesinin evinin yakınlarında bir çöp konteynırına atıldı.
Zanlı Karabulut’un sevgilisi Cem Garipoğlu’ydu. Aradan geçen bunca zamana kadar Garipoğlu bulunamadı. Soruşturmada tek tutuklu var o da Garipoğlu’nun babası Nida Garipoğlu.
Cinayet mahalli villa, cinayetin işlendiği bıçak ve testere ile cesedin taşındığı valizin üzerinde ‘devam eden’ DNA izleri, olayın baş zanlısı olarak aranan ama yakalanamayan Cem Garipoğlu’nun cinayet ve sonrasında yalnız olmadığı şüphesini güçlendirdi.
Adli Tıp Raporu’nun sonuç bölümünde cinayet soruşturmasına yön verecek önemli bilgiler ortaya çıktı:

TAKMA TIRNAKLAR: Olay yerinde Münevver Karabulut’tan alınan dört adet takma tırnakta birden fazla kadın şahsa ait karışık DNA profili elde edildi. Otopsi sırasında alınan altı adet takma tırnaktan alınan örneklerde ise Karabulut’a ait DNA ve Garipoğlu soyağacındaki erkeklere ait olabilecek DNA profili saptandı. 

İÇ ÇAMAŞIRLARI VE BEDEN: Münevver Karabulut’un boynundan alınan sürüntü örneğinde hem Karabulut’un DNA’sı hem de Garipoğlu soyağacındaki erkek bireylere ait olabilecek Y - STR DNA profili tespit edildi.  Karabulut’a ait sutyenin sağ ve sol iç kısmından alınan örneklerde Garipoğlu soyağacındaki erkek bireylere ait olabilecek DNA profili tespit edildi. 

VALİZ: Karabulut’un cesedinin taşındığı valizden alınan örneklerde hem Karabulut’a ait hem de Garipoğlu ailesinden erkek bireylere ait olabilecek DNA profili saptandı

POŞET VE TESTERE: Cinayetin işlendiği villadan alınan gazete sayfaları ve içinde testerenin bulunduğu beyaz renkli poşetin tutma yerlerinde Karabulut’a, İzzettin Babak’a (soruşturma sırasında örnek alınan isimlerden biri) ve Garipoğlu ailesinden bir erkek şahsa ait DNA profili saptandı. 

BIÇAK: Raporda cesedin parçalanmasında kullanılan testerenin tutma yerinden alınan sürüntü örneklerindeki DNA’yla Garipoğlu’nun evindeki aramalarda ele geçirilen eşofmandan alınan DNA’nın birbirini tuttuğu belirtildi. Bıçak üzerinde yapılan incelemedeyse ilginç bir ayrıntı ortaya çıktı. Bıçak üzerinden alınan sürüntü örneklerinde dosyada adı geçen kişilerden ve Garipoğlu’na ait olduğu belirtilen eşofmandan alınan örneklerden farklı olarak, karışık DNA profilleri tespit edildi.

‘AYİN YAPTILAR’:  Raporu değerlendiren baba Süreyya Karabulut, olayın ilk gününden beri Garipoğlu’nun cinayeti tek başına işlemediğine inandığını belirterek, şunları söyledi:
“Garipoğlu, kızımı o eve tek başına götürmedi. Kızım o eve getirildi. O evde ayin yapıldı. Bu kadına ait olan dokular annesine (Garipoğlu’nun) veyahut babasının beraber yaşadığı bayana ait olabilir. Artık yavaş yavaş çember daralıyor. İnanıyorum ki bu katilleri devlet en kısa zamanda   ortaya çıkaracaktır. Bu cinayetin arkası karanlık. Bu satanist gruplar sadece Münevver’imin canını almadı birçok insanın canını aldı.”

TEKNİSYEN: Karabulut’un otopsisinde bulunan spermin ise bir önceki otopside incelenen bedenden bulaştığı anlaşılmıştı. Skandal nedeniyle görevden alınan Adli Tıp teknisyeninin kurumdaki ‘en deneyimli teknisyen olduğu öğrenildi.