'Cinayette örgüt var'

'Cinayette örgüt var'
'Cinayette örgüt var'
Hırant Dink cinayetinde, 'örgüt var' itirazı yapıldı.Tebliğnamede, "Sanıkların mensubu bulundukları silahlı terör örgütünün ülke genelindeki toplumsal etkinliğinin olup olmadığını aramaya gerek yoktur" denildi.

Radikal.com.tr - Hırant Dink cinayeti davasında sürpriz gelişme... Yargıtay Başsavcılığı, "Cinayette örgüt var" diyerek dosyanın yeniden incelenmesini istedi. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Hrant Dink cinayeti davasında İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi'nin 19 sanık hakkında verdiği kararla ilgili tebliğnamesini hazırladı. Tebliğnamede, suç işlemek amacıyla örgüt kurmanın unsurları irdelendi.

"HİYERARŞİK YAPI VAR" 

Durduk yere, amaçsız bir şekilde sırf örgüt kurdu desinler diye hiç kimsenin bir araya gelmeyeceği belirtilen tebliğnamede, suç işlemek için örgüt kurma suçunun bir tehlike suçu olduğu kaydedildi. Tebliğnamede, “Sanıkların mensubu bulundukları silahlı terör örgütünün yöneldiği ve gerçekleştirmek istediği amaç açısından elverişli fiili gerçekleştirdikleri tarih itibarıyla ülke genelindeki toplumsal etkinliğinin olup olmadığını aramaya gerek yoktur. Zira, devletin birliğini bozma suçu bir tehlike suçudur ve gerçekleştirilen eylemlerin sonuncusu ile de bu tehlike gerçekleşmiştir” denildi.

Tebliğnamede, üçten fazla kişinin bir araya gelmek suretiyle örgütün insan unsurunu gerçekleştirildiği, bu kişiler arasında hiyerarşik yapının bulunduğu, bu kişiler arasında görev dağılımı yapıldığı, örgüt elemanları arasında kurulan iş bölümü ve iştigal olunacak faaliyet alanlarının önceden tespit edildiği, örgüt elemanları arasında gizliliğin esas alındığı, işlenen suçların ideolojik amaçlarla gerçekleştirildiğinin dosya kapsamından anlaşıldığı vurgulandı.

"SIRADAN DEĞİL" 

“Sanıkların kişisel özellikleri, geçmişleri, hedef gözetilen kişilerin etnik ve dini özellikleri ve ülkemizde yaşayan insan profili göz önüne alındığında, olayın henüz ilk aşamasındaki etkin soruşturma eksikliği sebebiyle sanıkların birliği bozmayı hedeflemelerindeki amaçlarının tespiti mümkün olamamış ise de böyle bir amacın varlığını ilk başta tespit edememek, TCK'nın 302/1. maddesindeki kasıtla hareket ettiklerinin tespit ve değerlendirmesine ve hukuki nitelendirme yapmaya engel değildir.

Son eylemin sıradan bir adam öldürme eylemi olmadığı, dosyadaki eylemlerin, devletin birlik ve bütünlüğünü bozmak, otoriteyi zaafa uğratmak, kamu düzenini bozup ülkede kaos, kargaşa ve güvensizlik ortamı oluşturmak, huzursuzluk ortamına zemin hazırlamak, ülkemizi uluslararası arenada sıkıntıya sokmak şeklinde amaçlarının olduğu açıktır. Dosya kapsamından anlaşıldığı üzere, sanıklar tarafından gerçekleştirilen 19 Ocak 2007 tarihinde sırf başka din ve milliyetten olması nedeniyle Fırat (Hrant) Dink'in öldürülmesi, sistemli, planlı ve organize olarak bir örgüt faaliyeti kapsamında, devletin birliğini bozmaya yönelik eylemler olarak değerlendirilmelidir.”


  http://www.radikal.com.tr/111628611162866

  YORUMLAR
  (6 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Demek ki; - O

  Yumurta atmış olsalardı ulusal düzeyde bir örgüt olup olmadığı araştırılmayıp sol bir örgüt adı altında yaftalanıp bilmemkaç yılla yargılanabilirlerdi. Ama böyle şeyleri kitabına uydurmak için zaman gerekiyor.

  Dink - verateyze

  Örgüt yoktur diye verilen karara zaten, gökteki kuslar ve denizdeki baliklarda inanmamisti. Sadece bazi adaletsiz ve vijdandan yoksun yandaslarin almak istedikleri karar idi.Sevgi icin kanin üzerini örtmeye kimsenin gücü yetmez. (Tanri da zaten Adalet demektir.)Allaha havale

  1915 ler - kabala.

  2013 te bunları yapan bir millet,zihniyet 1915 lerde neler yapmıştır düşünmek dahi istemiyorum..

  HEPİNİZ KATİLSİNİZ - Sedat Gürsel

  Toplumu yıllarca Ermeni düşmanlığı ile manüple edersen, o toplumda sivri çıkışlar yapabilen Ermeni aydınını öldürüp payelenmek isteyecek birçok cahil genç bulabilirsin. Onu kullanmakta da hiç zorlanmazsın. Burada örgüt denen yapıya ırksal temelde siyaset yapan herkes dahildir. Yargıtay onlara, hepiniz katilsiniz demiş.

  ERHAN TUNCEL' SİZ OLMAZ... - mali198534

  Daha bir süre önce verilen beraat kararı ülkemizdeki yargı kurumlarının ne kadar taraflı oldugunun açık bir kanıtıydı. Bu işin sadece iki sokak serserisi tarafından planlanmış ve gerçekleştirilmiş bir cinayet olmadıgı üzerinde sokaktaki çocuk bile hemfikirdi. Ve şimdi bu karar gayet tabii Hrant ve O' nun gibi güzel insanları savunanlar için çok yerindedir. Başta Erhan TUNCEL' in ve diğer bağlantılı katillerin müebbet yediğini görmeden kimse beni bu davanın gerçekliğine inandıramaz.

  Güzel - beardfish

  Iyi güzel de niye bu kadar uzun sürüyor. Herkes yıpranmadan bastan olsa daha güzel olmas mı. Neyse bu da güzel bir Haber.