Cinayetten Beşiktaş da sorumlu

Yargıtay, Beşiktaş-Çaykur Rizespor maçı sırasında İnönü Stadyumu'nda işlenen cinayetten Beşiktaş Jimnastik Klübü'yle Türkiye Futbol Federasyonu'nun da sorumlu olduğuna hükmetti

ANKARA - Yargıtay 4. Hukuk Dairesi, Beşiktaş İnönü Stadı’nda Cihat Aktaş’ın bıçaklanarak öldürülmesi olayında, yerel mahkemenin ‘sadece katil sorumludur’ kararını bozdu. Daire ev sahibi spor kulübü Beşiktaş ile Türkiye Futbol Federasyonu’nun (TFF) da cinayette sorumlulukları olduğuna hükmetti.
İnönü Stadı’nda 22 Kasım 2004 günü oynanan Beşiktaş-Çaykur Rizespor maçı sırasında bıçaklanarak öldürülen Cihat Aktaş’ın ailesi, Beşiktaş Jimnastik Kulübü ve Türkiye Futbol Federasyonu’nun ‘stadın güvenliğinden’ sorumlu olduklarını öne sürerek, iki kuruluş aleyhine maddi ve manevi tazminat davası açmıştı. Davanın görüldüğü İstanbul 4. Asliye Hukuk Mahkemesi de olaydan Cihat Aktaş’ı bıçaklayan kişinin sorumlu olduğunu, Beşiktaş ve TFF’nin herhangi bir sorumlulukları bulunmadığını belirterek, davayı reddetmişti. Ailenin kararı temyiz etmesi üzerine Yargıtay 4. Hukuk Dairesi, dosyayı karar bağlandı.

Sağlık ve güvenlikten BJK sorumluYargıtay 4. Hukuk Dairesi, yerel mahkemenin davanın reddi yönünde verdiği kararı usul ve yasaya aykırı bularak, oybirliğiyle bozdu. 4. Hukuk Dairesi kararında, 5149 sayılı Spor Müsabakalarında Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesine Dair Yasa’ya işaret ederek, yasanın ‘Spor Alanlarının Düzenlenmesi’ başlıklı bölümünde, ‘spor alanlarında, sağlık ve güvenlikle ilgili her türlü düzenlemeyi yapma görevinin ev sahibi kulübe ait olduğunun belirtildiğini’ kaydetti.

Statlar federasyondan sorulur
Saha güvenliği, müsabaka güvenliği ve ev sahibi spor kulübünün sorumluluklarıyla ilgili hükümlerin yasada açık ve net bir şekilde yer aldığı vurgulanan kararda, federasyonların görev ve sorumluluklarına da işaret edildi. Kararda federasyonların, ‘statlarda gerekli önlemlerin aldırılması, denetlenmesi, bağlı olduğu uluslararası federasyonların talimatlarının uygulamaya konulması ve gerekli ek önlemleri aldırması konusunda il veya ilçe spor güvenlik kurulu ile koordinasyonun sağlanmasından’ yetkili ve sorumlu olduğu ifade edilerek, kulüplerin bulundurmakta zorunlu oldukları özel güvenlik güçlerinin sayısı ve gözlem kameralarının yerleştirilmesinin spor güvenlik kurulunun, bilet satış ve güvenlik konularının da federasyonların talimatıyla belirleneceğine yönelik yasa hükümleri bulunduğu hatırlatıldı.
‘Statların güvenlik konusundaki kontrol ve denetiminden federasyonların yetkili olduğu’ belirtilen kararda, “5149 sayılı Yasa’da yer alan düzenlemeler gereğince, iç güvenliği sağlamakla sorumlu ev sahibi spor kulübü Beşiktaş Jimnastik Kulübü Derneği’nin, güvenliğin sağlanmasını kontrol ve denetleme görevi ile de TFF’nin meydana gelen ölüm olayından sorumlulukları bulunduğu anlaşılmaktadır” denildi.
Yargıtay 4. Hukuk Dairesi’nin bozma kararının ardından, İstanbul 4. Asliye Hukuk Mahkemesi davayı yeniden görecek. Mahkeme ilk kararında direnirse dosya Yargıtay Hukuk Genel Kurulu’nda görüşülecek. (Radikal)