@omererbil

Cinayetten önce surda 'korku filmi'

Cinayetten önce surda 'korku filmi'
Cinayetten önce surda 'korku filmi'
Topkapı Sarayı'nı çevreleyen surların sahildeki kısmı belediyedeydi. Kültür Bakanlığı surları istedi ancak alamadı. Eski Bakan Günay surlardaki 'dehşet'i filme çektirip Erdoğan'a yolladı.
Haber: ÖMER ERBİL - omer.erbil@radikal.com.tr / Arşivi

Topkapı Sarayı’nın hemen altında Amerikalı turist Sarai Sierra’nın cesedinin bulunduğu ve Sur-u Sultani içinde kalan alan, cinayetten önce Kültür ve Turizm Bakanlığı ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ni (İBB) karşı karşıya getirmişti. Tarihi surların bu bölümünün kontrolü İBB’nin görev alanında. Tarihi surları Topkapı Sarayı’na katmak için yıllardır mücadele eden bakanlık ise son altı ayda iki kez eski Bakan Ertuğrul Günay’ın imzasıyla surları belediyeden istedi. Bakanlık, cevap alamayınca da surların içinde yaşayan evsizleri ve bakımsız halini filme alıp, kayıtları Başbakanlık’a sundu.
Fatih Sultan Mehmet’in yaptırdığı Topkapı Sarayı, yaklaşık 380 yıl devletin idare merkezi ve Osmanlı sultanlarının resmi ikametgâhı oldu. Saray 1400 metrelik surlarla çevrildi. Haliç ve Marmara kıyılarında, şehri çeviren Bizans dönemi deniz surlarıyla birleşen bu surlara ‘Sur-u Sultani’ adı verildi. Beş kapısı bulunan surlar, deniz tarafında kalan kısmı hariç 2008 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı’na dahil oldu. Matbaacılık Meslek Lisesi, öğrenci yurdu ve askeri depolar boşaltılarak Topkapı Sarayı Müzesi’nin kullanımına bırakıldı. Deri ve Zührevi Hastalıklar Hastanesi ile surların sahildeki kısmının kontrolü İBB’de kaldı.

Belediye metroyu bekledi
Marmaray Tüp Geçit metro hattının tamamlanmasıyla birlikte iptal edilecek Sirkeci-Halkalı banliyo hattından sonra daha da ıssızlaşacak bölge Topkapı Sarayı Müzesi’ni tehdit ediyor. Güvenlik riski taşıyan alanın savunmasını sarayın birinci avlusunda yer alan Jandarma karakolu yapsa da oldukça uzun ve ıssız sınır, müzenin korkulu rüyası. 2008 yılından bu yana pek çok defa resmi yazışmalarla İBB’den alanın kontrolü istendi. İBB ise banliyo hattı kalktıktan sonra sahil üzerinde önemli bir kullanım alanı doğacağı, üstelik tarihi İstanbul Surları ile bütünlük oluşturduğu gerekçesiyle bu teklife sıcak bakmadı. İBB metro tamamlandıktan sonra banliyö hattı kaldırılınca, surların onarılıp çevre düzenlemesi yapılarak bölgenin turizme kazandırılacağı görüşünde.

Erdoğan da sıcak baktı
İBB’den olumsuz yanıt alan eski Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Amerikalı turist Sarai Sierra’nın cesedinin bulunduğu alanı da kapsayan sahil boyundaki surların durumunu gösteren bir kısa film yaptırdı. Dehlizlerde ve sur kulelerinin içlerinde yaşayan evsiz ve tinerciler de kameraya kaydedildi. Günay, bu görüntüleri de Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ’a sunarak surların Topkapı Sarayı’na dahil edilmesini istedi. Başbakan Erdoğan ’ın da sıcak baktığı proje için düğmeye basıldı. Kendisini telefonla aradığımız Bakan Günay, “Göreve geldiğimden beri Sur-u Sultani işiyle çok uğraştım. Gecekondular vardı, onları kaldırttım. Sahil tarafının da düzenlenmesi için çaba sarf ettim. Bu alan güvensizdi. İBB’ye defalarca kendi imzamla yazı yazıp ‘Bize verin’ dedim. En son Sayın Başbakanımıza durumu anlattım.”