Cinayetten sonra ilk görüşme

Cinayetten sonra ilk görüşme
Cinayetten sonra ilk görüşme

Eşini kaybettiği olayın ardından kızı koruma altına alınan baba Ali A., ?Kızımı almak için gerekirse dava açacağım? dedi. FOTOĞRAF: NEŞET KARADAĞ / DHA

Adana'da annesini öldürdüğü öne sürülen 11 yaşındaki R.A. ile babası 10 dakika görüştü. Baba, 'Kızımı yanıma alacağım' dedi

ADANA - Annesini öldürdüğü öne sürülen 11 yaşındaki R.A. ile babası Ali A., savcılık izni ve sosyolog gözetiminde gö-rüştü. Baba Ali A., kızını almak istediğini belirterek, “Gerekirse dava açacağım” dedi.
Geçen cumartesi günü Adliye’de Suçüstü Savcılığı’na dilekçe vererek, M. Şükrü Tülay Koruma Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi’nde koruma altında olan kızıyla görüşmek isteyen Ali A., soruşturmayı yürüten Savcı Ataullah Dönmez’in izin verebileceğinin söylenmesi üzerine ayrılmıştı. Baba dün savcıya bu kez dilekçeyle başvurup, devlet korumasındaki kızıyla görüşme talebini iletti.
Savcı Dönmez, ‘sosyolog gözetiminde ve gerekli tedbirler sağlandıktan sonra görüşme izni verilmesine’ karar verdi. Savcılığın kararıyla adliyeden mutlu ayrılan baba Ali A., Adliye çıkışında gazetecilere, “Kızımı tekrar alabilmek için ne gerekiyorsa yapacağım. Dava açılması gerekirse dava da açacağım” dedi.
Ali A., daha sonra M. Şükrü Tülay Koruma Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi’nde, kızıyla 10 dakika görüştü. Sosyolog gözetiminde yapılan görüşme sonrası merkezden çıkmak isteyen Ali A.’ya, Çocuk Şube Müdürlüğü’nde görevli bir polis memuru ile merkez görevlileri gazetecilerin çekim yapması için izin vermedi. Motosikletinin üzerinde bir süre bekletilen Ali A., merkezin kapısından çıkarılan bir minibüsün arkasından kaçırılmak istendi. Ancak basının fark etmesi üzerine bir görevli, ön camında M. Şükrü Tülay Koruma Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi yazan minibüsü gazetecilerin üzerine sürdü. Bu sırada Ali A., açıklama yapmadan motosikleti ile kaçarcasına ayrıldı.

Gerekçesi, SBS
Adana’daki olayda R.A., 7 Haziran’da 39 yaşındaki annesi Songül A.’yı ‘okula göndermediği ve Seviye Belirleme Sınavı’na girmesine izin vermediği’ gerekçesiyle öldürdüğünü söylemişti. Yaşı küçük olduğu için hakkında soruşturma açılmayan kız, korumaya alınmıştı. İdari olarak çocuk mahkemesinden bir ay süreyle koruma tedbiri kararı bulunan R.A’nın, reşit olacağı 18 yaşını doldurana kadar çocuk yuvasında kalacağı, bu sürede eğitimini ve yaşamını sürdürmesi konusunda destek olunacağı, ‘satanizme yatkınlık’ gibi sorunlarına ilişkin de kurumda tedavisinin yapılmasının mümkün olduğu bildirilmişti. (dha, aa)