Çin'de 3 milyonu aşkın kişi aşılandı

PEKİN/ROMA/DUBLİN - Çin Sağlık Bakanlığı, 3 milyon 780 bin kişinin İnfluenza (A/H1N1) virüsüne karşı aşılandığını ve kimsede belirgin bir yan etki görülmediğini açıkladı. Bakanlık 33.4 milyon doz aşının onaylandığını ve bunlardan 26 milyonunun bölgelere sevk edildiğini açıkladı. Bakanlık, Çin’de 2010’un ilk çeyreğine kadar 100 milyon doz aşı üretileceğini açıkladı. Grip vakalarının yüzde 80’inin domuz gribi olduğunu söyleyen sağlık bakanlığı yetkilisi Liang, “Virüs hızla yayılıyor ama kontrol altında” dedi. Liang, virüsün hafif bir durum sergilediğini ve ellerinde mutasyona uğradığına dair veri bulunmadığını söyledi. Çin’de bugüne kadar 46 bin kişide virüse rastlandı, yüzde 75’i tedavi edildi.
İtalya’daysa H1N1 virüsünden hayatını kaybedenlerin sayısı 13’e yükseldi. Ölümler, ekimde başlayan aşı kampanyasını hızlandırdı. Sağlık Bakanlığı, İtalya’da A/H1N1 virüsünün bulaştığı kişi sayısının 400 bin civarında olduğunu açıkladı.
İrlanda’da ise  A/H1N1 virüsüne karşı aşılama kampanyasınaysa dün başladı. 10 kişinin domuz gribinden hayatını kaybettiği İrlanda’da 109 kişi hastanelerde tedavi görüyor. (aa)