Çin'den Türkiye'ye Uygur uyarısı

Çin'den Türkiye'ye Uygur uyarısı
Çin'den Türkiye'ye Uygur uyarısı
200 Uygur Türk'ü nedeniyle Tayland, Çin ve Türkiye arasında görüşmeler devam ederken, Çin'den Türkiye'ye "Bu konu Çin ile Tayland arasında bir mesele ve 'ilgili ülke' artık konuya müdahale etmeyi bırakmalıdır" uyarısı geldi.

RADİKAL - Tayland’da bu yılın başında yakalanan 200 Uygurlu mültecinin çilesi bitmek bilmezken Tayland Dışişleri Bakanlığı’nın yaptığı açıklamada uyruk teyit işlemlerinin devam ettiği, hem Türkiye hem de Çin ile görüşmeler olduğu belirtildi.


Çin ise Türkiye Dışişleri bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun Uygur Türkleri ile bu kadar yakından ilgilenmesine ve Ankara ’nın “Mültecileri Türkiye’ye almak istiyoruz” mesajına üstü kapalı bir tepki verdi.

" 'İLGİLİ ÜLKE ' MÜDAHALE ETMESİN"

Yakalanan mülteci Uygurlar konusunda bir açıklama yapan Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Hua Chunying, “Bu konu Çin ile Tayland arasında bir mesele ve ‘ilgili ülke’ artık konuya müdahale etmeyi bırakmalıdır” dedi ve yine ülke ismi vermeden ekledi:

“İlgili ülkeden konuya müdahil olmayı hemen bırakmasını, söyledikleri sözlere ve yaptıklarına dikkat etmelerini ve de illegal mülteci aktivitelerini destekleyebilecek yanlış sinyaller göndermemelerini istiyoruz.”

Tayland Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Sek Wannamethee ise Uygurlu mültecilerin durumuna bir çözüm bulunması için tüm taraflarla görüşüldüğünü ve bakan Tanasak Patimapragorn’un meslektaşı Çavuşoğlu ile uluslararası bir forumda karşılaştığını söyledi.

Uygurlu mülteciler konusunun görüşülüp görüşülmediği hakkında bir bilgi verilmezken Tayland medyasında Çavuşoğlu’nun “Eğer o insanlar Çin’e geri gönderilirlerse, ölümle karşı karşıya gelebilirler” sözüne vurgu yapıldı. (dha/Kenan KARADENİZ)