Cindoruk: AKP iktidarı, rejimi değiştirmek istiyor

İZMİR - Demokrat Parti (DP) Genel Başkanı Hüsamettin Cindoruk, AKP iktidarının rejim değişikliğine doğru gitmekte olduğunu savundu.
Ege Sanayici ve İşadamları Derneği Yüksek İştişare Konseyi’nin İzmir’in Çeşme ilçesinde yaptığı toplantıya konuk konuşmacı olarak katılan Cindoruk şunları söyledi:
“Siyasi iktidar, Anayasa’ya aykırı fiilerin odağı haline gelmiştir. Odak haline getirmenin kusurları Başbakan, Cumhurbaşkanı, bakanlar ve siyasi kadrolarınındır. Anayasa Mahkemesi’ni bu kararı iktidarın sırtında bir uzay aracı gibi oturmaktadır. AKP iktidarı Anayasa’nın değişmez maddelerini de arkadan dolaşarak değiştirmeye teşebbüs etti, laikliğe karşı tavır takındı. Bugünkü iktidar bir rejim değişikliğine doğru gitmektedir. Bunu yapmak için önündeki tek engel Anayasa Mahkemesi’dir. Engeli aşmak için de Anayasa değişikliği ile Anayasa Mahkemesi’nin bünyesini, yapısını değiştirmeye uğraşmaktadır. Bu çok önemli bir hadise. Abartmadan söylüyorum, Cumhuriyet’i korumak kollamamak görevi Türk halkına hiç bu kadar yakın olmamıştır.  Cumhuriyet’in yerine kurulacak  yönetim şekli laik olmayacaktır.” (dha)