Cindoruk: Denizlerin idamı tarihi bir yanlıştı

Cindoruk: Denizlerin idamı tarihi bir yanlıştı
Cindoruk: Denizlerin idamı tarihi bir yanlıştı
Hüsamettin Cindoruk, Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan'ın idamına ilişkin 'tarihi bir yanlış' derken, idam yolunu açan Demirel'in bir pişmanlık duyup duymadığına ilişkin 'hiç sormadım' dedi.

Uzun yıllar eski Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’le yan yana siyaset yapan Hüsamettin Cindoruk, Deniz Gezmiş ve arkadaşlarının idamı konusunda Demirel’e pişman olup olmadığını hiç sormadığını ancak Demirel’in tam bir demokrat olduğunu söyledi.

İdamları ‘tarihi bir yanlış’ olarak yorumlayan Hüsamettin Cindoruk’la Birgün gazetesinden Uğur Koç konuştu. İşte o röportajdan bir bölüm:

Deniz Gezmiş Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan Meclis’te alınan kararla idam edildi. Siz de yıllarca bu karara Adalet Partisi’nin onay vermesini sağlayan Süleyman Demirel’le siyaset yaptınız. Siz Süleyman Demirel’den bir pişmanlık cümlesi duydunuz mu? Ya da size o partide siyaset yapmak hiç pişmanlık getirdi mi?
Ben idama karşıyım. İdam devletin cinayet işlemesidir. Ben devletin cinayet işlemesine hep karşı çıktım. 80’de de devam etti o idamlar. Onlar hem bir demokrat olarak hem de bir hukukçu olarak içimde yaradır. O kanunların kaldırılması için çok da uğraştık. Kendi gücümüzde bir çalışma yaptık ama o mahkemeler en azından kararı veren mahkemeler Yargıtay itiraz yolundan geçmiş ve incelenmiş kararlar.

Ben sivil Yargıtay’dan daha fazla askeri Yargıtay’a güvenirim. Maddi vakayı çok iyi tahlil eder, yerinde karar verirler. O kararlara baktığın zaman suç bence o kanunlardadır. O kanunlara göre idam cezası olması gerekirdi.

Sizce gerçekten Türkiye Cumhuriyeti’ni yıkmak için koşullar oluşmuş muydu yani? O dönemki savunmalara bakarak, Halit Çelenk’in anlattıklarına bakarak soruyorum.
Cebir kavramı tarif edildiği zaman bu meseleler çözülür. Bugünkü davalarda Denizlerin elindeki gibi iki silah bile yok, konsolos kaçırma adam kaçırma yok ama yine siyasi davalar cebir ile tanımlanıyor.
Üzülerek söylüyorum ki o dönemde ana muhalefet ve iktidar bir araya gelip o kanunları değiştirmediler ya da Meclis’te o idam kararlarının onaylanmaması gerekiyordu. Tarihi bir yanlıştır!

(İdamlar konusunda Demirel pişman oldu mu?) Hiç sormadım. Sayın Demirel ile olan ilişkilerde sorgulayıcı olmam. Her siyaset adamının kendi içinde pişmanlık duyduğu şeyler olabilir. Ama bence Demirel anti demokratik hiçbir kanun çıkarmamıştır. Beraber 4 ay Zincirbozan’da kaldık. Benim gözümde Demirel kişisel davranışı ve tutumu itibariyle tam bir demokrattır. Ama onun da içinde ukteler olabilir, önleyemediği şeyler olabilir.


  http://www.radikal.com.tr/115486611548664

  YORUMLAR
  (4 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Gecti borun pazari sur essegini Nigde'ye! - gbcosta

  Ayni laflari baska politikacilardan da duyduk; bugun olsaydi farkli kararlar verildi, duruslarini degistirip biraz yumusak basli davransalardi hakim kalem kirmazdi! Adamlarin kemikleri bile erimis gitmis,gelecekleri ellerinden alinmis, hala sevdiklerinin ici titriyor isimleri her gectiginde; bunlar da dalga gecer gibi yapilan yanlisti-yanlisti! Gunah cikarip, vicdan rahatlatmaya calisiyorlar ama nafile...Etme bulma dunyasi, Deniz Gezmis'i idam ettiren hakimin bile bogularak oldugunu dusununce insan, ilahi adaletin ergec yerini bulacagi konusunda supheye kapilmiyor..

  Hadi oradan.. - testereci

  Demirel tam bir demokratmış!!!Peh, yahu bu adam yıllarca sağcılar adam öldürmez diyen,onlara kol kanat geren, kontrgerillayı bildiği halde kılını kıpırdatmayan, Denizlerin idamı için milletvekillerini gaza getiren, sıkıştığında dik durmak yerine, şapkasını alıp gitmeyi marifet sayan adam değil mi?? Bu dünyada hesap vermesi geren bir sürü günahı var, burada vermedi maalesef, öbür tarafta verir inşallah....

  Bizi Aptal Zanetme Cindoruk - celal103

  Demirel'le bizi yillarca aptal olarak yonettiniz.Gelinen asamada hala ayni noktada durman bence yanlis degil. Demirel'i demokrat yapmissin ya tamda Cindoruk'un yapisina uyuyor. Cindoruk sana "aferin" Demirelinide allah sana bagislasin.

  Merak Etmeyin. - Clear

  Öbür tarafta nasılsa soracaklar "Ne yaptın,neden yaptın,pişmanmısın?" diye...Hem idam edilenlere,hem edenlere,hem de ettirenlere...Hiç merak etmeyin.O kadar da mühim değil.