@omererbil

Çin'e iade-i ziyaret

Çin'e iade-i ziyaret
Çin'e iade-i ziyaret

Kur an-ı Kerim

Türkiye, Çin Yılı kapsamında Türkiye'ye getirilen Terracotta'lara, Neolitik Çağ'dan Osmanlı'ya seçkin eserlerle karşılık verecek.
Haber: ÖMER ERBİL - omer.erbil@radikal.com.tr / Arşivi

Topkapı Sarayı’nda geçen yıl sergilenen ve büyük ilgi gören ‘Çin Hazineleri’nin ardından bu kez Türkiye Çin’de ‘Neolitik Çağ’dan Osmanlı İmparatorluğu’na isimli sergi açmaya hazırlanıyor.
‘2012 Türkiye’de Çin Kültür Yılı’ etkinlikleri kapsamında, 20 Kasım 2012-20 Şubat 2013 tarihleri arasında Topkapı Sarayı Müzesi’nde düzenlenen Çin Hazineleri’ sergisi yoğun ilgi görmüştü. Çin tarihinin yaklaşık 5 bin yıllık dönemini kapsayan zengin kültürel mirasın seçkin örnekleri Topkapı Sarayı’na taşınmıştı. Sergide, aralarında UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’ndeki Çin’in ‘Ölümsüz Ordusu’ Terracotta’ların ve Yasak Kent Müzesi’nde korunan imparatorluk ailesine ait özel koleksiyonun da bulunduğu 101 eser sergilenmişti. Terracotta’ları görmek için çok sayıda ziyaretçi Topkapı Sarayı’na akın etmişti.
Bu kez ‘2013 Çin’de Türk Kültür Yılı’ kapsamında Şanghay Müzesi’nde, Topkapı Sarayı, Türk ve İslam Eserleri Müzesi ve İstanbul Arkeoloji Müzesi’ne ait 121 eserden oluşan ‘ Anadolu Medeniyetleri: Neolitik Çağ’dan Osmanlı İmparatorluğu’na’ adlı bir sergiyi Çin’e götürüyor.
Bu eserler arasında Eski Tunç Çağı’na ait mızrak uçları, Hitit dönemine ait damga, mühür ve tabletler, Helenistik ve Roma dönemlerine ait tanrıça ve imparator heykelcikleri, Osmanlı dönemine ait kılıç ve miğfer gibi objeler, kaftan, sorguç, yazı takımları, Kur’an-ı Kerim ile halı ve seccadeler yer alıyor. Sergi, 18 Kasım 2013 – 20 Şubat 2014 tarihleri arasında teşhirde kalacak.
Anadolu halkları ile Osmanlı kültürünün tanıtımını hedefleyen bakank, Çinli turistlerin en yoğun geldiği İstanbul müzelerinden eserler derledi. Terracotta’lara karşılık da neolitik dönem bulguları tercih edilerek Çin halkının Türkiye’ye olan ilgisinin arttırılması hedeflendi.