Çinkolu, demirli bir ekmek lütfen!

Ankara Büyükşehir Belediyesi Halk Ekmek Fabrikası, içinde çinko, demir gibi elementler bulunan ekmek üretimine başlayacak.

ANKARA - Ankara Büyükşehir Belediyesi Halk Ekmek Fabrikası, içinde çinko, demir gibi elementler bulunan ekmek üretimine başlayacak.
Halk Ekmek Fabrikası Genel Müdürü Ali İlkbahar, vitamin ve element katkılı ekmek üretiminin gelişmiş ülkelerde yıllardan bu yana yapıldığını belirterek, bu konuyu daha önce de gündeme getirdiklerini ancak ekmek üreticilerinin ilgisiz kaldığını söyledi. Ekmek üretiminin insan sağlığıyla doğrudan ilgili olması nedeniyle oldukça detaylı çalışma gerektirdiğini anlatan İlkbahar, şöyle konuştu:
"Ekmeğin formülünde yapılacak bir hata telafisi mümkün olmayacak zararlara yol açabilir. Vitaminli ekmek üretiminin de bir bilim adamının kontrolünde yapılması gerekiyor. Çünkü ekmekte kullanılacak vitamin kompleksi formülünün çok iyi ayarlanması gerekiyor.
Özellikle kış aylarında ekmekleri C vitamini katkılı ürettiyoruz. Vitamin ve element katkılı ekmek üretiminin temel esprisi, insan bünyesinin eksikliğini hissettiği elementlerin açığını kapatmak olmalı. Element katkılı ekmek üretimine yönelik çalışmaları tamamlamak üzereyiz. Tahmin ediyorum, önümüzdeki ay çinko, demir gibi elementleri ihtiva eden ekmeğin üretimine başlayacağız."