Çinli bakan neye güldü?

Türkiye, geçen hafta Çin Komünist Partisi (ÇKP) Merkez Komitesi Uluslararası İlişkiler Bakanı Wang Jiarvi'yi ağırladı. Jiarvi, temesları çerçevesinde Türkiye - Çin Dostluk Grubu Başkanı AKP'li Salih Kapusuz ile de görüştü.

Türkiye, geçen hafta Çin Komünist Partisi (ÇKP) Merkez Komitesi Uluslararası İlişkiler Bakanı Wang Jiarvi'yi ağırladı. Jiarvi, temesları çerçevesinde Türkiye - Çin Dostluk Grubu Başkanı AKP'li Salih Kapusuz ile de görüştü. Görüşmede, iki ülke arasındaki ilişkilerin geliştirilmesi için her türlü işbirliği yapma kararlılığı birkez daha vurgulandı. Özellikle de turizm alanında. Jiarvi, heyette bulunanların ülkelerine döndükten sonra Türkiye'nin güzelliklerini, halkının misafirperverliğini yakınlarına anlatacağını belirterek, "Onları Türkiye'ye gelmeleri için teşvik
edeceklerdir. Türk halkının da Çin'e gelmesini umut ediyoruz" dedi. AKP'li Kapusuz ise, ÇKP'nin üye sayısının 67 milyon olduğunu duyunca şaşkınlığını gizleyemedi ve "Türkiye'nin nüfusu kadar" dedi. Bunun üzerine gazeteciler, Jiarvi'ye 'Türkiye'deki Komünist Parti'nin çok az üyesi bulunuyor. Bunu nasıl değerlendiriyorsunuz?' diye sordu. Jiarvi'nin bu soruya yanıtı ise sadece kahkahalarla gülmek oldu.
Diyarbakır tadında Kıbrıs
Türkiye'de dış politika Kıbrıs ve Irak gibi 'sıcak' konulara kilitlenirken Ankara'daki 'kordiplomatik' Selim Amca'nın meşhur kaburga dolmaları eşliğinde Kıbrıs'ı konuştu. Daha önce de Türkiye'de görev yapan, motosikleti ve fotoğraf makinesiyle Türkiye'nin büyük bölümünü dolaşan Yunanistan'ın Ankara Büyükelçisi Micheal Christides, geçen salı akşamı ilginç bir yemeğe ev sahipliği yaptı. Büyükelçi Christides, ABD, Britanya, Finlandiya ve Norveç'in Ankara büyükelçileriyle uluslararası ilişkiler alanında çalışmalar yürüten akademisyenler Baskın Oran, Celal Göle, Doğu Ergil ve Kemal Baytaş'ı ağırladı.
Christides, sadece Diyarbakır meze ve yemeklerinin servis edildiği bir davet organize etmek istedi. Davetlilerden Ergil de bu konudaki en deneyimli isimlerden biri olan Selim Amca'nın Sofrası adlı restoranın sahibi Selim Usta'yla görüştü. Yemekler ve mezeler İstanbul'dan Ankara'ya getirildi. Selim Usta davete katılan 20 kişiye Diyarbakır mezeleri ve yemeğini sundu. Diyarbakır yemekleri eşliğinde gece boyu Kıbrıs konuşuldu.
Antalya'da Demirel kazanır!
Antalya'da seçim kulisi oldukça hareketli. 28 Mart yerel seçimlerinin sonuçlarına ilişkin yapılan tahminler de gönülden geçen adaya göre değişiyor. Ancak, halka göre hangi parti kazanırsa kazansın, seçimin tek galibi var. O da 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel. Neden mi? Antalya'da büyükşehir belediye başkanlığı yarışında üç parti önde. AKP, CHP ve DYP. Partileri farklı da olsa adayların ortak bir özelliği var. İsimlerinin Süleyman Demirel ile yan yana anılması. DYP'nin adayı eski belediye başkanı Hasan Subaşı, yıllarca Demirel ile birlikte aynı partide siyaset yapmış bir isim. CHP'nin adayı eski vali Ertuğrul Dokuzoğlu ise Demirel'in önde gelen bürokratlarından. Öyle ki, halk Ertuğrul Dokuzoğlu'nu 'CHP'nin adayı' yerine 'Süleyman Demirel'in valisi' olarak anıyor. İktidar partisi AKP'nin büyükşehir belediye başkan adayı genç işadamlarından Menderes Türel ise DP-AP kökenli bir aileden geliyor. Halk arasındaki yaygın söylentiye göre Türel'in AKP'den aday gösterilmesinde Demirel'in etkisi olmuş. Hal böyle olunca tüm Antalyalılar aynı şeyi söylüyor: Antalya'da hangi parti kazanırsa kazansın, seçimin tek galibi Demirel...