Cinsel istismar yaşı: 8-11

Türk Psikologlar Derneği Başkanı Prof. Dr. Ayşe Yalın, daha çok 8-11 yaş arası çocukların cinsel istismara uğradığını, kız-erkek oranının çok fark göstermediğini, istismara uğrayan çocukların yüzde 10'unun altı yaşından küçük olduğunu söyledi.

ANKARA - Türk Psikologlar Derneği Başkanı Prof. Dr. Ayşe Yalın, daha çok 8-11 yaş arası çocukların cinsel istismara uğradığını, kız-erkek oranının çok fark göstermediğini, istismara uğrayan çocukların yüzde 10'unun altı yaşından küçük olduğunu söyledi.
Gazi Üniversitesi'ndeki Çocuk İstismarı ve İhmali konulu panelde Marmara Üniversitesi Adli Tıp Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Oğuz Polat şu bilgileri verdi: "Cinsel istismara genel olarak 8-11 yaş grubu arasındaki çocuklar maruz kalıyor. Mahkemelere yansıyan vakalara göre, çocuğa istismarın yüzde 57'sinin baba, yüzde 4'ünün ağabey, yüzde 3'ünün yakın akraba, yüzde 26'sının ikinci akraba tarafından yapıldığı ortaya çıkıyor."
Prof. Yalın, istismara uğrayan çocukta görülen belirtileri şöyle sıraladı: "Küçük çocuklarda, aşırı hareket ve aşırı talepkâr olma ile kendini gösteren hiperaktivite, mutsuzluk, ağlama, itaatkâr olma, hiçbir şeye ilgi göstermeme, öfkeli saldırgan olma, diğer çocuklara veya oyuncaklara cinsel içerikli davranışlarda bulunma, parmak emme"