'Cinsel yönelim TCK'ya girsin'

Cinsel ayrımcılığa karşı düzenlemelerin, kendi cinslerine ilgi duyanları da kapsaması gerektiğini belirten eşcinseller, 'cinsel yönelim' maddesinin yeni TCK'da yer alması gerektiğini dile getirdiler.

ANKARA - Cinsel ayrımcılığa karşı düzenlemelerin, kendi cinslerine ilgi duyanları da kapsaması gerektiğini belirten eşcinseller, 'cinsel yönelim' maddesinin yeni TCK'da yer alması gerektiğini dile getirdiler.
Britanya Büyükelçiliği ve Kaos GL'nin düzenlediği 'Türkiye'deki Gay ve Lezbiyen Topluluğun İnsan Hakları Semineri' dün Midi Hotel'de yapıldı. Türkiye'de insan haklarında en son akla gelen konunun gay ve lezbiyen hakları olduğunu vurgulayan Kaos GL sözcüsü Ali Erol, gay ve lezbiyen hakları için verilen mücadelenin hobi değil, yaşamsal gereklilik olduğunu belirtti. Erol, "Eşcinseller ölüme varan şiddet olaylarına maruz kalıyor, cinsel kimliklerini kamusal alanda açıklayan eşcinseller kısıtlamalarla karşı karşıya kalıyor. Adalet Bakanı Cemil Çiçek'in isteği üzerine metinden çıkarılan 'cinsel yönelim' maddesinin TCK'da yer almasını istiyoruz" diye konuştu.
Medyanın eşcinsellere yaklaşımını değerlendiren gazeteci Tuğrul Eryılmaz da, medyanın eşcinsellere ayrımcı yaklaştığını söyledi. Türkiye'de farklı olan her şeyin 'komik, güldürücü' unsurlarla ön plana çıkarıldığını anlatan Eryılmaz, lezbiyen kadınların 'erkeksi', gay'lerin de 'süslü' olarak yansıtılmasını örnek verdi. Eryılmaz, "Sorun kendini 'öteki'nin yerine koyamamak" dedi.


    http://www.radikal.com.tr/7380817380810

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.