Cinsiyet değişikliğinde son söz Anayasa Mahkemesi'nde

Cinsiyet değişikliğinde son söz Anayasa Mahkemesi'nde
Cinsiyet değişikliğinde son söz Anayasa Mahkemesi'nde
Cinsiyet değişikliği ameliyatı olmadığı için nüfus cüzdanı değiştirilmeyen transseksüel vatandaşın yaptığı başvuru, Anayasa Mahkemesi'nin (AYM) gündemine geldi.

ANKARACinsiyet değiştirme ameliyatı olmaya hazırlanan bir transeksüel, Türkiye 'de riskli olabileceği düşüncesiyle operasyonu yurtdışında olmaya karar verdi. Ameliyattan önce diğer prosedürleri tamamlayan kişi, nüfus kağıdını değiştirmek istedi. Ancak ameliyat olmadığı gerekçesiyle nüfus cüzdanının değiştirilmesi talebi reddedildi.

KİMLİĞİ YÜZÜNDEN SORUN YAŞIYOR

İstemi reddedilen vatandaş, dava açtı. Dava dilekçesinde, "Kişinin ameliyat olmaktan kaçınmadığı, Türkiye'deki ameliyatlarda yaşanan komplikasyonlar nedeniyle ameliyatı yurt dışında olmak istediği fakat nüfus kağıdını değiştiremediği için dış görünüşü ile kimliği arasındaki fark nedeniyle bulamadığı" belirtildi.

KANUN NE DİYOR?

Türk Medeni Kanunu'nun 40. maddesinin ikinci fıkrası, "Cinsiyet değiştirme ameliyatı gerçekleştirildiğinin resmi sağlık kurulu raporuyla doğrulanması halinde, mahkemece nüfus sicilinde gerekli düzeltmenin yapılmasına karar verileceği"ni hükme bağlıyor.

İŞ BULAMIYOR VE BULAMADIĞI İÇİN DE PARA BİRİKTİREMİYOR

Dilekçede, "Müvekkil, üreme yeteneğinden yoksun bırakılmaya ilişkin tüm ameliyatları geçirmiş ancak sadece erkeklik organına ilişkin prosedür kalmıştır. Bu aşamada kimliği ile görüntüsü birbirini doğrulamadığından iş bulamamaktadır. Bu sebeple ameliyat parası biriktirememektedir. Bu nedenlerle Türk Medeni Kanunu'nun 40. maddesinin ikinci fıkrasının Anayasa'ya aykırılık iddiamızın değerlendirilmesini, akabinde davamızın kabulünü talep ederiz" ifadeleri kullanıldı.

"KURUL RAPORUYLA DOĞRULANIRSA DÜZELTME YAPILIR"

Davaya bakan Ankara 4. Asliye Hukuk Mahkemesi, Türk Medeni Kanunu'nun 40. maddesinin ikinci fıkrasının Anayasa'ya aykırı olduğu iddiasını ciddi bularak, dosyayı Anayasa Mahkemesine gönderdi. Anayasa Mahkemesi, Ankara 4. Asliye Hukuk Mahkemesinin yaptığı başvurunun ilk incelemesini tamamladı. Yüksek Mahkeme, davanın iptal istemini daha sonra belirlenecek bir tarihte esastan karara bağlayacak. (AA)


  ETİKETLER:

  Türkiye

  ,

  Ankara

  ,

  Mahkeme

  ,

  Anayasa

  ,

  Para

  ,

  hukuk

  ,

  bakan

  ,

  ,

  Resmi

  ,

  Asliye

  ,

  nüfus