Çıplak arama hapsi

Haber: ARZU KAYA / Arşivi

İstanbul ’da 23 yaşındaki A.U.’ya polis merkezinde ‘çıplak arama’ yapan kadın polis memuru, 6 ay hapis cezasına çarptırıldı.
Usulsüz bir şekilde üst aradıkları iddiasıyla 2 polis memurunun ‘Görevi kötüye kullanmak’ suçlamasıyla yargılandığı davanın ilk duruşmasında karar çıktı. Anadolu 18. Sulh Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada suçlamaları kabul etmeyen polisler, A.U.’nun iç çamaşırlarının çıkarılmadığını belirtti. A.U. ise kadın polisin kendisini bir odaya aldığını belirterek, yaşadıklarını şöyle anlattı:
“Ben sadece üst araması yapılacağını düşünüyordum. Kadın polis üzerimdeki tüm giysileri çıkarmamı istedi. Ben iç çamaşırlarım üzerimde kalacak şekilde çıkardım. Ama iç çamaşırlarımı da çıkarmamı emretti, çıkarmak zorunda kaldım. Eldiven olmadığı için hafifçe eğilerek gözle genital muayene yaptı. Ardından adliyeye getirildim. Kaba üst araması yerine bu şekilde bir arama yapılması, ayrıca genital muayene istenmesi beni rencide etmiştir.”
Sanıklardan İ.T. delil yetersizliğinden beraat ederken, kadın polis ‘görevi kötüye kullanmak’ suçundan 6 ay hapis cezası aldı. Ceza 3 bin TL para cezasına çevrildi.

Savcı: Arayamazsınız
İddianamede, A.U.’nun hakkındaki yakalama kararıyla alakalı ifadesi alınmak üzere 2011 yılında Üsküdar Doğancılar Polis Merkezi’ne götürüldüğü belirtildi. A.U.’nun gündüz saatlerinde polis merkezine geldiği için nezarethaneye alınmadan doğrudan adliyeye götürülmesi gerektiği vurgulandı. Erkek polis İ. T.’nin talimatıyla kadın polisin, müştekinin sadece iç çamaşırları kalacak şekilde üst araması yaptığı ifade edildi. Gözaltı kararı olmayan ve nezarethaneye alınmayan yakalamalar için üst araması olamayacağını belirten savcılık, bir suç söz konusu olmadığı durumlarda nezaret için aramanın da elbise üzerinden elle veya cihazla yapılması gerektiğini belirtti. Savcılık, polislere 1-3 yıl ceza istemişti.