Çıplak arama sansürü

Çıplak arama sansürü
Çıplak arama sansürü
Gezi tutuklusu üniversiteli Elif Kaya'nın Şakran Cezaevi'ndeki 'çıplak arama' anlattığı mektupların yönetimce sansürlendiği ortaya çıktı.
Haber: MEHMET BİLBER / Arşivi

Gezi eylemlerine katıldığı için gözaltına alınan üniversite öğrencisi Elif Kaya, örgüt üyeliği iddiasıyla tutuklanıp İzmir Şakran Kadın Cezaevi’ne gönderilmişti. Elif Kaya’nın cezaevinde maruz kaldığı çıplak arama uygulaması kadın platformlarının ve kamuoyunun sert tepkisini çekti.
Kaya’nın olayı anlattığı mektupların ise yönetim tarafından üstü çizilerek okunmaz hale getirildiği, mektupların hiçbirinin adreslerine gönderilmediği ortaya çıktı.
Kaya ailesiyle yaptığı görüşmede de olayı duyurduğu için cezaevi yönetiminin avukat görüşmeleri öncesinde bile ‘çıplak arama’ tehdidinde bulunduğunu iddia etti.

‘Ben değil onlar utansın’

Yaşadıklarının tüm kadınlar için örnek olmasını isteyen Kaya, kendisiyle görüşe gelen ablası Aysel Kaya’ya olayın açığa çıkmasının ardından cezaevinde maruz kaldığı baskıyı anlattı. Aysel Kaya, kardeşinin ‘çıplak aramadan utandığı, olayı avukatına ağlayarak anlattığı’ yolundaki haberlere de tepkili olduğunu söyledi. Ablasının aktardığına göre “Asıl utanması gerekenler bu onursuz uygulamanın sahipleridir. Bu ülkede kadına yönelik bu tür muamele ilk kez yaşanmıyor” diyen Kaya, ‘utanılacak bir şeyinin olmadığını, aksine daha da öfkelendiğini söyledi.

Tek kişilik hücreye kondu

Abla Aysel Kaya kardeşinin moralinin çok iyi olduğunu, başına gelen bu olayın ise tüm kadınlara anlatılmasını istediğini aktardı.
Aysel Kaya “Kardeşim görüşmemizde çıplak arama olayını anlattı. Duvarlarda ayak izleri görmüş. ‘Benden önce kim bilir kaç kadına bu muamele yapılmış’ dedi. Yıllardır tacize, tecavüze uğrayan kadınların utandığı bir toplumda yaşadığımızı, o yüzden bu olayın iyi anlatılması gerektiğini söyledi. Artık kadınların değil, bunu yapanların utanması gerektiğini anlattı” dedi.
Kardeşinin cezaevine götürüldükten sonra koğuşa konması gerekirken tek kişilik hücreye konduğunu söyleyen Aysel Kaya, “Elif koğuşa götürülene kadar 2 gün açlık grevi yapmış. Yemek yemeyen Elif gardiyanlardan su ve şeker istemiş. Gardiyanlarsa kantin kapalı diyerek Elif’e istediklerini vermemişler. Daha sonra ben görüşe gittiğim gün apar topar koğuşa almışlar” dedi.
Çıplak arama olayından sonra Elif’in kadın derneklerinden çok sayıda mektup aldığını anlatan Kaya, “Elif de tüm kadın platformlarına ve kadın gazetecilere tek tek yaşadığı çıplak arama olayını anlatmak için mektup yazdı. Ancak cezaevi yönetimi Elif’in tüm mektuplarında kelimelerin tek tek üstünü karalamış ve mektupları adreslerine göndermemiş” diye konuştu.
Normal uygulamada kapalı görüşe gelen görüşçülerin çıplak elle değil x Ray cihazıyla arandığını anlatan Kaya, kendilerini elle aramak istediklerini bunu öğrenen Elif’in “Gerekirse görüşe girmeyin, beni görmeye gelmeyin ancak onursuz aramaya, muameleye izin vermeyin” dediğini aktardı. Abla Aysel Kaya, tüm duyarlı kesimleri 10 Eylül ’de Gezi tutuklularına sahip çıkmak için mahkemeye katılmaya çağırdı.
Elif Kaya yaşadığı olayı CHP Cezaevi Komisyonu üyelerine ise “Girişte çıplak arama dayatıldı. Karşı koyduğumda 15 kişilik müdahale ekibi geldi. Hayatımda onurum hiç bu kadar kırılmamıştı. O kadar kalabalıklardı ki, bir darp, herhangi bir iz gibi bir şey yok ama 30 tane el vardı üzerimde” diye anlatmıştı.

Aile fotoğrafında iki eksik

Ailesi, Radikal’e Elif Kaya’nın görüşte anlattıklarını aktardı. Gezi olaylarından dolayı iki kardeşlerinin Elif ve İbrahim Kaya’nın tutuklu olduğunu söyleyen aile, kardeşlerinin bir an önce eve dönmesini bekliyor.