Çıplak arama sansürü

Çıplak arama sansürü
Çıplak arama sansürü
Gezi tutuklusu üniversiteli Elif Kaya'nın Şakran Cezaevi'ndeki 'çıplak arama' anlattığı mektupların yönetimce sansürlendiği ortaya çıktı.
Haber: MEHMET BİLBER / Arşivi

Gezi eylemlerine katıldığı için gözaltına alınan üniversite öğrencisi Elif Kaya, örgüt üyeliği iddiasıyla tutuklanıp İzmir Şakran Kadın Cezaevi’ne gönderilmişti. Elif Kaya’nın cezaevinde maruz kaldığı çıplak arama uygulaması kadın platformlarının ve kamuoyunun sert tepkisini çekti.
Kaya’nın olayı anlattığı mektupların ise yönetim tarafından üstü çizilerek okunmaz hale getirildiği, mektupların hiçbirinin adreslerine gönderilmediği ortaya çıktı.
Kaya ailesiyle yaptığı görüşmede de olayı duyurduğu için cezaevi yönetiminin avukat görüşmeleri öncesinde bile ‘çıplak arama’ tehdidinde bulunduğunu iddia etti.

‘Ben değil onlar utansın’

Yaşadıklarının tüm kadınlar için örnek olmasını isteyen Kaya, kendisiyle görüşe gelen ablası Aysel Kaya’ya olayın açığa çıkmasının ardından cezaevinde maruz kaldığı baskıyı anlattı. Aysel Kaya, kardeşinin ‘çıplak aramadan utandığı, olayı avukatına ağlayarak anlattığı’ yolundaki haberlere de tepkili olduğunu söyledi. Ablasının aktardığına göre “Asıl utanması gerekenler bu onursuz uygulamanın sahipleridir. Bu ülkede kadına yönelik bu tür muamele ilk kez yaşanmıyor” diyen Kaya, ‘utanılacak bir şeyinin olmadığını, aksine daha da öfkelendiğini söyledi.

Tek kişilik hücreye kondu

Abla Aysel Kaya kardeşinin moralinin çok iyi olduğunu, başına gelen bu olayın ise tüm kadınlara anlatılmasını istediğini aktardı.
Aysel Kaya “Kardeşim görüşmemizde çıplak arama olayını anlattı. Duvarlarda ayak izleri görmüş. ‘Benden önce kim bilir kaç kadına bu muamele yapılmış’ dedi. Yıllardır tacize, tecavüze uğrayan kadınların utandığı bir toplumda yaşadığımızı, o yüzden bu olayın iyi anlatılması gerektiğini söyledi. Artık kadınların değil, bunu yapanların utanması gerektiğini anlattı” dedi.
Kardeşinin cezaevine götürüldükten sonra koğuşa konması gerekirken tek kişilik hücreye konduğunu söyleyen Aysel Kaya, “Elif koğuşa götürülene kadar 2 gün açlık grevi yapmış. Yemek yemeyen Elif gardiyanlardan su ve şeker istemiş. Gardiyanlarsa kantin kapalı diyerek Elif’e istediklerini vermemişler. Daha sonra ben görüşe gittiğim gün apar topar koğuşa almışlar” dedi.
Çıplak arama olayından sonra Elif’in kadın derneklerinden çok sayıda mektup aldığını anlatan Kaya, “Elif de tüm kadın platformlarına ve kadın gazetecilere tek tek yaşadığı çıplak arama olayını anlatmak için mektup yazdı. Ancak cezaevi yönetimi Elif’in tüm mektuplarında kelimelerin tek tek üstünü karalamış ve mektupları adreslerine göndermemiş” diye konuştu.
Normal uygulamada kapalı görüşe gelen görüşçülerin çıplak elle değil x Ray cihazıyla arandığını anlatan Kaya, kendilerini elle aramak istediklerini bunu öğrenen Elif’in “Gerekirse görüşe girmeyin, beni görmeye gelmeyin ancak onursuz aramaya, muameleye izin vermeyin” dediğini aktardı. Abla Aysel Kaya, tüm duyarlı kesimleri 10 Eylül ’de Gezi tutuklularına sahip çıkmak için mahkemeye katılmaya çağırdı.
Elif Kaya yaşadığı olayı CHP Cezaevi Komisyonu üyelerine ise “Girişte çıplak arama dayatıldı. Karşı koyduğumda 15 kişilik müdahale ekibi geldi. Hayatımda onurum hiç bu kadar kırılmamıştı. O kadar kalabalıklardı ki, bir darp, herhangi bir iz gibi bir şey yok ama 30 tane el vardı üzerimde” diye anlatmıştı.

Aile fotoğrafında iki eksik

Ailesi, Radikal’e Elif Kaya’nın görüşte anlattıklarını aktardı. Gezi olaylarından dolayı iki kardeşlerinin Elif ve İbrahim Kaya’nın tutuklu olduğunu söyleyen aile, kardeşlerinin bir an önce eve dönmesini bekliyor.


  http://www.radikal.com.tr/114858311485837

  YORUMLAR
  (7 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Yalanci - siradanbirisi

  inancidan dolay kimse baski görmedi bu ülkede. Sadece devlet dairelerinde türban ve basörtü yasakdi o kadar. Yalan ne zamandan beri muhafazakarlik oldu

  likapaya - MerlinHell

  insanın onurunu kıran bir davranışı kınamak eleştirmek ne zamandan beri ideolojik oldu. asıl senin yaptığın ideolojiktir. "usta"n görmezden geldi diye sende görmezden geliyorsun -ki birde benimde başıma geldi diyorsun-. halbuki o geziciler, senin dinini özgürce yaşayamadığın bir ülkede, seninle, özgürlük için yine ön safta olur... çünkü gezicilerin ideolojisi baskıya karşı başkaldırıdır. gezideki hiç kimse "tek adamcı" değildir. yani birileri(m.ali alabora, dış mihrak, faiz lobisi vs.) gel dedi diye oraya gelmemiştir. yılların baskısını zaten bugün yarın dışa vuracaktı. her etki bir tepki doğurur

  yorumlara cevap - likapa

  evet ben sünni ve muhafazakar biriyim.bu ülkenin en az yüzde 70' gibi.akp'yi destekliyorum.benim dünya görüşüme daha yakın diye.sizler de ya chp yi ya da başka bir siyasi görüşü kendinize daha yakın görüyorsunuzdur. bunda yanlış bişey yok.ben bahse konu çıplak aramalardan zamanla çok çektim ailem de çekti.çok şikayetlerim de oldu cezaevleriyle ilgili, adatel bakanlığına.mahkumların hastaneye gidişleriyle ilgili de şikayetlerim oldu.dediğim gibi yine ideolojik yaklaşmışsınız.çünkü başkasını eleştirdiğiniz konularda siz aynı radikalliği gösteriyorsunuz.sizin inancınız beni ilgilendirmiyor ama benim inançlarıma ve tercihlerime de saygı duymak zorundaszınız.bahse konu dernekler elif için değil bütün mahkumlar için aynı tepkiyi göstermedikleri müddetçe gezi ideolojisi kalıplarında kalmaya mahkumlar.olay budur.zaten amaç da elif olayı değil gezi kalkışmasını zamana yaymak değil mi.kimse kimseyi kandırmasın.

  likipa - ozgurtopci

  sayın likipa, sizin için ne fark edecek hangi derneğin ya da kurumun tepki verdiği ? tepki veren recep tayyip erdoğan olmadığı sürece sizin tepkinizi çekebilir mi bir durum ? geziden tutun mısırdaki darbe meselesine ya da esad'ın kıyımına... tam aksini savunsa sayın başbakan siz de yüksek ateşle tam aksini savunmayacak mıydınız ? başbakanın ağzından çıkıp da inanmadığınız bir şey var mı diye sorgular mısınız bugün kendinizi ? "herhangi bir" ihtilaf noktanız var mı "o çocuğunu şu okulda okutmuş da o okulu beğenmiyorum ben" gibi ilgisiz konular dahil ? siz gerçekten inanmışsınız, diyecek bir şey yok.

  likapa yorumcu - siradanbirisi

  Yorumlarindan sanirim sünni muhafazakar bir kisi olabilirksin diye düsnüyorum. Eger yanlis düsünüyorsam o zaman sözkonusu degil. Senin türbanli anneni veya bacini bu sekilde arasalar aceba yine bu kadar önyargili davranirmiydin?? Türkiyenin sünni-islam disinda medeniyetten nasibini almamis malesef. Bu din ideolojisine aykiri olan herkes vatan haini damgasini yiyor. Türbanli izinsiz yürüyüs yaparsa polis göz yumuyor. Fakat din ideolojisine aykiri bir yürüyüs var ise adam öldürüyorlar. Yakinlarinin hayatini alt üst ediyorlar ve asagiliyorlar. Askeri fasizminden islam fasizmine gecit yapmisiz.

  BİR GÜN - pispor

  insanlık onuru İşkenceyi yenecek işkencecileri cezalandıracak çünkü işkence bir devletin bir hükümetin bir iktidarın ve insanlığın yüz karasıdır ayıbıdır ahlaksızlığıdır basiretsizliğidir.

  ideolojik yaklaşım - likapa

  bahse konu dernekler kadın dernekleri mi yoksa gezi dayanışma dernekleri mi? önce bunu bilelim.gezi adına mahkemeye davet olduğuna göre gezi dernekleri.bundan bişey çıkmaz.yok eğer siz gerçekten kadın derneği olmuş olsaydınız o bahse konu çıplak arama on yıllardır vardı şimdiye kadar nerdeydiniz.gezici elifi mi beklediniz.cezaevlerinde onur kırıcı hareketler oluyor kabul ama siz her zaman olduğu gibi yine ideolojik bir bakış açısınyla hareket ediyorsunuz.haklı çıkarmak için değil ama bilinmesi gereken bir başka konu da, bazı kadınlar cezaevlerine girerken ya da ziyarete gidenler cinsel uzuvlarına yasak maddeler gizleyerek girdikleri de vaka.herşeyi de ezbere eleştirmemek lazım.başka bir çözüm bulmak belki daha mantıklı insanları rencide etmeden.