Çıplak aramaya 'dar kot' kriteri

Çıplak aramaya 'dar kot' kriteri
Çıplak aramaya 'dar kot' kriteri
Gezi tutuklusu Elif Kaya'ya çıplak aramaya direndiği için verilen ceza hakim Nimet Özkavalcı tarafından ilginç gerekçelerle onandı.

 

Kaya’nın çıplak aranmadığı kanaatine varan hakim, Kaya’nın çıplak aramaya direnmesi halinde 4 dakika içinde çırılçıplak soyulup aranmasının hayatın olağan akışına aykırı olduğunu savundu. Kararda “4 dakika içinde tamamen soyulup saçı başı bozulmadan giydirilmesi mümkün değil. Dar kot pantolonun ve iç çamaşırının bu sürede çıkarılıp tekrar giydirilmesi çok zor” gibi değerlendirmeler yer aldı.

Şakran Kadın Cezaevinde 8 gardiyan tarafından aranan ve arama odasından elinde iç çamaşırıyla çıkan Kaya odada çıplak aramaya zorlandığını söylemişti. Cezaevi idaresi Kaya’ya aramaya direndiği için “1 ay görüş kısıtlılığı” cezası vermişti. Mahkemeye taşınan bu ceza kadın hakim Nimet Özkavalcı tarafından ilginç gerekçelerle onandı.

İNSAN NE YEDİĞİNİ UNUTUR

Vatan gazetesinin haberine göre; Hakim Özkavalcı, Kaya’yı aramalarına rağmen “tanık” olarak dinlenen gardiyanların verdikleri ifadelerdeki çelişkilerin “normal” olduğunu belirterek “Zira infaz koruma memurları bir yandan Kaya’yı sabit tutup diğer yandan üzerindeki sütyeni çıkartmaya çalışmaktadırlar. Her tanık kendi gördüğünü anlatmaktadır. Bazen insan bir gün öncesinde ne yediğini unutmaktadır. Bazı insan 10 yıl öncesi gördüğünü bütün detayları ile anlatabilmekte iken bazı insan da 3-5 dakika önce gördüğünü bütün detayları ile anlatabilmekte, bazı insan da gördüğünü gerçeğinden farklı bir şekilde anlatabilmektedir. Her insanın aradan geçen süre içerisinde bir kısım şeyleri yanlış hatırlaması veya unutmasının doğal olduğu kabul edilmiş olup bu anlatımlar arasında esasa etkili aykırılık bulunmamıştır” yorumunu yaptı.

İTALYA'DAKİ KOT PANTOLON KARARI

Hakim’in kararındaki, “Dar kot pantolonun ve iç çamaşırının çıkarılıp tekrar giydirilmesi çok zor” ifadesi, İtalyan temyiz mahkemesinin kot pantolon giyen kadına tecavüz edilemeyeceği kararını akıllara getirdi. İtalya’yı ayağa kaldıran olayda, ülkenin en yüksek temyiz mahkemesi 10 Şubat 1999’da, 45 yaşındaki bir sürücü kursu eğitmeni hakkında tecavüz suçuyla mahkumiyet kararını, ‘‘Olay sırasında 18 yaşındaki kadın öğrenci kot pantolon giydiği için tecavüzün gerçekleşmesi olanaksızdır’’ gerekçesiyle bozmuştu.

İŞKENCE GİBİ ÇIPLAK ARAMA


CHP ’Lİ Veli Ağbaba, Özgür Özel, Nurettin Demir ve Muharrem Işık ziyaret ettikleri Kocaeli Açık Ceza İnfaz Kurumu’na ilişkin raporlarını tamamladı. Cezaevinin 450 kişilik kapasitesi olmasına karşın cezaevinde 255’i kadın, 508’i erkek olmak üzere toplam 763 mahkum bulunduğu vurgulandı.

Hazırlanan raporda tüyler ürperten ifadeler yer aldı. Raporda, cezaevine her giriş çıkışta kadın mahkumların çıplak aramaya maruz kaldığı belirtilirken, bir mahkumun, “İzinden her gelişimizde çıplak arama yapılıyor. Önce üstümüzü çıkarıyorlar. Sonra pantolonumuzu ve iç çamaşırımızı çıkarıyorlar. Üç kez öksürüyoruz. Sonra 3 kez eğilip, kalkıyoruz. Pedimizi dahi çıkarttıkları için bu çıplak aramalar tam bir işkence haline geliyor” dedi.

Bir kadın mahkum çıplak aramayı reddettiği için 15 gardiyanın üzerine atlayarak zorla arama yaptığını anlattı. Raporda, şöyle denildi:

“Görüşülen kadın mahkûmlar, en büyük korkularının haklarında tutanak tutulması olduğunu belirttiler. İnfaz koruma memurlarına soru sorarken bile tedirgin olduklarını söyleyen kadın mahkumlar, ‘Tutanak yersek kapalı cezaevine gönderiyorlar. Kapalı cezaevine gönderilme korkusu yüzünden sürekli tedirginiz.


  http://www.radikal.com.tr/115906411590642

  YORUMLAR
  (2 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  HEM SAVCI,HEM AVUKAT,HEM BİLİRKİŞİ HEM HÜKÜM VEREN (HAKİM) OLUR MU? - m.rozbilen

  Sanıkların avukat tutmasına gerek kalmamış.Sayın hakime hanım her türlü olasılıkları sanıklar lehine kullanarak "olabilir" gibi izafi ve hukuki olmayan bir gerekçe üretmiştir.Evet hakimin görevi gerçekleri ortaya çıkarıp hüküm vermektir ama mağdurun yaşadıklarını da göz önünde bulundurması gerekir.Üstelik hakim ve mağdur bayan ise.Kaç dakikada üstünün çıkarılacağını öğrenmek istiyorsa üzerinde denemesini tavsiye ederdim.Ne yani mağdurenin makyaj yaptığını mı sanıyor?

  hakim olmanın dayanılmaz hafifliği - thinkerbell

  Anlamıyorum. Kabahat, çıplak aramaya direnme. Hakim Özkavalcı evet direnmiştir, 1 ay ceza demiş. Sonra çıplak arama yapılmış olamaz çünkü dar kot falan demiş. Ama, biri tutarken öteki sütyenini çıkardığından hatırlamıyorlar demiş. Hakim fena çelişiyor. En çok da hukukla çekişiyor. Çıplak arama zaten hukuken uygun olmayan bir durum değil mi? Onur kırıcı muamele ve hatta işkence değil mi? İşkencenin ve işkencecinin değil de kişinin beden, ruh ve akıl bütünlüğünü sakatlanmaktan korumak için işkenceye direnmesini cezalandırmak nedir? Hakimlerimiz, hukukun ne olduğu, birey haklarının ne olduğu, devlet ve bireyin hukuki durumları ve birbirleriyle ilişkileri gibi sorular soran hukuk felsefesinden bihaberler ve çoğu da gözümde "hukukçu" değiller, "Türkiye'deki bazı kanunları bilen ve uygulayan, dünyadan habersiz kimseler."