Çıplak ayakla okul protestosu

Çıplak ayakla okul protestosu
Çıplak ayakla okul protestosu
İzmir'de bir grup lise öğrencisi okullarda uygulanan giysi zorunluluğunu çıplak ayak yürüyerek protesto etti

 

İZMİR - Bir grup lise öğrencisinin, okullarda kıyafet zorunluluğu ve yöneticilerin uyguladıkları davranışları protesto ettikleri kampanya, çıplak ayakla yaptıkları yürüyüşle sona erdi.

İzmir Alsancak Semti'ndeki Kıbrıs Şehitleri Caddesi girişinde toplanan yaklaşık yüz kişilik grup, slogan ve alkışlarla ayakkabılarını çıkardıktan sonra yürüyüşe geçti. Flama ve dövizlerle cadde boyunca yürüyen, ‘Çıplak ayaklar özgürlük için yürüyor’ sloganı atan grup adına açıklama yapan Özge Alban, tek tip bireyler haline getirildiklerini söyledi. Susturulduklarını ve soru sormayı dahi unuttuklarını dile getiren Alban, “Bizlere ‘herşeyi kabul et’ dediler. Evde aile, okulda komutan misali öğretmen ve idare, sokakta ise polis bize ait olan beyni yönlendirmeye çalıştı. İlkokulda bitimizle tırnağımızla rencide etmek istercesine uğraştılar. Liseye başladık biri saçımızın jölesine taktı, diğeri makasla kapıda bekledi. Hep peşimizden koşan hocalar vardı, etek boyumuzu çekiştirmeye, küpemizi çıkarmaya çalışan. Etek boyu diz altı olmalı, saç sakal ordudaki askerden farksız kesilmeliydi. Oysa bizler ne askerdik ne de her yönüyle tutarsız olan bu düzeni kabul edecek liseliler” dedi. Alban, “Bu uygulamalara karşı gelmek için basit bir çıplak ayak kampanyası başlattık. Tüm kentte faaliyetlerimizle sesimizi duyurduk ancak artık sonuna geldik. Biz bir kere fermanları yaktık, geri dönüş yok” dedi. Grup, basın açıklamasının ardından alkışlarla olaysız dağıldı. (dha)


  http://www.radikal.com.tr/91167791167712

  YORUMLAR
  (12 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  "akın var güneşe akın!" - dead_guy

  bir İzmir'li olarak yürüyüşü canlı görmeyi çok isterdim,malesef gazeteden öğrendim.ancak bu gösterileri yapan grupları az-çok görüyoruz,ve ezber bozmak adına yaptıklarını söyledikleri gösterileri yine başkalarının ezberlerine dayıyorlar malesef.güzel bir yorum vardı "kıyafetimiz nasıl olursa olsun dersimizi anlayabileceğimizi...".bu yorumun tümü okunduğunda okuldaki derslerin ne kadar anlaşıldığı ortaya çıkıyor(!)Türkçe konuşamayan Türkçe yazamayan nesil sağlam adımlarla Türk kültürünü erozyana uğratmaya devam ediyor.şu yadsınamaz bir gerçek ki Türkiye şartlarında orta dereceli okullarda uygulanması gereken disiplin yönetmeliği ve tarzı gerçekten zayıf,amacına ulaş(a)mıyor.bir takım değişiklikler gerekli ancak bu dayanaksız istekler doğrultusunda değil.

  bence türkiye yine sefil olacak - uralaltay69

  lisesli çocuklarımızı yine siyasewte çekmeye başlamışlar, yazık olacak çok yazık olacak.ellerini ovuşturanları görür gibiyim.

  ASIL DİSİPLİN ESKİDENDİ - kilavuzipi

  Gençler de siyasete heveslendiler her halde... Eee, önlerindeki örnekler malumken asıl koymaları gereken tepkileri gençlerden beklemek elbette hayaldir... Yaşım 45 ve asıl disiplin bizim zamanımızdaydı. Bu gençlerin açıklamalarında bahsettikleri disiplin, bugünkü okulların hiçbirinde yok. Keşke olsaydı. Denecek çok şey var ama sadece şunu söyleyeyim, bu protesto için ciddi bir masraf yapıldığı fotoğraflardan belli. Acaba gereken parayı kim-ler verdi? Bu protestoyu kimler düzenledi? Bu protestonun ardında da okullara türban-sarık-cübbe vs serbestlikler gibi beklentiler çıkabilir mi? Ayrıca okullarda giyilen formalar, çeşitli açılardan yararlıdırlar. Öncelikle birleştiricidirler.

  İZMİRDE GÜZEL ŞEYLER OLUYOR - ParadigMA_82

  Liseli gençlerin bu tür eylenmlerine İzmirde daha çok tanık olacağız geçtiğimiz Bir Mayıs'ta da liseli öğrenciler kortejlerdeki en renkli, en canlı, en dinamik ve en yaratıcı işleri çıkarmışlardı. Okullarda bu tür karşı-kültür ve eylem aktivitelerinin yaygınlaşması gerekiyor. Bırakın politik tartışmaları bir yana, bu çocuklarla yeni bir kültür, bir karşıt kültür geliştirilebilinir ki yalnızca bu dahi bu ülkeyi daha yaşanılır kılacaktır.

  ......... - iRosHqoo__xS

  ve ayrıca biz DEV-LİS olarak ordaydık ve nedense hiçbir haberde bu söylenmedi.resimdeki afişimizde de DEV-LİS yazısı gösterilmemiş... ama ne olursa olsun biz sesimizi duyurmaya devam edicez ve kimse bize engel olamıcak!!!

  bu sabah - 1kodsectimki

  ikinci tebrikli yorumum bu. birincisi kurbanla ilgili olarak bakanın yaptığı müthiş açıklama ile ilgiliydi. size de ne desem ki çocuklar helal olsun size. aklınıza, yüreğinize sağlık.

  megerse is baskaymis.. - nevzenhan

  30 kusur yasindayim..gencligimde bir kac yil Turkiyede egitim almistim..Cok iyi hatirliyorum o kadar bunaltmistiki ogrenci yonetmeligine dayanamamis isyan etmistim aileme..militarist kafalarin yonettigi ulkenin egitimine ne zaman kazan kaldiracak ogrenciler derken benden 15-20 yil sonra oldugunu goruyorum..umit verici..almanyada serbest kiyafetlerle gidebiliyor ogrenciler okula..ingilterede uniforma var, Avustralyada da oyle ama gelin gorun ki uniforma olmasina ragmen bizim gibi ogrencilerin sacina, tirnagina, ayakkabisina karismak gibi bir takintilari yok..kizlar ister sacini boyatarak, ister tirnaklarini boyayarak, erkekler ister spor ayakkabi isterse saclari punk girebiliyor okula..yeter ki uniformayi giyin ustunuze..otradada oyle bir sentez var..ha simdi birileri bu yorumun altina uniformayla spor ayakkabi olurmu diye yazacak..ama oluyor beyler, uniformayla punk sac, dred-lock ta oluyor..yeter ki turk insaninin zihniyeti o olmaz, bu olmaza takilmasin..uniformanin kalkmasi zor ulkemizde, bu militarist kontrolcu sistemde..ama birakin saca basa ayakkabiya karismayin artik..yada okullari kapayip hepsini askeriyeye devredin..bu arada megerse biz solun bu ozgurlugu savundugunu sanarmisiz ulkemizde ama oyle degilmis, onlar daha bir tutucuymus bu konuda, sonra aklimiz basimiza geldi!