Çıplak heykeller ortadan kayboldu

Çıplak heykeller ortadan kayboldu
Çıplak heykeller ortadan kayboldu
Avusturyalı heykeltıraş Heinrich Krippel'e ait iki nü heykel, 30 yıldır durdukları Gazi Üniversitesi Güzel Sanatlar Eğitim Fakültesi Resim İş Bölümü'nün girişinden kaldırıldı.

Gazi Üniversitesi Rektörlüğü, 1938-1940 yılları arasında yaptırılan ve 30 yıldır Güzel Sanatlar Eğitim Fakültesi Resim İş Bölümü’nün girişinde yer alan, Avusturyalı ünlü heykeltıraş Heinrich Krippel’e ait gençlik ve geleceği simgeleyen nü kadın ve erkek figürlü iki heykeli kaldırdı.
Hürriyet gazetesinden Umut Erdem’in haberine göre Resim İş Bölümü’nde, Ulus Zafer Anıtı’nın da heykeltıraşı olan Krippel’in 2 metre 80 santim ve 2 buçuk ton ağırlığındaki iki heykeli yer alıyordu.

Cumhuriyet’in temel anıtları kapsamındaki heykeller, Atatürk ve kurmaylarının “Sağlam kafa sağlam vücutta bulunur” sözünü temsilen istediği anıtlar olarak ifade ediliyor. Eğitim Fakültesi için yaptırılan heykeller, uzun yıllar boyunca rektörlük binasında sergilenirken, daha sonra Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü’ne taşındı. 30 yılı aşkın bir süredir burada duran heykeller, geçen pazar günü sessiz sedasız taşındı.

MÜZEYE ALINDI
Heykellerin depoya kaldırıldığı iddia edilirken Rektör Danışmanı Prof. Dr. Emin Kuru, kampus içerisinde yaptırılan Resim Heykel Müzesi’ne yerleştirildiğini belirtti. Kuru, heykellerin kaldırılma gerekçesiyle ilgili olarak da şunları söyledi: “Müstehcenlik diye bir şey yok. Bundan 50 sene önce yapılmış bir heykel, 50 yıl sonra illa aynı yerde sergilenecek diye bir şey yok. Sonra bu sene yeni resim heykel müzesi açılmış. Rektörlüğün altında olan müzeye, tarihi değeri olan eserlerle birlikte onlar da konmuş.”

BİNAYA GİRMEZ
Birleşmiş Ressam ve Heykeltıraşlar Derneği Eski Başkanı ressam Önder Aydın da mezun olduğu bölümden kaldırılan heykellerle ilgili şunları söyledi: “Bu heykellerin görünmesini istemedikleri için binanın içine almışlardı. Şu anda içeride olmasına da tahammülleri yok. Artık çıplak modeller de kullandırtmıyorlar. Rektör ve dekanın gereksiz yere, bir yerlere yaranmak için bunları kaldırdığını düşünüyorum. Sanki heykeller kaldırıldığında bir yerlere mesaj göndermek istiyorlar. Bu bir Taliban anlayışıdır. Çağdışı, ülkeyi geri götürmeye çalışan bir anlayış. Başta Güzel Sanatlar Fakültesi’nde görev yapan personelin sessizliğini kınıyorum. Müzeye kaldırıldı deniyor. Müze ana binada ve o heykeller müzeye girecek büyüklükte değiller.”

CEHALETİN BU KADARINA İNSAF
Heykelin kaldırılmasıyla ilgili görüştüğümüz heykeltraş Mehmet Aksoy ise “Heykel en büyük korku haline geldi. Cehaletin bu kadarına da insaf artık. Sanattaki çıplaklıkla doğadaki çıplaklığı birbirine karıştırıyorlar. Hâlâ cahiliye dönemindeki heykel antipatisi devam ediyor. Üniversitede heykel kaldırılıyor çünkü Başbakan’ın heykele fobisi var. Görecek de bir şey olacak diye” dedi.


  http://www.radikal.com.tr/116478311647834

  YORUMLAR
  (4 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  gazi lisesi - vga

  anlamadığım bölümden heykeller kaldırılıyor, asistanından profuna öğrencisine kadar kimsenin sesi çıkmıyor, yok sorsan bir kısmı kemalist Atatürkçü. soruşturmadan korkarlar, lise öğretmeni kafasıyla eğitim verirler, torpille doluştukları anadolu üniversiteleri olmasa açıkta kalırlar. kuzey avrupada lise öğretmeni olacak kifayete bile sahip olmadıklarını bildikleri için korkarlar soruşturmadan. kısaca bu olaya ilk tepkiyi koyacak olan bölüm öğrencileri ve hocaları sessizdir bunların "mayış yatsın" tek dertleri o mübalağa etmiyorum bölüm hocalarına ,taliban gelecek bölümü kapatacak ama maaşlar yatacak ders ücretleri artacak de, tamam derler. sanat bilim vs zerre umurlarında olmaz.

  "KIŞ GELDİ BÖYLE OLDU !.." - zırterenköy

  Ne kadar da kötü niyetlisiniz!Sizlere iyilik de yaramıyor!Her zamanki gibi yine buzağının üstünde öküz arıyorsunuz!Ankara'da havalar iyice soğudu.Neredeyse kar yağdı yağacak.Heykeller de çıplak.Hem siz heykeller üşümez mi sanıyorsunuz?Adamlar son derece heykelcil duygularla heykelleri donmaktan kurtarıyorlar,yine de sizlere yaranamıyorlar!Hem siz herşeye karşı çıkacağınıza bildiğiniz başka yerlerde çıplak heykel varsa bu arkadaşlar bildirin ki onları da depolara kaldırarak donmaktan kurtarsınlar.Peki bu işte bu heykelleri yapanların hiç mi suçu yok?Kardeşim madem heykel yapıyorsun,neden kat kat giydirmiyorsun?Bu memleketin kışı yok mu sanıyorsun?Evet,bu memleketin kışı var,ama kıştan sonra güzelim baharı ve yazı da var...

  Çok ümitliyim - user1143855

  Cinsel dürtülerini toplum baskısı yüzününden sürekli bilinçaltının da altına itmek zorunda kalan gençlik sapkınlığın gölgesinde kaybolurken, kadın cinayet ve tecavüzleri artmaya devam ederken insanlara doya doya bakabileceği çıplak taştan heykelleri bile çok görüyorsunuz beyler...

  irtica hortladı yine - likapa

  aman ne kadar önemli kesin türkiye çağdaşlığını kaybetmiştir.bu kabullenebilecek bir durum değildir.bu irticanın ayak sesleridir.derhal geziciler toplanaaaaaaa parke taşlarını sökeeeeeee üniversitenin camlarını indireeeeeee.önde de malum milletvekilleri olaaa.