Çıplak modeller gitti dersler durdu

Çıplak modeller gitti dersler durdu
Çıplak modeller gitti dersler durdu

Akdeniz Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi?nde çıplak modellik yapan sigortasız üç kişi, yeni Sosyal Güvenlik Yasası kapsamında işten çıkarıldı. FOTOĞRAF: MAHİR VARLI / DHA

Haber: MAHİR VARLI / Arşivi

ANTALYA - Birçok güzel sanatlar fakültesinde bulunmaları sorun olan ‘çıplak modeller’ Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Güzel Sanatlar Fakültesi’nde işten çıkarılınca, desen dersi alan öğrenciler modelsiz kaldı.
AÜ Güzel Sanatlar Fakültesi’nde görev yapan çıplak modeller, aralık ayında işten çıkarıldı. Yeni Sosyal Güvenlik Yasası’nın model çalıştırmaya olanak vermediğini gerekçe gösteren üniversite yönetimi, Üniversite Mali İşler Dairesi’nin de sigortasız oldukları için modellere bütçe çıkaramadığını belirtti. 

Giyinik gönüllü modeller                            
Öğrencilerin anatomik formları kavrayabilmesi için çıplak modellik yapan üç çalışan ayrılınca öğrenciler modelsiz kaldı. Bazı öğrencilerin kıyafetlerini çıkarmadan gönüllü modelliği ile dersler sürdürülmeye çalışılsa da öğrenciler tepki gösterdi. Resim, estetik anatomi ve desen derslerinde yaptıları ‘nü’ çalışmalar için modele ihtiyaç duyduklarını belirten öğrenciler, ders kaldırılmadan modellerin işten çıkarılmasına isyan etti. Üç aydır model olmadan ders yapmaya çalıştıklarını vurgulayan öğrenciler, sorunlarına acil çözüm bekliyor.

Model memlekete dönmüş
Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Bekir Deniz ise Sosyal Güvenlik Yasası’nın değişmesi sonrasında sigortasız olan modelleri işten çıkardıklarını, ancak yine aynı yasanın 5510. maddesi kapsamında önümüzdeki haftadan itibaren modellerin işe alınacağını müjdeledi. Dekan Deniz’in aynı modellerin işe alınacağı yönündeki açıklamasına rağmen işten çıkarılan modellerden Gönül A., kendilerini üniversiteden çağıran olmadığını söyledi. Gönül A., “Modellik yapan arkadaşlardan Seçkin Bey memleketine döndü. Diğer arkadaşımız Ali Fuat da başka bir iş bulmuş” diye konuştu.