Çıplaklı'nın 'kuma' derdi

Antalya'nın Alanya ilçesi Çıplaklı beldesindeki 'eşleri hasta olan erkeklerin kuma alabilmesi' kararına bir tepki de İzmir'den. İzmir Barosu avukatlarından Eren İlhan Güney...
Haber: BAHRİ KARATAŞ / Arşivi

İZMİR - Antalya'nın Alanya ilçesi Çıplaklı beldesindeki 'eşleri hasta olan erkeklerin kuma alabilmesi' kararına bir tepki de İzmir'den. İzmir Barosu avukatlarından Eren İlhan Güney, beldenin belediye başkanı AKP'li Hasan Uysal ve 6'sı AKP, 3'ü Anavatan'lı meclis üyeleri hakkında suç duyurusunda bulundu.
Savcılığa verdiği dilekçede, Türkiye'nin laik bir hukuk devleti olduğunu belirten avukat Eren İlhan Güney, belediyenin Anayasa'nın 'Devletin sosyal, ekonomik, siyasi veya hukuki temel düzenini kısmen de olsa, din kurallarına dayandırılamaz' ilkesine aykırı hareket ettiği gibi 'birden çok evlenme'yi övmek, 'halkı kanunlara uymamaya tahrik' ve 'görevi kötüye kullanmak' suçlarını da işlediğini öne sürdü.
6 bin nüfuslu Çıplaklı Belediye Meclisi'nde söz alan beş çocuk, yedi torun sahibi Anavatan'lı Murat Aslan, "Hanımlarımız yaşlanıyor ya da hastalanıyor, çocuğu olmuyor. İsteyen ikinci kez evlenebilsin. Ayrıca bu erkeklere belediye maddi destek yapsın. Adamın eşi felçli su içemiyor. Tekrar evlenirse gelecek kadın hasta olana bakar. Bu adama ceza çektirmektir. Kadınlara iyilik yapıyoruz. Ayrıca bekâr olan kadınlar beldemize gelsin. Evlenmek isteyenlere her türlü maddi yardımı yapabiliriz ve eş bulmasını sağlarız" demişti.
AKP'li Belediye Başkanı Hasan Uysal'ın da desteklediği öneri Meclis üyelerinin oybirliğiyle 'temenni kararı' olarak alınmıştı.